3333
14 Aralık 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > ÖMER UTRİ > AİLE HERŞEYDİR
ÖMER UTRİ

AİLE HERŞEYDİR

13.03.2018 11:34 12 14 16 18 yazdır
Yazar : ÖMER UTRİ


Kısaca tanımı ya da basite indirilmiş tabiriyle Aile “Ana baba ve çocuklarının meydana getirdiği en küçük topluluktur. Toplumun temeli olan aileyi kuran iki temel öğe, erkekle kadındır”.

Kısasını tuttuğumuzda insanlık topluluğu da diyebiliriz.

Fakat Aile kavramını veya Ailede bulunan bireyler arasındaki bağları anlatmaya ne sayfalar yeter nede yeryüzündeki Alfabeler.

Öyle bir bağdır ki Aile anlattıkça anlatasın gelir, yazdıkça da kalemin ağırlaşır ama daha derin yazmaya başlarsın.

Bir kere toplum kavramını oluşturan Ailedir. Aile olmazsa toplum, topluluk olmaz. Bir toprulukta Aile bulunmazsa eğer zaten o topluluğun ömrü de fazla uzun olmaz. Çünkü Aile içinde bulunduğu bireyleri ayakta tuttuğu gibi çevresini de hem iyi hem de kötü yönde büyük bir algı içinde etkiler.

Örnek bir Aile dediğimiz kavramda, insanlar kendine yol gösterecek veya o Ailenin gittiği yolda yürümeyi tercih eder. Sebebi ise iyi ir Aile topluluğu her zaman doğru yolu iyi bilir.

İçinde bulunduğu bağlardan, etkileşimden dolayı Aile, iyi olduğu sürece her zaman iyi bir ilerleyiş kaydeder. Fakat zarar dediğimiz kısımda da topluma yanlış örnek olan, daha doğrusu toplumun sosyal düzeyine gelemeyen her şeyi yanlış yapan kötü sonuçlu Aileler de var.

Buda bir nevi ders alınacak türler arasında yerini alır.

Aile dediğimiz kavram en zor gününde senin yanında olan, yanında olduğu gibi seni ayakta tutan, ayakta tutmayıp da seni yürütüp seninle birlikte yürümesidir.

Aile; duyguların en dolu dizgin yaşandığı bir mecradır.

Aile; ailen sayesinde bireyler hayatlarına yol çizmektedir. Çünkü senin için her zaman doğru kararları verecek ya da doğruya en yakın olan, birey için en iyisi budur diye düşünüp, onun için yol çizendir.

Bir insanın Ailesiyle sorun yaşayıp hayatının güzel gittiğini hiç görmedim, göremezsiniz de.

Eğer ailendeki fertlerle aran bozuksa veya konuşmuyor, küsmüşseniz eğer, hayat o kişi için daha da zorlaşacaktır, ne kadar lüks bir hayatı olsa bile.

Çünkü artık düştüğünde kimsenin seni kaldırmayacağını, ağladığında kimsenin senin acını paylaşamayacağını ya da en mutlu gününde, mutluluğunu paylaşmak isteyeceğin biri veya birilerinin olmayacağını bildiğin için hayat artık daha da zor duruma doğru yuvarlanmaya başlıyor.

Sen ne kadar hayatım iyi, onlara gerek yok desende, en derinlerinde bir yerde hep Ailenin yokluğunu çekip, her zaman onları arayacaksın.

Sebebi ise; seni bu hayata getiren onlar, büyüten onlar, yetiştiren onlar, bakan, besleyen onlar olduğu için ve her zaman onların desteğiyle bir şeylere giriştiğinden dolayı artık istemezsen de ya da ne kadar inkar etsen de en derininde hep bir acı hep bir özlem olacak…

Aile küçük bir yapı olsa da, bir ferdi için dünyaya göğüs gerebilir, o cesareti taşır her zaman.

Bundan dolayı AİLE HERŞEYDİR.

Etiketler : AİLE HERŞEYDİR
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.