bykşhr
13 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Bıçak bileme mesaisi başladı

Bıçak bileme mesaisi başladı

30.07.2020 09:34 12 14 16 18 yazdır
Kurban Bayramı’na sadece bir gün kalırken vatandaşlar bıçak bilemede daha çok acele etmeye başladılar. Bıçak bileme ustaları ise bu günlerde mesai yapıyor.
Bıçak bileme mesaisi başladı

Kurban Bayramı’na çok az bir süre kalırken, Erzurum’da her köşe başında bıçak bileme makineleri kuruldu. Kurban ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar, bayram günü kullanacakları bıçakları bilemeye verdiler. Bıçak bilemeleri hakkında bilgiler veren Bayram Ticaret işletmesi sahibi Mehmet Bayram, ister istemez bıçak bileme işinde büyük bir artış yaşandığını belirtti. Bayram, körelmiş bıçaklara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Bayramların bir başka yaşandığı Erzurum’da her bayram olduğu gibi bu bayramda en iyi şekilde eda edilecek. Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, bir yandan hayvan pazarlarına gitmeye devam ederken, bir yandan da hayvanlarını kesecekleri yerleri belirlemeye, bıçak ve diğer malzemeleri temin etmeye çalışıyorlar. Kurban Bayramı’na gelmesiyle birlikte kurban kesecek vatandaşlar evlerinde bulunan ve körelen bıçakları daha keskin hale getirmek için bıçak bileyicilerinin yolunu tutmaya başladı. Bayrama hazırlık yapan vatandaşlar, körelen bıçaklarını bileterek kesim işlemlerini kolaylaştırmak istiyor. Bazıları Kurban Bayramı için yeni bıçak alırken, bazıları da eski bıçaklarını biletmeyi tercih ediyor.

KESKİN BIÇAK KULLANACAKLARA UYARI

Bıçak bilemeleriyle ilgili bilgiler veren Mehmet Bayram, piyasaya çıkan yeni bıçakların kaliteli olması nedeniyle pahalı olduğunu ve vatandaşların da almaya pek yanaşmadığını kaydetti. Vatandaşların yeni bıçak almak yerine daha çok eski bıçakları biletmeye verdiğini belirten Bayram, kurban kesecek kişilerin hem keskin bıçak kullanması gerektiğini hem de kullanırken çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Kurban Bayramları’nda acemi kasapların çok görüldüğünü söyleyen Bayram, bunun en büyük nedeninin ise keskin bıçak kullanan kişilerin dikkatsiz davranmasından kaynaklandığını ifade etti.

ÇOCUKLARDAN UZAK TUTULMALI

Bıçak bileme ustaları vatandaşların kurban Bayramı’nda kesim ve diğer işler için kullanacakları bıçakları yetiştirmek mesai yapmaya başladı. Erzurum’da bıçak bilemede hareketliliğin başladığını kaydeden bıçak bileme ustası Bayram, bıçakları uygun bir fiyata bilediklerini söyledi. Kurban kesecek kişilerin mutlaka bıçaklarını bilemesi gerektiğine vurgu yapan Bayram, bilenen bıçakların ise çocuklardan uzak tutulması gerektiğini hatırlattılar. Kurban Bayramında kurban kesen kişilerin de bilenen bıçaklara dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Bayram, ayrıca körelmiş bıçaklarla da kurban kesme işleminin yapılmaması gerektiğini, yoksa birçok sıkıntı ile karşılaşabileceğini ifade etti.

KÖRELMİŞ BIÇAK UYARISI

Kurban Bayramı’na çok az bir süre kaldığı için ister istemez bayram havasına girdiklerini ve telaşa kapıldıklarını söyleyen vatandaşlar ise işe ilk olarak bıçakları bilemek ve yeni bıçaklar almakla başladıklarını ifade ettiler. Geçmiş yıllarda körelmiş bıçaklardan ders çıkardıkları için bu kadar acele ettiklerini söyleyen vatandaşlar, körelmiş bıçakla iş yapmanın her zaman büyük bir sorun olduğunu hatırlattılar. Körelmiş bıçağın bir saatlik işi beş saate çıkarabildiğini dikkat çeken vatandaşlar, “Erzurum’da Ramazan’da olduğu gibi Kurban Bayramı da diğer şehirlerden farklı bir havada eda ediliyor. Bu durum bize geçmişten kalan bir nimet. Bu heyecanı başka bir yerde göremezsiniz. Bayram hazırlıklarımızı hemen hemen bitirdik. Kurbanlıklarımızı aldık, bıçaklarımızı biledik. Bu heyecanın çocuklara geçmesi için de çalışılması lazım. Bizden sonra çocuklarımız gelecek. Çocuklarımızın da Erzurum’da bayramın farklı bir havada kutlaması için şimdi yaptığımız hareketlerle onlara örnek olmamız gerekiyor. Bu vesileyle de herkesin Kurban Bayramı’nı kutluyor, kesilecek olan kurbanların şehrimizin ve ülkemizin yararına olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandılar.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri