29 Ocak 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Bu bölge yenilik istiyor

Bu bölge yenilik istiyor

10.09.2019 09:47 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’un en eski yerleşim alanlarından olan ve ticaret hacmini sürekli en üst seviyede tutan Gürcükapı bölgesi yenilik bekliyor. Dükkânların çürüme noktasına geldiği bölgede vatandaşlar rahat hareket edemiyor.
Bu bölge yenilik istiyor

Tarihi alışveriş merkezi ile yüzlerce yıldır hizmet veren Gürcükapı Caddesi çevresinin değişmesi ve yenilenmesiyle birlikte daha kötü görüntü ortaya koymaya başladı. Daha çok Hacılar Hanı gibi noktaların elden geçirilmesi ve biran önce düzenlemelere tabi tutulması gerektiğini dile getiren esnaflar dış görüntünün önemine dikkat çektiler. Özellikle eski ve kötü görüntünün yok edilmesi için Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde ve merkezin belli bölgelerinde uygulanan işyeri dış cephe giydirmeleri Gürçükapı esnafı tarafından da bekleniliyor.

Güzel görüntünün tarihi alanları daha sağlıklı gösterebileceği gibi aynı zamanda müşterilerin ilgisini arttırabileceğini dile getiren esnaflar “elbette belediyemizin uygulamaya koymuş olduğu projeleri ilçelerimizde görebiliyoruz. Ve gördüğümüz kadarıyla harika bir izlenim oluşturmuş durumda. Eğer merkezde de biraz olsun bu proje uygulanabilirse çok memnun kalırız. Bizler Erzurum gibi binlerce yıllık geçmişi bulunan Gürcü kapı bölgesinin böyle güzel projelerle desteklenmesini bekliyoruz.

Hem trafiğini hem de kötü görüntü sergileyen dış cepheyi halledebilirsek gelecek yıllarda Gürcü kapı bölgesini daha da parlatabiliriz. Kaldı ki bu proje şuan işler haldedir ve ilçelerin bitmesiyle merkez bölgesine daha kapsamlı uygulanabilir. Bu durumda bizler de oldukça güzel bir görüntüye kavuşmuş oluruz” diye konuştular.

Araç geçişleri sorun oluşturuyor

Dar sokakları nedeniyle vatandaşların da rahat hareket etmesine mani olan Gürcükapı Caddesi araçların yoğunluğuyla birlikte daha büyük sorunlara kapı aralıyor. Araç geçişlerinin gün geçtikçe yoğunlaştığı tarihi sokakta esnaf müşteri bulmakta zorlanıyor. Rahat alışveriş ortamının olmaması nedeniyle vatandaşların tercih etmemeye başladığı sokak trafik sorunuyla daha ağır fatura ödemeye başladı.

Dükkânlar harabe halde

Tarihi geçmişi ve içinde barındırdığı zengin esnaf kültürüyle Erzurum’da ayrı bir yeri olan Gürcü Kapı bölgesi yıkıntı haldeki dükkân görüntüsüyle kötü bir izlenim ortaya koyuyor. Dükkânların güzel görüntüye kavuşmasıyla birlikte eski güzel günlere kavuşulabileceğini dile getiren esnaflar “eğer Erzurum’da Gürcü Kapı bölgesi ayakta durabilirse çevresine de pozitif katkı sağlamış olur. Çünkü toptancıların büyük çoğunluğu bu bölgede bulunuyor. Eskiyen dükkânların ortaya koyduğu kötü görüntü ise bir şekilde işlerin ve Gürcü Kapı bölgesine yüklenen misyonu ortadan kaldırıyor. Bu anlamda belediyelerimizin bu bölgeler için projelerinin olması bizleri memnun eder” dedi.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri