27 Şubat 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Akide markalara direniyor

Akide markalara direniyor

08.10.2019 09:44 12 14 16 18 yazdır
Yerel lezzetlerin sanayileşmeyle birlikte bir bir yok olduğu Türkiye’de kimi ürünler direnmeye devam ediyor. Erzurum’a has lezzet taşıyan ve fabrikasyon sistemine rağmen unutulmayan akide şekeri yerel olarak markalara yenilmiş durumda.
Akide markalara direniyor

Erzurum tatlarından olan ve Türkiye’de istenilen marka değerine kavuşturulamayan akide şekeri zor günlerden geçiyor. İmalatının giderek azaldığı akide şekerciliğinde alternatif şekerlere yönelme oluşmuş durumda. Bir zamanlar Erzurum’un markası olan ve tadıyla fark yaratan akide şekerinin zor günlerden geçtiğini belirten şeker üreticisi Muhammet Taha Akgül “ şeker üretimi eskilerde çok revaçtaydı. Şimdilerde çocuklarımız bile markalı olmayan şekerleri elinin tersiyle atıyor. Tabi ki bu duruma gelmiş olmak Erzurum piyasası açısından, özellikle küçük işletmeciler açısından vahim bir tablodur. Eğer bu şeker Erzurum etiketini alamamışsa sorundur. Çünkü Konya şekeri reklamını ve tanıtımını yapıp bugün bütün dünyaya satışını yapıyor. Artık tutturmak ve geliştirmek tabi ki güçtür. Şimdi biraz Erzurum piyasasına biraz da dışarıya satış yapıyoruz. Ama çok az bir oranda. Giderek kan kaybediyoruz. Akide şekeri artık Erzurum etiketini taşıyamıyor. İstenilen oranda üretim ve tanıtım olmayınca bunu başarabilmek zordur ”dedi.

Yerel esnaf görevi üstlenmiyor

Şeker üretiminin ve satışının giderek eridiğini ve artık Erzurum şekeri etiketinin yok olmaya başladığını dile getiren Hocaoğlu Şeker imalatçısı Muhammet Taha Akgül “ Erzurum toptancısının büyük bir çoğunluğu gidip dışarıdan şeker getiriyor. Bu durumu anlamış değiliz. Genel olarak biz Erzurum esnafları bu şekilde davranıyoruz. Önce can sonra canan demeyi beceremedik. Erzurum’da terzi varken Antep’te kimse bilemezdi ama bugün Antep Erzurum’a büyük bir fark atmış durumda. Bırakın yetişmeyi yanından bile geçemeyiz. Nedeni onların birbirini tutması ve düzgün politika geliştirmelerimden kaynaklanıyor. Yani komşusu şeker üreten bir kişi neden gidip başka bir şehirden masraf edip şeker getirsin. Eğer kalite eksikliği var ise bunu bile birlikte halletmeliyiz. Ben gerekli malzemeleri alırken istediğimi almak için zorluyorum. Hemen vazgeçmek olmaz. Komşusunun gelişmesini sağlamayan bir esnaf da gelişemez. Bu durum böyledir. Şeker üretiminde çok geri olmamızın nedeni hepimizin boynundadır. Ki eğer tekstil ve diğer üretimlerde Erzurum gelişebilmiş olsaydı bu konularda hiçbir şehir Erzurum’a bu denli fark atamazdı. Ürettiğimiz her şeyi başka bir şehre kaptırdık. Görüyoruz ki bütün mamullerimiz başka bir şehirde marka değeriyle birlikte üretiliyor. Elimizde markamız kalmış. Neden tekstil ürünümüz dünya pazarına satılamasın. Şeker veya bir başka şey... Bunun adı önemli değil ama kesinlikle pek bir üretim ürünümüz kalmadı. Bütün her şeyi alıp götürdüler. Bize de basit üretici olmak düştü. Şirketleşmeyi ve büyümeyi düşünemedik. Ürettiğimiz ürünü markalaştıracak beceriyi yakalayamadık. İşte bunlar bulunduğunuz şehrin durumuyla geliştirilebilecek konulardır. Şehrimiz bu anlamda talihsizliğe uğramıştır diyebilirim” şeklinde konuştu.

Akide kültürdü

Akide şekerinin Türk ve Osmanlı mutfağının en eski şekerleme türlerinden biridir diyen Hocaoğlu Şeker imalatçısı Muhammet Taha Akgül “Akide sözcüğü Arapça akit sözcüğünden gelir. Akide şekeri Osmanlı Devletinde yeniçerilere ulufe töreninde dağıtılırdı. Şimdi bu şekeri Avrupa markalarına kaptırmak ya da onlardan daha düşük modelde tutmak yine de bizim büyük ayıbımızdır. Bu durumu geliştirip dünya markası haline getirebilmeliyiz. Neden yapamayalım ki bunu. Yapabileceğimize inanıyorum ama galiba Erzurum açısından konu fazlasıyla dağıldı. Çünkü bu şekerin hakkını veremedik. Bugün Konya ve diğer birkaç şehir bu şekerleri dünya pazarına sunuyor. Meşhur Erzurum akidesi ise olduğu yerde kalıp marka olamamanın ötesinde bilinmez oldu. En büyük neden bu şekerin tanıtılamaması ve üreticiler tarafından damak lezzetinin geliştirilememesidir. Erzurum akidesi markalara ve diğer nedenlere bağlı olarak son yıllarda hiç olmadığı kadar geriledi diyebiliriz. Toptancıların ve biz üreticilerin bu konuda çok büyük sorumluluğu vardır. Bu durumdan ötürü akidemiz küçük bir işletme ile az oranda üretilip satılabiliyor. Erzurum’da toplam beş üretici var ve çok zor şartlarda üretimlerini gerçekleştiriyorlar” diye belirtti. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri