3333
15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Altın satışları durgun

Altın satışları durgun

12.01.2018 10:27 12 14 16 18 yazdır
Altın fiyatlarındaki iniş ve çıkışların kestirilememesi nedeniyle zor günler geçiren kuyumcu esnafı, satışlarının son zamanlar durgunlaştığını dile getirdiler.
Altın satışları durgun
Kerim BURUCU
Yenigün Gazetesi
Yatırım amaçlı olarak alınan, İnsanların takı olarak görsel zevk için de kullandığı altın son yıllarda dünya ekonomisindeki sarsıntılar, dolar ve ons para birimlerinin artması, ülkeler arası siyasi- ekonomik durumların gerginliği, altın fiyatlarını da etkiledi.  Dünya borsasının her an değişebileceğini dile getiren kuyumcu esnafı “altının düşeceği ya da ineceğiyle ilgili kesin bir şeyler söylemenin zor olduğunu ve hal böyleyken bir düşüş beklemenin yersiz olduğunu” kaydettiler.
Son zamanlarda hızla değer kazanan altın zaman içinde düşüşler yaşasa da çoğunluk olarak artış göstermekte. Bu yükseliş ve inişlerden dolayı altın alıcıları altın alırken tereddüt ediyorlar. Zaman kavramı belli olmayan altın son zamanlarda zirvelere oynarken genel alıcıları ise yatırım amaçlı olarak almıyorlar, çoğunluk olarak takı için alıyorlar.
ALTIN HEP YÜKSEKLERDE
Yaz ve kış mevsiminde altın fiyatlarının değişiklik göstermediğini fiyatlarının mevsimlerle bir alakasının olmadığını vurgulayan Taşmağazalardaki kuyumcu esnaflarından Erhan Aksu, “Mevsimlerin altın fiyatlarını oynatması çok zor. Altın fiyatları dünya borsasındaki ticaretle bağlantılıdır. Dolar yada ons para birimlerinden herhangi bir tanesinin artması altın fiyatlarını da artışa sürüklüyor. Genel olarak fiyatların neden yüksekte olduğu  hakkında konuşursak eğer  ülkelerdeki ekonomik krizler, dünyadaki devletlerin çıkar çatışmaları, devletler arası siyasi oyunlar, dünya da bulunan iç savaşlar ve dolar ile ons para birimlerinin yükselişinden kaynaklandığını söyleyebilirim. Altın fiyatları çoğunluk olarak dışa bağlı olarak inip çıkıyor” dedi.
ALTIN ALICILARI TAKİPTE
Bütçeleri ev ve araziye yetmeyen kişiler paralarını yatırım amaçlı olarak altına yatırıyorlar.Kuyumcu esnaflarından Muharrem Abal, “ Ev, araba, toprak, iş yeri gibi büyük çaplı para isteyen yerlere gücü yetmeyen kişiler cebindeki parayla altın alarak yatırım yapıyorlar. Altın her zaman iyi bir yatırım aracıdır. Bu yüzden vatandaşlar altına karşı görsel zevkinden çok yatırım amaçlı olarak  bakıyor. Ama zaman içinde altının yükselmesi, inmesi durmadan değişiklik göstermesinden dolayı yatırım yapmak isteyenler şu aralar bekleyiş içerisindelir.  Sadece altın fiyatlarını takip ediyorlar. Hal böyle olunca da işlerimizin duraklamasına neden oluyor” şeklinde konuştu.
YENİ YILDA DÜŞÜŞ BEKLENİLMİYOR
Öte yandan yeni yıla girmemizle beraber para birimlerinde düşüşler yaşanılınca altının da düşmesi bekleniliyordu ama şuana kadar altında düşüş yerine yükselişin olduğunu söyleyen kuyumcu Halit Yılmaz: “Alıcılar gibi bizde yeni yılda düşüşlerin olacağını sanıyorduk. En azından gidişat bunu gösteriyordu. Fakat şuana kadar altın  fiyatlarının düşüşüyle ilgili ir şey gözükmüyor. Hatta şu aralar da yükselmeye başladı ve devam edebilir diye düşünüyorum. Bundan dolayı altın fiyatlarıyla ilgili kesin bir şey söylemek çok zor. Artık bakacağız nasıl bir değişiklik olacağına” dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri