kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yerel > Bavullardan yolculara yer yok

Bavullardan yolculara yer yok

15.05.2018 10:18 12 14 16 18 yazdır
Kars-Erzurum seferleri düzenleyen yolcu otobüslerinde bavul yoğunluğundan dolayı yolculara yer kalmıyor. Erzurum havaalanına ve otobüs terminaline gelmek isteyen Kars yolcuları, araç eksikliğinden dolayı üst üste yığılmak zorunda kalıyor.
Bavullardan yolculara yer yok

Tren yolculuğunun keyifli hale getirildiği ve son yılların en fazla turist çeken illerin başında gelen Kars, kara yolu ulaşımı konusunda sorunlar yaşıyor. Şehirlerarası otobüs terminalin gelişememiş olması sebebiyle Erzurum’a gelmek zorunda kalan yolcular, yarım otobüs olarak bilinen yolcu otobüsleriyle tehlikeli anlarla baş başa kalıyor. Bavullarını memleketlerine götürmek zorunda kalan Kafkas Üniversitesi öğrencileri yolculuk yapacak yer bulmakta zor anlar yaşıyorlar. 30’a yakın yolcunun bine bileceği otobüse 35-37 kişinin ve onlarca bavulun yerleştirildiği yolculukta yolcular “ bu büyük bir felaket için kapı aralamaktır. Bizler memleketimize tatili değerlendirmek ve ailelerimizle vakit geçirmek için, mecburen uçağımıza ve otobüslerimize kavuşmaya çalışıyoruz. Bu durumun oluşması tamamen kara yolu yolculuğuna verilen değerin hak etmediği konumda olması ile alakalıdır. Kars bugün gereken öneme sahip olduğu halde yolculuk yapmak için çok da gerekli değeri görebilmiş değil. Her yıl binlerce üniversite öğrencisi bu kısa yolculukla Erzurum’a ulaşıp şehirlerarası otobüslere binmek için yolculuk yapıyor. Bu yolculuk esnasında bavullarımız büyük sorun haline geliyor. Ne yapacağımızı bilemez haldeyiz” şeklinde konuştular.

Bavullar yolculara nefes aldırmıyor

Yolculardan çok bavulların yolculuğuna dönen Kars-Erzurum kara yolu ulaşımı tehlikeli ve bir o kadar da zorlu anlar yaşatıyor. Tıka basa dolu olan yolcu otobüslerinin küçük bir kazayla birlikte onlarca kişinin kötü neticelerle kaderlerine terk edildiğini dile getiren yolcular “ bizler bunu kabul etmiyoruz ama elimizden de bir şey gelmiyor. İki saatlik kısa bir yolculuğu bu kadar büyük tehlikelerle yapmak bizleri fazlasıyla korkutuyor. Bavullarımız otobüsün bavul kısmına sığmıyor. Herkesin iki üç bavulu olunca ortaya bu tehlikeli sahne çıkıyor. Allah korusun küçük bir kazada çok fazla zarar görebileceğimizi biliyoruz ama evimize gitmenin telaşı ve heyecanı bunu düşünmemize mani oluyor. Bu konuyu otobüs firmalarının düşünmesi gerekiyor. Özellikle öğrencilerin dönüş döneminde büyük otobüsler temin edilip bizlerin en azından Erzurum’a sağ salim ulaşabilmemizi sağlamaları gerekiyor. Bu konu onlarca kişi zarar gördükten sonra gündeme gelmemeli” diye belirttiler.

“Kars tren ve kara yolu ulaşımında örnek olmalı”

Trenle yolculuğun keyifli olduğu Kars ili için kara yolu ulaşımının da geliştirilmesi gerektiğini dile getiren yolcular “ bu tür yolculukların kazasız olması için dua ediyoruz sadece. Ve bu konuda kara yolu ulaşımının özellikle Kars gibi güzel bir şehirde trenle yolculuk gibi geliştirilip örnek olmalıdır. Eğer otobüs firmaları Erzurum’a kadar gelip karsa girmiyorlar ise bu büyük bir sorundur. Nedenini bilmiyoruz ama hiçbir neden insan canından daha değerli olamaz. Binlerce üniversite öğrencisi yılın belli dönemlerinde bu yollardan geçip Erzurum’a ulaşıyor ve bu ulaşım esnasında bavullardan dolayı büyük sorunlar yaşıyor. Herkesin bunu görmesi gerekiyor” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri