AK
25 Haziran 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Fırat YAKUT > Bu Yolculuk Bitmez
Fırat YAKUT

Bu Yolculuk Bitmez

31.08.2017 09:21 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Fırat YAKUT

Fark ediyorum da, yazdığım yazılarda artık dönüp dönüp aynı şeyleri yazıyorum. Hayat da böyle değil mi?

Dönüp dönüp aynı şeyleri yaşıyoruz?

Dönüp dönüp aynı hataları yapıyoruz?

Yani hayatımız rutinleşmiş, standart, çizginin dışına çıkmayan, kendi galaksisini oluşturmuş ve o yörüngede dönüp duran bir hal almış durumda.

Bu çizgiyi aşanlar oluyor ve çizgiyi aşanlar ya fark yaratıyor ya da yok oluyor.

***

İnsanlık var olduğundan beri yaptıklarının üstüne bir şeyler ekleyerek bugüne kadar geldi. Bundan sonra da şuana kadar yapılanlara mutlaka bir şeyler eklenecektir.

Bu durum insanlığın hem yararına hem de zararına olacaktır.

İnsanlığın bir bölümü sürekli daha da güçlenirken bir tarafı ise daha da zayıflıyor. Bu dengesizlik belki de dünyanın, belki de insanlığın sonu olacaktır.

***

Dünyaya iyi insanlar geldi. İyi işler yaptılar. Güzel izler bıraktılar. Hep güzel anılacaklar.

Dünyaya kötü insanlar da geldi. Bu insanlar iyi insanların güzel işlerini kötülüklerinde kullandılar. Hiç de güzel izler bırakmadılar. Tam tersine kapanmayacak yaralar açtılar. Bu kötü insanlar hep kötü anılacaklar.

Bir de öylesine gelen insanlar oldu. İyiliğin-kötülüğün ne olduğunu bilmeyen, rutinleşmiş, sıradan, çizgiyi aşmayan insanlar. Bu insanlara iyi veya kötü kılıfı biçmek çok zor. Çünkü yapılan her eylemleri bilinçsizce yapılmıştır.

***

Vizyonsuz bir hayat, mide bulandırıcıdır, kaybetmeye mahkumdur.

İnsanın bir amacı, bir hedefi olmalıdır. Üstüne toprak atıldığında ulaştığı bir hedefi olmalıdır. O hedefe ulaşmasa da ulaşmak için niyetlendiğini bilmesi lazımdır.

***

Bu dünya çok bilim insanı, filozof, devlet adamı, sanatçı gördü. Onlardan kalan tek şey, geride bıraktıkları icraatları, ürettikleri ve eserleri.

***

Bu dünyada her gün kaç insan doğuyor ve kaç insan ölüyor diye arama motoruna yazmayacağım. Çok insan doğuyor ve çok insan ölüyor.

Gelenler, bu dünyaya ne yapacaklar; gidenler geride ne bıraktılar.

***

Bu yol uzun. Her uzun yolun bir sonu vardır. Bu yolun sonunda geriye dönüp baktığınızda bir hiçlik görüyorsanız o zaman bir hiçsiniz. Ama geriye baktığınızda çok şey görüyorsanız, yol bitse de siz halen varsınız?

Her gün bir yol. Her gün bu yolda mesafe kat ediliyor.

Bu yol çok uzun ve elbet bir gün bitecek? 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.