26 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > Yerel > Bu iklim verim kaybını artırır!

Bu iklim verim kaybını artırır!

13.01.2021 12:29 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da Ocak ayının ortasında yağan yağmur, şaşkınlığa neden olurken, üreticileri ise endişeye sevketti.
Bu iklim verim kaybını artırır!

 

 

Erzurum’da Ocak ayının ortasında yağan yağmur, şaşkınlığa neden olurken, üreticileri ise endişeye sevketti. Binlerce dönümlük alanda yapılan güzlük ekimleri çürüme riskiyle karşı karşıya getiren yağmur yağışı, Erzurum’daki çiftçileri korkutmaya başladı. Erzurumlu üreticiler, “Bu yağmur yüzünden toprakta çözülme başlar, üstüne bir de kar yağar dondurursa halimiz harap olur” diyerek, bu mevsimsel değişimin üretimde büyük ölçüde verim kaybına sebep olacağını dile getirdiler. Erzurumlu çiftçiler, son birkaç gündür mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yüzünden kar sıkıntısı yaşandığını anlatan üreticiler, “Bu yıl zaten yeterince kar yağmadı; şu anda tarlaların üzeninde en az 30-40 santim kar bulunması gerekirken, dağlardaki karlar bile erimeye başladı” diyerek, böyle bir hadiseyle karşılaşmayalı çok uzun yıllar olduğunun altını çizdi.

 

TOPRAK İKİ AY ÖNCE UYANDI

Erzurumlu çiftçiler, güzlük ekimlerin bölge tarımı için büyük bir önem taşıdığını ifade ederek, “Biz ekimlerimizi güzden yaparız; tohumlar toprakta kök verip canlanmaya başlar başlamaz da kar yağar ve toprak uyur. Bahar mevsimiyle birlikte karların erimeye başlaması toprağı uyandırır ve bitkinin gelişimi kaldığı yerden devam eder. Ama biz Erzurum’da bu süreci bu yıl erken yaşamaya başladık. Çünkü topraktaki buz çözüldü, haliyle bitkisel hayat yeniden başladı. Muhtemelen Erzurum’a yine kar yağacak ve peşine de don olayı gerçekleşecek. Uyanmış olan toprak ve canlanan tohumlar yeniden donacağı için bahar aylarında yeniden bir uyanış söz konusu olmayacak ve çürüme başlayacak” diye konuştular.

 

ZİRAATÇİLERDEN SİGORTA UYARISI

Öte yandan ziraat mühendisleri de, Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerine mahsus bu iklimin Erzurum’un hiç de alışık olmadığı bir atmosfer olduğuna dikkati çekerek, “Erzurum’da üreticinin karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlikeler arasında erken ve geç don olayları gelir. Mart ayından önce toprakta çözülme olmaz, kar ve buz tabakası topraktaki bitkiyi bahar aylarına kadar soğuktan korur. Ama mevsim normallerininin üzerinde seyreden sıcaklık bu döngüyü değiştireceğe benziyor. Üreticilere tavsiyemiz, karşılaşmaları muhtemel olan üretim hasarı için mutlaka zirai sigorta yaptırmalarıdır” uyarısında bulundular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri