15 Temmuz 2020 Çarşamba
Anasayfa > Türkiye > Artvin'de vakaları 'döner partisi' artırdı
Artvin'de vakaları 'döner partisi' artırdı

Artvin'de vakaları 'döner partisi' artırdı

30.06.2020 06:04 12 14 16 18 yazdır
Bursa'dan Artvin'e giden bir kişi, ertesi gün döner partisi verdi. Şehirde sıfırlanan vaka sayısı 20'ye çıktı.

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle vaka sayısının sıfırlandığı Artvin’de, yeni vakalar görülüyor. İldeki vaka sayısı birkaç günde 20’ye yükselince İl Pandemi Kurulu Toplantısı düzenlendi. Vali Yılmaz Doruk başkalığındaki toplantıda, özellikle il dışından kente gelen kişilerin, 14 günlük karantina sürecine uyması için kolluk kuvvetlerinin denetimlerini artırması kararlaştırıldı.

Vali Yılmaz Doruk, kentte görülen 20 vakanın 15’inin Bursa’dan gelenlerde görüldüğünü ve bu kişilerin, komşularıyla birlikte döner partisi yaptığını anlattı.

“Bu kişiler, virüsü de etrafındaki kişilere bulaştırdı. Özellikle il dışından gelen vatandaşlarımızın 14 günlük karantina sürecine uyması gerekiyor. Bu yayılma süreci olağan bir şey ve durum bizi şaşırtmadı. Çünkü Artvin izole bir kent değil. Önemli olan bunu iyi tespit edip, sayının artmasını engellemektir. Bursa’dan bir vatandaşımız, arabayla Artvin’e gelmiş, belli ki orada bir bulaş almış, gelirken de arabada bulunan diğer kişilere bulaştırmış. Gereken tüm tedbirleri almamız gerekiyor, almazsak bunun önünü kesemeyiz." 

"Virüsü de kişilere yedirmiş"

Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde de benzer durumlar olduğunu söyleyen Vali Doruk, şunları söyledi:

"Bursa’dan gelmiş aynı kişi, virüsü 5 kişiye bulaştırmış. Bu 5 kişi de hanesindeki diğer insanlara virüsü bulaştırmış. Bursa’dan gelmiş ve ertesi gün döner partisi yapmış, millete döner yediriyor, aslında virüsü de kişilere yedirmiş. O yüzden hastalığın seyri mart ve nisan aylarında nasıl ilerlediyse şu anda da aynı gidiyor. Dolayısıyla tedbirler kaçınılmaz.”


Kaynak : Trthaber.com.tr

Kategorinin Diğer Haberleri