kültür
21 Mart 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > BEŞ İLÇENİN KADINLARI, YAPTIKLARI ÇALIŞMALARINI SERGİLEDİ

BEŞ İLÇENİN KADINLARI, YAPTIKLARI ÇALIŞMALARINI SERGİLEDİ

13.03.2018 11:49 12 14 16 18 yazdır
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Erzurum Kent Meydanın’da düzenlenen etkinlikte Uzundere, Çat, İspir, Tortum ve Pazaryolun da bulunan Halk Eğitim Kurslarında eğitim alan Kadınlar, ortaya koydukları çalışmalarını sergiledi.
BEŞ İLÇENİN KADINLARI,  YAPTIKLARI ÇALIŞMALARINI SERGİLEDİ

Erzurum’da bulunan kamu kuruluşları ile birçok sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, Erzurum Kent meydanında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için stantlar açıldı. Açılan stantlar’da Kadınların yaptıkları çalışmalar sergilendi. Beş İlçenin birleşip birlikte açtıkları stant. yoğun bir ilgi vardı. Beş ilçede bulunan Halk Eğitim Kursları sayesinde, el işi, nakış dikiş, tespih ve kolye yapımı, kıyafetler ve resimler gibi birçok alanda eğitim alan Kadın kursiyerler, açtıkları stantta hünerlerini sergiledi. Uzundere, Çat, İspir, Tortum ve Pazaryolun da bulunan Halk Eğitim Kurslarında eğitim alan Kadınların El emeği ile ortaya çıkarttıkları birbirinden değerli ürünler, Erzurumlular tarafından yoğun bir ilgi gördü.

Tortum İlçesi Halk Eğitim’de Kurs Öğretmeni olan Gamze Akça, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle beş ilçenin Halk Eğitim Kadın Kurslarının yaptığı çalışmaları sergiliyoruz. Tortum Halk Eğitim Kursumuzda eğitim alan Kadın kursiyerlerimiz tarafından otaya çıkartılmış olan, elbiseler, dikiş nakış ve tahta boyama kurslarımızdan elde ettiğimiz ürünleri sergileyerek, Kadınların eğitim ile neler başarabileceklerini göstermek adına bu etkinlikte yerimizi aldık. El emeği ile ortaya çıkan ürünlerimizi burada satıyoruz ve elde edilen parayı da Kursiyerlerimize çalışmalarının sonucu olarak veriyoruz” dedi.

“KADIN; SUYA ŞEKER KATSA SÜTLAÇ OLUR”

Kadın istediği takdirde ve gereken imkanlar sunulduğu zaman, suya şeker katıp ortaya Sütlaç çıkartır diyen Pazaryolu İlçesi Halk Eğitim’de kurs Öğretmeni olan Fatma Kaya sözlerini şunları ekledi, “Halk Eğitim tarafından Kadınlara yönelik açılan kurslarımızda, Kadınlarımızın el emeğiyle sergiledikleri çalışmalarımızı ve Kadın kursiyerlerimizin ortaya çıkarttıkları eserleri herkesin görmesi amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen bu anlamlı etkinlikte yerimizi aldık. Kadınlarımızın ellerinden çıkan, iğne oyası, el sanatları ve takıları sergiliyoruz. Dünyanın temeli olan Kadınlar, desteklendiği zaman her şeyi başarabileceğini ve Kadının her şey olduğunu, saygı duyulması gerektiğini vurgulamak için bugün burada beş İlçemiz el ele vererek Kadınların sesi olmaya çalışıyoruz. Kadın; hep dört duvar arasında kalıp yozlaştırılmaya çalışıldı, fakat Kadın isterse her şeyi başarır. Sergimizin ana teması da bunun üzerini kurulu”.

KADIN”A HER ZAMAN DESTEK OLUNMASI LAZIM

Çat İçesi Halk Eğitim’de kurs Öğretmeni olan Meryem Bingöl, “ SODES ve Halk Eğitim tarafından Çat İçesinde farklı olarak, Kadınlara yönelik açılan Kurslarda birbirinden değerli birçok ürün, Kadın Kursiyerlerimizin el emekleri sayesinde yapıldı ve bizde bu ürünleri sergiliyoruz burada. Bizim amacımız; Kadınların eğitim ile büyüyeceğini ve Dünyada birçok başarılı Kadın, ismini Tarihe kazımış olduğunu, bizim Kadınlarımızda destek verildiği halde bunu başarabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Kadın desteklendiği taktir’de elinden her iş gelir” diye konuştu.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri