bykşhr
17 Haziran 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Binbir Hatimler için son hafta

Binbir Hatimler için son hafta

12.01.2019 10:40 12 14 16 18 yazdır
Binbir Hatim’lerin okunmasına tüm camilerde devam edilirken, okunan hatimlerin duası ise önümüzdeki Cuma günü Ulu Camii’nde yapılacak.
Binbir Hatimler için son hafta


Erzurum’da asırlardır devam eden Binbir Hatim geleneğinde son bir haftaya girildi. Binbir Hatim’lerin okunmasına tüm camilerde devam edilirken, okunan hatimlerin duası ise önümüzdeki Cuma günü Ulu Camii’nde yapılacak.

Erzurum’da Kur’an iklimi olarak değerlendirilen Binbir Hatim geleneğinde son bir haftaya girildi. Okunmasına geçtiğimiz ayın ortasında başlanan Binbir Hatim’lerin duası için hazırlıklara şimdiden başlanırken, camilerde bu hafta boyunca artık son cüzler okunmaya başlanacak. Erzurum İl Müftülüğü, okunan hatimlerin sayımına başlarken, cemaatten ise başladıkları hatimleri Cuma gününe kadar tamamlamaları istenecek. Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, Erzurum’da asırlardır süren Binbir Hatim’lerin bu yılki etabının da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “Okunan hatimlerimizin duası için hazırlıklara başladık. Ulu Camii’nde önümüzdeki hafta Cuma günü Binbir Hatim’lerin duası yapılacak” dedi.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI KATILABİLİR

Binbir Hatim’lerin dua merasimine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın da katılmasının muhtemel olduğu öğrenilirken, Erzurum’a gelmesi halinde Binbir Hatim duasını ise, yine Erbaş’ın yapacağı kaydedildi.

Öte yandan Erzurum’da önümüzdeki hafta Cuma günü bir başka Kur’an etkinliği daha gerçekleştirilecek. Dünya birincisi olan hafızların geleceği Erzurum’da, Lalapaşa Camii’nde akşam namazından sonra adeta Kur’an ziyafeti çekilecek. Söz konusu program için dün camilerden duyuru yapılırken, bu programın özellikle Binbir Hatim’lerin duasının yapılacağı güne denk getirildiği bildirildi.

 

ERZURUM’DA BİNBİR HATİM GELENEĞİ

1500’lü yıllarda ortaya çıkan geleneği sürdürmek için erzurumlular her yıl evlerinde Kur’an-ı Kerim’i hatmediyor. Kentteki 50 camide de her gün hatim okunuyor. Erzurumlular camilere giderek hem mukabeleleri takip ediyor hem de kendi gayretleriyle 1001 hatime katkıda bulunuyor.

Bu arada, Erzurum’daki birçok camide “1001 hatim” köşesi oluşturuluyor, okunan ve okunmayan cüzler şeklinde bölümler tahsis ediliyor. Bu yıl 1001 hatime 14 Aralık Cuma günü başlandı. Bu yılki 1001 hatim okumalarının duası ise tarihi Ulu Camii’nde yapılacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri