22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > DEMET AKPINAR > ‘AFFETMEK’ BÜYÜKLÜKTÜR
DEMET AKPINAR

‘AFFETMEK’ BÜYÜKLÜKTÜR

13.01.2018 18:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : DEMET AKPINAR
Affetmek büyüklüğün şanındandır!
Affetmek olgusunu kendimizde oluşturmak için ilk önce affetmenin ne olduğunu bilmemiz lazım.
Çoğunluk kesim affetmeyi bize tokat atana diğer yanağımızı göstermemiz yada kişinin affettiğinde kendini güçsüz görmesi olarak algılar.
Affetmek insanın karşısındakine inancı kalmamasına rağmen bir şans tanımasıdır.
Birey yakın yada samimi bir arkadaşı, dostu veya akrabası tarafından kendisine karşı beklemediği bir yanlışı sergilemesi üzerine bu hareketi yada tutumu sergileyene karşı uzaklaşması, hayatından atmaya çalışmasından sonra karşı tarafa bir şans tanıması gerektiğini veya bu olay üzerine bir daha aynı şeyleri tekrarlamayacağı kanısına varması üzerine affetmeyi düşünür.
Yani karşındakini affettiğinde ne güçsüz olursun nede diğer yanağını uzatıp bir daha vuracağı kanısına kapılırsın tam tersine eğer karşındaki bilinçli bir bireyse sen onu affettiğinde birey yaptığı hatayı anlamış olur ve tekrarı olmaması için sana karşı daha tutumlu olmaya çalışır.
Bu sayede hem sen büyüklük yapmış oluyorsun hem de karşındaki kişinin sana karşı artık nasıl davranması gerektiğini de anlatmış oluyorsun. Bir nevi hayatı hem kendine hem de karşındaki kişiye öğretmiş oluyorsun.
Kim bilir sen bugün bir kişiyi affettin, bu büyüklüğü sergiledin, belki de o affettiğin kişide konuşmadığı bir arkadaşını affetmeyi öğrenir. Böylelikle kendin için yaptığın bir şeyin başkasının da örnek alıp başkasına öğretmesini sağlamış oluyorsun.
Şimdi herkeste affetmeyi hakketmiyor. Olayın bu yüzü de var. Ondan dolayı affetmeyi düşündüğün kişiyi iyice gözlemlemen lazım.
Kendine şu soruyu yönelt “affettim diyelim, affetmenin kıymetini anlayacak mı yoksa aynı hataları tekrarlayacak mı?”
Gözlemlerin sonucu bu soruya cevap bulursan affet, yoksa pişman olursun!
“Affetmek büyüklüğün şanındandır” ve bunu hem kendimize hem de çevremizdekilere aşılamamız lazım. Yoksa her olayda birbirimizden uzaklaşırsak toplum diye bir kavram kalmayacak. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.