18 Eylül 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Ata Botanik Bahçe genç çiftleri ağırlamaya devam ediyor

Ata Botanik Bahçe genç çiftleri ağırlamaya devam ediyor

12.06.2019 09:55 12 14 16 18 yazdır
Dünya evine gireceklerin fotoğraf çektirmek ve günlerini ölümsüzleştirmek için ilk tercih ettikleri Ata Botanik Bahçe romantik manzaralar sunmaya devam ediyor. Gelinliğini ve damatlığını giyinen çiftler soluğu eşsiz parkta alıyor.
Ata Botanik Bahçe genç çiftleri ağırlamaya devam ediyor

Erzurum’da her yaz olduğu gibi bu yaz da evlenecek olan çiftler, düğün fotoğraflarını Ata Botanik Bahçe’de çekmeyi tercih ediyor. Gün içinde aynı anda onlarca gelin ve damada ev sahipliği yapan Ata Botanik Bahçe, doğal güzelliğiyle bir numara olmanın hakkını veriyor.

Kış aylarında çok az düğünün yapıldığı Erzurum’da tüm düğünler yaz mevsimine bırakıldığı için, hem düğün fotoğrafçılarına hem de düğün fotoğraflarının çekildiği mekanlara büyük bir görev düşüyor. Erzurum’da yaz aylarında oluşan yoğun düğün temposunu en çok hisseden mekan ise Ata Botanik Bahçe. Ata Botanik Bahçe’ye her gün yüzlerce kişi fotoğraf çekmek için akın ediyor. Doğa harikası bahçeye gelen gelin ve damatlar, çektirdikleri farklı pozlarla mutluluklarını en güzel şekilde ölümsüzleştiriyorlar.Fotoğraflarını çekerek mutlu anlarını ölümsüzleştiren çiftler, Ata Botanik Bahçe hakkında düşüncelerini de dile getirmeyi ihmal etmediler. Ata Botanik Bahçe’yi Erzurum’un en güzel mekanı olarak nitelendiren çiftler, böyle bir ortamda düğün fotoğraflarını çektirmenin bir ayrıcalık olduğunu söylediler. Erzurum’da evlenecek olanların en çok fotoğraf çektirmek istedikleri mekanın Ata Botanik olduğunu vurgulayan çiftler, böyle güzel bir ortama istek duymamanın imkansız olduğunu söylediler. Erzurum’da bu tür mekanların daha çok olması gerektiğini kaydeden çiftler, “Erzurum’un her yeri doğal güzelliklerle kaplı. Bu güzellikler, sadece küçük rötuşlar bekliyor.” diye konuştular.

Evelenecek olan çiftlerin düğün fotoğraflarını çeken fotoğrafçılar da yoğun günler geçiriyorlar. Hemen hemen her gün fotoğraf çekimine çıkan fotoğraf sanatçılarına Ata Botanik Bahçesi’nin doğal ortamında sadece deklanşöre basmak kalıyor. Ata Botanik Bahçesi’nin herkes tarafından görülmesi gerekten bir mekan olduğunu söyleyen fotoğrafçılar, düğün fotoğrafı çektirecek olan çiftlerin en çok Ata Botanik Bahçesi’ni tercih ettiğini söylediler.

Atatürk Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Ata Botanik Bahçe hakkında üniversitesin web sitesinde detaylı bilgiler veriliyor. Ata Botanik Bahçesi’nin Erzurum kent merkezinde, Atatürk Üniversitesi arazisi olan E-80 devlet karayolunun yanında, kuzeyinde demiryolu, batısında Erzurum Şehir Stadyumu, doğusunda konut alanları olan yaklaşık 350 bin metre karelik bir alanda, 2006 yılından başlanarak, Prof. Dr. Hasan Yılmaz tarafından projelendirilerek planlanmış ve aynı yıl uygulanmaya başlandığı belirtilen bir mekan olduğu belirtiliyor.


Alanın Erzurum kent merkezinde, bin 850 metre rakımda olduğu kaydedilirken, doğa harikası mekan hakkında şu bilgiler aktarılıyor:  “1970-1980’li yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile şu anda alanda yaşları 15-30 arasında olan sarıçamlar, dişbudaklar, akçaağaçlar, huş ağaçları ve akasya ağaçları bulunmaktadır. 2006 yılından başlanarak, alanın doğusundan itibaren 100 000 m2’lik kısmı peyzaj düzenlemeleri yapılarak halkın kullanımına açılmış durumdadır. Kullanıma açılan kısımda, yaklaşık 5000 m2’lik yapay gölet, yaya yolları, ahşap hizmet binası, pergole ve kamelyalar, bank ve oturma alanları, amfi tiyatro, wc, otopark, köprü, kaya bahçeleri, koşu alanları, meyve bahçesi, çimlendirilmiş yüzeyler, mevsimlik çiçek ve lale gösteri alanları, bölge şartlarında yetişmeye uygun 150’nin üzerinde ağaç ve çalı bulunmaktadır. Ayrıca alan içerisinde 10 civarında ördek, 2 adet tavus kuşu, keçi ve koyun gibi hayvanların sergilendiği mini bir gösteri alanı da bulunmaktadır. 35 hektarlık alanın tamamının etrafı duvarlarla çevrilerek koruma altına alınmıştır. Alanın düzenleme yapılmayan kısımlarında büyük açık alanlar, çayırlıklar ve ağaç altı gölgelik alanlar bulunmaktadır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri