17 Kasım 2019 Pazar
Anasayfa > GENEL > Beyaz eşyalar usta ellerde hayat buluyor

Beyaz eşyalar usta ellerde hayat buluyor

11.07.2019 09:32 12 14 16 18 yazdır
Kullanma talimatlarına uyulduğu zaman daha uzun süreli faydalanılan beyaz eşyaların usta ellerden geçme durumu gün geçtikçe artıyor. Küçük sorunlarda vatandaşların teknik servisleri tercih etmesi ise bu konuda israfın önüne geçiyor.
Beyaz eşyalar usta ellerde hayat buluyor

Teknolojinin son sürat geliştiği dünyamızda en yardımcı ürünler olarak görünen beyaz eşyalar usta ellerle hayat boyu kullanış imkânı sunuyor. Kullanırken yaptığımız ve gözümüzden kaçan hatalar yüzünden beyaz eşyalarımızın ömür sürelerini daha erkenden bitmesine neden oluyor. Oysa gereken önlemleri, tedbirleri ve beyaz eşyalarımıza gereken ilgiyi gösterdiğimizde, beyaz eşyalarımızın yaşam sürelerinin uzamasını sağlayabiliriz. Beyaz eşyayı evde nereye koyduğumuz, nasıl kullandığımız ve gereken kullanım talimatlarına kadar gereken her şey beyaz eşyalarımızın ömrüne etkisi bulunmaktadır.

Beyaz eşyalarımızın ömrünü uzatmamız ve nasıl kullanmamız gerektiği hakkında Teknik servis dükkân sahibi Ömer Faruk Tavlaşoğlu açıklamalarda bulundu. Çamaşır makinası, buzdolabı, bulaşık makinası gibi beyaz eşyalarımızın üstlerine ağır yüklerin koyulmaması gerektiğini vurgulayan Tavlaşoğlu sözlerine şöyle devam etti: “ beyaz eşyalarımızı evimize yerleştirirken baskı yapacak ya da eğri duracak yerlere koymamalıyız, aksi taktirde uygulanan baskı veya eğri durmasından dolayı eşyalar tam fonksiyonlu olarak çalışamazlar ve enerji kaybına yol açarlar. Bunlarla beraber misal çamaşır makinamıza elbiseleri atacaksak eğer söylenilen kapasitesinin üstünde elbise atmamalıyız ve attığımız elbiselerin ceplerini kontrol etmemiz lazım, kontrol etmediğimiz taktirde cebimizde demir para yada herhangi bir metal alet yıkama esnasında motorun içine kaçabilir ve motorun yanmasını sağlayabilir.

Bütün beyaz eşyalarımızda gerekli olan ve en önemlisi uygun altyapı tesisatı ve elektrik tesisatıdır, çünkü her eşyanın belli bir elektrik voltu bulunmaktadır bunun altında yada üstünde elektrik voltu giderse beyaz eşyalarımızın yanmasına sebep olabilir. Bunlarla beraber bulaşık makinamıza bulaşıklarımızı attığımızda sudan geçirmeli ve pervanesine yüklenmemeliyiz, makine zorlanacağı için enerji tüketimini arttırır ve ömrü kısalır. Deterjan ile kullandığımız beyaz eşyalarımızı gereken ölçekten fazla deterjan atmamalıyız aksi taktirde fazla attığımız deterjanlardan çıkan asit makinanın içine sızıp çürütebiliyor ve buda makinanın hem ömrünü kısalmasına hem de iç haznenin yanmasına yol açabilir. Eğer bunlara dikkat eder ve gereken ilgiyi gösterirsek beyaz eşyalarımızın ömrünü uzatmış olacağız ve giysilerimiz, bulaşıklarımız gibi ürünlerimizin temiz çıkmasını da sağlamış oluruz”.

Her eşyanın kendine göre özelliği bulunuyor

Son zamanlarda müşterilerin ortak sıkıntısı olan beyaz eşyalardaki kireçlenme olayı, beyaz eşyalarımızın ömrünün azalmasına çok büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden Tavlaşoğlu, “ şuan genel şikayetler kireçlenme üzerine geliyor. Bunu engellemek için eşyalarımızın kendini temizleme özelliği yoksa eğer her kullanmadan sonra sirke veya limon suyuyla iyice yıkanması lazım eğer bunu yapamıyorsak da bunu engellemek için manyetik kireç çözücü parçaları bulunmaktadır bunları tercih ederlerse eğer kireçlenmeyi minimuma indirmeyi sağlamış olur” diye konuştu.

Öte yandan Tavlaşoğlu şunlara değindi, “calcon gibi ürünlerin kullanması kireci çözeceği söyleniyor doğru çözüyor ama calcona harcayacağımız yıllık parayı calcona vereceğimize daha az bir parayla kireç tutan mekanizmayı değiştirmemiz daha mantıklı olur. Böylelikle hem cebimizdeki para kalacak hem de ürünümüz yenilenecek” diye ifade etti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri