27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Acil Toplanma alanları çoğaltılmalı

Acil Toplanma alanları çoğaltılmalı

14.09.2020 11:03 12 14 16 18 yazdır
Beton yapıların her geçen gün arttığı Erzurum’da acil toplanma alanlarına daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Özellikle çok katlı yapıların bol olduğu Palandöken ilçesinde bu ihtiyaç zorunlu hale geldi.
Acil Toplanma alanları çoğaltılmalı

Olası deprem ve diğer afet durumlarında en fazla ihtiyaç duyulan noktalardan birisi olan acil toplanma alanları kent yaşamlarında zorunlu hale gelmiş durumda.  Ayrıca nasıl olması gerektiği konusunda da yönetmeliklere tabi olan bu alanlar zamanla bakıma da ihtiyaç duyuyor.

Çoğunluğu çocuk parkı ve ya ağaçlıklı dinlenme alanları şeklinde muhafaza edilen Acil Toplanma Alanları ihtiyaca cevap verebilecek noktada tutulmaya çalışılıyor. Erzurum’un da deprem kuşağında yer aldığını ve acil toplanma alanlarının bu husus dikkate alınarak oluşturulması gerektiğini belirten uzmanlar yetkililerin her an dikkati ellerinde tutması gerektiğini vurguluyorlar.

Bu konu büyük önem taşıyor

Deprem riski taşıyan illerin daha özenle ele alması gereken acil toplanma alanları betonlaşmanın hızlanmasıyla birlikte bir kat daha önemli hale geldi. Deprem kuşağında yer alan Erzurum şehirleşmesini çok katlı yapılardan yana kullandığı için bu ihtiyaçlara daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Deprem kuşağı bakımından genç deprem kuşağı kategorisinde yer alan Erzurum sık sık uzmanların uyarılarına tabi oluyor. Özellikle İstanbul’da oluşan deprem kargaşasının ardından ülkemizde daha da önemli hale gelen deprem öncesi tedbirler Erzurum içinde oldukça önemli hale geldi.

Tam ihtiyaca cevap olabilmeli

Erzurum’da tabelalar sayesinde Acil Toplanma Alanları oldukları tespit edilen bazı noktalar sadece çocuk parkıymış gibi bir görüntü sergiliyor. Geniş alanda yerleşim sağladığı için metropol şehirlerinde oluşabilecek kargaşanın Erzurum’da oluşmayacağı öngörüsü ise şehirleşmenin yoğun beton içermesi nedeniyle çürümüş durumda. Gerekli önlemlerin yönetmelikler ve uzman tespitleriyle güncelleniyor olduğunu belirten yetkililer acil durum noktalarının taşıması gereken özelliklerini her platformda ve bilgilendirme yazılarında dile getiriyorlar.

Acil durum toplanma noktası, acil olarak işyerini tahliye etmek gerektiğinde çalışanların ve çalışma alanındaki diğer kişilerin toplanabileceği güvenli bir alan olarak tanımlanır. Acil durum toplanma yeri için doğru yere karar vermek çok önemlidir. Toplanma yerinin seçimi, çalışanlara duyurulması ve işaretlenmesi konularında aşağıdaki noktalara dikkat etmek gereklidir. Toplanma Alanı olarak belirlenen alanın binadan güvenli bir uzaklıkta olması gerekmektedir.

Toplanma noktası oluşturmanın asıl amacı tehlike anında yapıda bulunan herkes için tehlikelerinden uzak bir alanda güvenli bir şekilde toplanılmasını sağlamaktır. Yangın veya deprem gibi tehlikeli durumlarda bina duvarlarının çökme ihtimaline karşın binanın yüksekliğimin en az 1,5 katı bir mesafede olması önerilmektedir. Bu sayede yıkılan duvarların molozları ve tozları insanların üzerine doğrudan gelmeyecektir. Önemli olan bir diğer hususta Toplanma Alanı elektrik hatları, trafik veya farklı tehlikelerin olduğu alanlarda da olmamalıdır.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri