26 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > Yerel > Boyacılara da ilgi kalmadı

Boyacılara da ilgi kalmadı

13.01.2021 12:27 12 14 16 18 yazdır
Soğuk kış şartlarına rağmen maddi gelir sağlayabilmek için sokaklarda ayakkabı boyacılığı yapan seyyar esnafa ilgi gün geçtikçe azalıyor. Tüm şartları zorlayan ve gelir elde etmeye çalışan boyacıların kültürel olarak yarınlara taşınması ise sancılı dönem
Boyacılara da ilgi kalmadı

Soğuk kış şartlarına rağmen maddi gelir sağlayabilmek için sokaklarda ayakkabı boyacılığı yapan seyyar esnafa ilgi gün geçtikçe azalıyor. Tüm şartları zorlayan ve gelir elde etmeye çalışan boyacıların kültürel olarak yarınlara taşınması ise sancılı dönem geçiriyor.

Yaz-kış demeden ekmek parası kazanabilmek için tezgâhlarının başında bekleyen ayakkabı boyacıları ilgisizliğin kurbanı olmak üzere. Eski ilginin kalmadığını ve bin yıllardır sürdürülen geleneğin bitmek üzere olduğunu ifade eden ayakkabı boyacıları günü kurtarabilmek için şartları zorlamaya devam ediyorlar.

Erzurum’un kültürel siması olmaya aday olan ayakkabı boyacıları kış soğuklarına rağmen Lala Paşa meydanındaki yerlerini aldılar. İlginin gün geçtikçe azaldığı ve siftah açamadan evlerinin yolunu tutan boyacıların geleceği de tehlike altında.

Ülkemizde kültürel birikime sahip olan ayakkabı boyacılığı gün geçtikçe ilgi kaybı yaşıyor. Erzurum’da ise vatandaşlarca desteklenen ve belediyelerin özen gösterdiği boyacılar sezona hızlı giriş yaptılar. Özellikle kış aylarında iş yapamaz duruma gelen ve yaz aylarını büyük bir sabırsızlıkla bekleyen boyacılar kendilerine ayrılan mevkide tezgâhlarını kurdular.

İşlerinin ilk günler olmasına rağmen çok iyi olduğunu ve vatandaşların kendilerini beklediğini dile getiren boyacılar “bizler Erzurum’un ayrı bir değeriyiz. Belediyelerin bizleri desteklemesiyle birlikte mesleğimizin ayakta durması sağlanmış oldu. Vatandaşlar ise temiz ayakkabı giyinebilmek için bizleri bekliyorlar. Karşılıklı bir diyalog halinde sezonu açtık. Ve umuyoruz ki sezon boyunca bereketli kazançlar elde ederiz. Eğer vatandaşlarımızın ilgisi başladığı gibi biterse memnun kalırız” şeklinde konuştular.

“Erzurumluların ayakkabı boyatma kültürü var”

Erzurum’un temizliğe oldukça önem veren bir şehrin olduğunu dile getiren boyacılar “Erzurumlular özellikle ayakkabı temizliğine önem verir. Ve çoğunluğu ayakkabısını kendisi boyar ama tabi sürekli bu imkân olmadığı için bizleri de seçerler. Artık kundura tarzı ayakkabı giyimi azaldığı içinde işlerimiz düşüyor ama bizler bu duruma da ayak uydurup gerekli boya çeşitlerini temin ediyoruz. Temiz ayakkabı giyinmek isteyen herkese hitap ediyoruz” dedi.

“Ayakkabı boyacısı aramaya gerek yok”

İnsanların ayakkabı boyatmak için şehir merkezinde nereye gelmesi gerektiğini bildiklerini dile getiren boyacılar “bizler yıllardır bu cadde üzerinde ayakkabı boyuyoruz. Ve bunu herkes biliyor. Çarşı merkezinde ki konumumuz kültürel bir zenginlik haline geldi.

Bu anlamda ayakkabı boyatmak isteye insanların geldiği nokta bellidir. Hem kaliteli gem de işinde uzman kişilerin bulunduğu bu nokta zaman geçtikçe değer kazanacaktır. Sayılı kişilerin tezgâh açtığı bu nokta zamanla ayakkabı boyacılarının özel noktası olacaktır. Bu şehrimizin kültürel zenginliği haline gelecektir” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri