22 Ağustos 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > 8 gözlü Yukarı mumcu çeşmesi reklamlarla yok edilmiş

8 gözlü Yukarı mumcu çeşmesi reklamlarla yok edilmiş

09.02.2019 10:30 12 14 16 18 yazdır
Reklam panolarının arkasında sıkışıp kalan ve Erzurum’un tarihi çeşmelerinden birisi olan 8 gözlü Yukarı Mumcu Çeşmesi yok olmuş durumda. Devasa reklam panolarının ardında kalan 8 gözlü çeşmenin sadece bir tanesi görünebiliyor.
8 gözlü Yukarı mumcu çeşmesi reklamlarla yok edilmiş

Reklam panolarının arkasında sıkışıp kalan ve Erzurum’un tarihi çeşmelerinden birisi olan 8 gözlü Yukarı Mumcu Çeşmesi yok olmuş durumda. Devasa reklam panolarının ardında kalan 8 gözlü çeşmenin sadece bir tanesi görünebiliyor.

Sahip olduğu zenginliklerin başında suları gelen Erzurum, bazı çeşmelerini kaybetmek üzere. Şehrin en işlek bölgelerinden birisi olan Mumcu Caddesinde bulunan Yukarı Mumcu Çeşmesi de kaybedilen çeşmeler arasında bulunuyor. Yüksek ve geniş metal reklam panolarının tamamen kapattığı 8 gözlü Mumcu çeşmesi artık su da vermiyor. Reklamların su olmasa bile tarihi çeşmelerin görüntüsünü yok etmesini kabul etmediklerini dile getiren vatandaşlar “böyle bir uygulama olamaz. Bizlerin reklamlara değil güzel görüne tarihi yapılara ihtiyacımız var. İstenilse bu güzel çeşmeye su da verilebilir. Kaldı ki birkaç yıl öncesine kadar bu çeşmeler temiz ve soğuk su veriyorlardı. Sonra bir anda birileri gelip buraya reklam panoları yerleştirdiler. Sanki başka bir yer yokmuş gibi böyle bir davranışta bulunmaları anlamsız olmuş. Normalde dikkatimizi bile çekmemişti ama insan eski günleri hatırlayınca evet burada çok güzel bir çeşme vardı ve gelip su içiyorduk. Bu uygulamanın derhal ele alınması gerekir. Bizler tarihi çeşmelerimize sahip çıkıyoruz ve yetkililerin de gerekli çalışmaları başlatmasını istiyoruz” diye konuştu.

8 gözlü çeşmeden sadece bir göz görünüyor

Son yıllarda yaşanan su sorunlarıyla birlikte vatandaşların rağbet gösterdiği yerli çeşmeler dikkat çekmeye başladı. Kapalı pet su içmek yerine şifalı doğal suların aktığı Erzurum çeşmelerini tercih ettiklerini ve çeşmelerin daha dikkatli bir şekilde hayata kazandırılması gerektiğini belirten vatandaşlar “kimse kapalı su nedir bilmezdi. Bizim şehrimizde her mahalle başında çeşmeler var. Bu nedenle tabi zamanla şehirleşmenin getirdiği olumsuz koşullar nedeniyle birçok gözemizi de kaybettik. Ama en azından su kaynağı bitmişse bile bu güzel çeşmelerin tarihi görüntüsü yaşatılabilmelidir. Belki şuan Yukarı Mumcu Çeşmesi’nin su kaynağı bitmiştir, bunu bilmek mümkün değil ama her ne olursa olsun bu çeşmelerin önüne reklam panoları yerleştirmek oldukça kötü bir durum. Bunu kabul etmek çok zor. Reklam panolarının kaldırılıp tarihi görüntünün hak ettiği noktaya getirilmesi gerekiyor” dedi.

Erzurum’un 179 çeşmesinden biri

Erzurum’daki çeşmeler, bulundukları, semt, sokak, cadde, cami, çeşmenin özellikleri, ya da yaptıranların isimleriyle anılıyor. Erzurum’un Yukarı Mumcu caddesinde bulunması nedeniyle adına Yukarı Mumcu Caddesi Çeşmesi denilen çeşme 179 çeşmeden birisi. Erzurum’da günümüze ulaşan tarihi çeşme sayısı ise 137 olarak belirtiliyor. 137 çeşmeden birisi olan ve ayakta duran tarihi çeşme ne yazık ki reklamların kurbanı olmuş diyen vatandaşlar “şehrimizin güzide değerlerine sahip çıkmalıyız. Bu çeşmeler bizlere atalarımızdan kalmış. Kaldı ki hala işimize yarayan birer tarihi yolculuk eserleri bunlar. Neden reklam panolarıyla kapatılmış olduğunu anlamak oldukça güç. Bizler reklam panolarının değil çeşmelerin daha ön plana çıkarılmasını istiyoruz. Eğer tarihi bir değeri yoksa o zaman kaldırıp atsınlar. Ama duvarlarına bakınca ve tarihi duyumları bilince durumun öyle olmadığını anlayabilirsiniz. 80 yaşında ki bir insana sorsanız kesinlikle buradan bir yudum su içmiştir. Erzurumluların en sevdiği çeşmelerden birisi şuan reklamlarla savaş halinde. Ve sahipsizlikten dolayı yok olmak üzere. Eğer bu güzel tarihi yapıya sahip çıkmazsak utanmak zorunda kalırız” diye konuştu.

Reklamlar tarihin önüne geçmemeli

Taşı toprağı tarih olan Erzurum, asırlık çeşmeleriyle hafızalara yer edinmiş. Bazı mahalle ve semtlerde buluşma noktası olarak belirlenen ve dinlenmek, nefes almak için uygun noktalarda bulunan tarihi çeşmeler iyiden iyiye gözlerden kaçıyor. Şehirleşmeyle birlikte insanların bu değerleri görmemezlikten geldiklerini ve tarihi hafızaların yok olmak üzere olduğunu dile getiren vatandaşlar “bizler tarihimizle övünen bir milletiz. Ve çeşmelerimiz de bizlere tarihimizden emanet olarak bu günlere kadar gelmiş. Bizlere düşen bu güzel yapıları yaşatmaktır. Reklam panoları tarihin önüne geçmiş durumda ama buna dikkat çekmeliyiz. Hayatın her alanında yer edinen reklamlar tarihi yapıların yok edilmesine dahil edilmemelidir” şeklinde belirttiler.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri