22 Ağustos 2019 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Kasım AKAN > ABD projesinin peşinde
Kasım AKAN

ABD projesinin peşinde

08.11.2018 09:17 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kasım AKAN

Durup dururken PKK liderleri hakkında milyon dolarlık ödül koyan ABD, hiç de hayra alamet olmayan davranışlarda bulunuyor. Asıl mesele “arayıp da bulamıyorum” izlenimi oluşturmaya çalışması. Bu pazarlığın sadece İran bağlantılı olduğunu söyleyip konuyu ayrıştıralım. ABD, Ortadoğu siyasetini dizayn ederken; Suriye ayağı için savaşın başında 7 yıllık süre vermişti. Ve o sürenin bahar ayının başlarında bitmesi bekleniyor.

Dedim ya ortada hiçbir şey yokken ABD böyle bir kararı neden aldı. Türkiye’nin İran ambargosuna dâhil edilmemesi dâhilinde, temasın sınırlı kalması için nabız yoklaması gibi duruyor. Suriye’nin yeni haritayla öne çıkacağını artık herkes biliyor. Savaş öncesi Suriye’nin mümkünatı yok artık. Doğal olarak böyle bir düzeni kurmak ayrıca imkânsız… Belki de durum bu noktaya getirildi demek gerekiyor. En başta ABD liderliğinde emperyal güçlerin eliyle.

Suriye’nin yapılanması, yapılanma içinde İran’ın bölgesel gücünü yok etme uğraşı, ABD’ye akıllara gelmeyecek projeler üretme pozisyonu oluşturabiliyor. İyi analiz edildiğinde ABD için kimsenin dostluğu söz konusu olmayacağı ortaya çıkabiliyor. YPG ile de devriye atıyor, Türkiye ile de. Bu anlamda iki zıt kutup ABD tarafından idare edilebiliyor. Bizim çözemediğimiz nokta ABD’nin projeleridir. Ve hiçbir proje ABD’yi ikinci taraf durumuna düşüremiyor. Hele ki Ortadoğu gibi karmaşık bir yapıda Rusya bile zamanla kaçıp gidebiliyor. Ama her ne olursa olsun en uzun süreli ayakta durabilen taraf yüz yıllardır ABD oluyor. ABD bu anlamda korkulacak kadar güçlü ve kararlı. Tartışılacak bir konuya yer vermeden, tamamen kendi geleceğini ve zenginliğini düşünerek gözünü karartacak düzeyde yürüyüşünü sürdürüyor. Aslında gezegenimizin en tehlikeli yapısı olması itibariyle ABD’den çekinmemek bir ülke için gelecek sorunu oluşturabiliyor. Bir gün İran’a vuracak olan tek ülke ABD’dir. Ve bu bin yılda geçse hep böyle olacaktır. Bu durumda ABD Ortadoğu’da bir karar veriyorsa hemen İran ile ilişkisine bakmak gerekiyor.

PKK ile ters düşmelerinin İran ile alakası pek yakında ortaya çıkar. YPG ile sıfır sorunla ilerleyip aniden böyle bir karar almanın stratejik mantığını çözebilmek ciddi anlamda büyük mesele. Sadece Türkiye’yi tatmin etmek ve ya Türkiye’yi Fırat’ın doğusundan uzak tutmak için atılmış bir adım olamaz. Zaten bu kararın ciddi bir şekilde bu isimlerin yakalanmış olması için alınmış olduğuna inanmak mantık sorunu oluşturur. Bir şeyler kazanmak için de atılmış adımlar olabilir. Mesela Sayın Erdoğan’ın son günlerde Fırat’ın doğusu için operasyon sinyalleri bir anda unutuldu. Kimse dinlendirmiyor bu durumu.

Ya da!!!

Operasyonu bende destekliyorum mu diyor ABD… “Hadi Fırat’ın doğusuna operasyon yap, hazırlığını tamamla” mı diyor ABD. Net olarak anlamak mümkün değil. Ama ben yakalama kararının çok büyük bir proje için duyurulduğunu düşünüyorum. Yoksa zaten terör örgütü olarak kabul gördüğü bir örgütün lider kadrosu için ödül koymanın mantığı yok. Çocuk kandırır gibi bir davranış bu.

Bir ihtimal var. Ve benim en fazla düşündüğüm ihtimal…

Örgütün İran’a vurması için ABD blöf mü yapıyor. Özellikle örgütün lider kadrosu bu konuda ikna mı edilemiyor? Olayın içi de dışı da pis koku veriyor. Ve eğer, bu ödül trajikomik durumunu basite almayacaksak ABD’nin İran azmışlığını anlamamız gerekiyor. ABD, İran’a İsrail ve PKK ile vurmak istiyorsa bu attığı adım stratejik olarak PKK içinde yeni lider kadrolar oluşturmanın ilk adımı olacaktır. Unutulmamalıdır ki İran, PJAK ile savaş taktiğini rafa kaldırmış durumda. Aktif olarak ordusunu böyle bir savaşta yıpratma yoluna girmiyor. PJAK ise bu durumdan memnun ve ülke içinde siyasi parti düzeyinde yer ediniyor. (PJAK PKK’nın İran kolu)

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.