09 Nisan 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Aziziye Araştırma tarih oldu

Aziziye Araştırma tarih oldu

24.03.2020 11:14 12 14 16 18 yazdır
Yenişehir girişindeki Aziziye Araştırma Hastanesi binasından geriye sadece bir blok kaldı.
Aziziye Araştırma tarih oldu

 

 

Yenişehir girişindeki Aziziye Araştırma Hastanesi binasından geriye sadece bir blok kaldı. Üç aydır devam eden yıkım çalışmalarında sona gelinirken, Yenişehir kavşağında devasa bir boşluk meydana geldi. Arsası Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olan hastane binasındaki hafriyat çalışmaları tamgaz devam ederken, devasa binadan geriye sadece bir blok kaldı. Binanın yıkım çalışmalarının ardından bölgede oluşacak onbinlerce metrekarelik alanla ilgili olarak nasıl bir tasarrufta bulunulacağı bilinmezken, kulislerde dolaşan bilgiler burada devasa bir şehir otelinin yapılacağı yönünde. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, söz konusu hastanenin bulunduğu alanın nasıl değerlendirileceği yönündeki bir soruya; “Arsası bizim olmadığı için burayla ilgili olarak tasarrufta bulunma yetkimiz de yok. Süreçte nasıl değerlendirileceğine hep birlikte karar verilir diye düşünüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

1997 YILINDA HİZMETE AÇILMIŞTI

Aziziye Araştırma Hastanesi, 9 Ocak 1997 yılında Erzurum’da görkemli bir törenle hizmete açılmış, devasa sağlık merkezine de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adı verilmişti. 2011 yılına kadar Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde hizmet veren hastane, daha sonra kampüse taşınmış ve devasa yatırım hizmet dışı bırakılmıştı. Yaklaşık 10 yıldır atıl halde bekletilen binanın farklı amaçlarla kullanılması çeşitli kereler gündeme gelmiş, ancak ısıtma sorunu sebebiyle hiçbir kurum buna cesaret edememişti. Zaman içerisinde kapı ve pencereleri sökülerek tahrip edilen, son yıllarda da madde bağımlılarının mekanı haline gelen hastane binası, çevre sakinlerinin yoğun tepkileri üzerine yıkım kararıyla karşı karşıya kalmıştı.

 

ARSA ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞI’NIN

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru yıkımına başlanan devasa hastane, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın uhdesinde bulunuyor. Hastanenin yıkımının ardından arsanın nasıl değerlendirileceğine Özelleştirme İdaresi’nin karar vermesi beklenirken, söz konusu alanda devasa bir şehir oteli yapılacağı iddiaları ise, kulislerde konuşulmaya devam ediliyor. Devasa büyüklükteki alanda enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, söz konusu arsanın tamamen temizlinmesinin bir ayı bulabileceği belirtiliyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri