22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Çanlar Kavaflar çarşısı için çalıyor

Çanlar Kavaflar çarşısı için çalıyor

15.04.2019 09:30 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’un en köklü çarşılarından birisi olan ve şehrin temel ihtiyaçlarını tedarik eden kavaflar çarşısı atık eski günlerini arıyor. Üretimin sıfıra inmek üzere olduğu çarşı bölgesinde geleceğe dair umutlar iyimser durmuyor.
Çanlar Kavaflar çarşısı için çalıyor

Erzurum’un en köklü çarşılarından biri olan Kavaflar Çarşısında uzun yıllardır soba, fırın ve semaver gibi el işiyle uğraşan esnaflar, işlerinin düştüğünü, Kavaflar Çarşısının eskisi gibi bir önemi kalmadığını dile getiriyorlar. Erzurum’un en güzel şekilde kültürünü yansıtan, içinde birbirinden farklı el işçiliği yapılan ve Erzurum’un en köklü Çarşılarından biri Olan Kavaflar Çarşısı esnafında işler eskisi gibi değil artık. Eski zamanlarda ek işçiliği yapan ustaların çıkarttığı seslerden dolayı Çarşıya girilmesi bile zorken şimdilerde Kavaflar Çarşısında sadece esnaf bulunuyor. El emeği ile yapılan Soba, fırın, semaver, mangalık gibi malzemeler satan esnafın ise hali içler acısı. 

Her yıl zamanla birlikte işlerinin düştüğünü dile getiren Uysal Ticaret Sahibi Yaşar Çelebi, “her yıl işlerimiz düşüyordu fakat bu yıl ne olduysa işlerimiz diğer yıllara oranla epey bir düştü. Her yeni yılda diğer yılı ararken bu yıl bizde ne yapacağımızı anlamadık. Gün geliyor siftahsız dükkan kapatıyoruz. Bizim müşteri potansiyelimizi Erzurum’da alt tabaka kesimi oluşturmakta ama artık onlarda Erzurum’da kalmayıp göç etmeye başladılar, hal böyle olunca da müşteri kesimimiz artık epey bir azalamaya başladı. Bunun dışında Erzurum kentsel dönüşüm ve yeni yapılan sayısızca binalardan dolayı, vatandaşlar yeni evlere taşınmak zorunda kalıyorlar, yeni eve taşınan vatandaşlar bu sefer gelen faturalar, giderlerinden dolayı 2. El ürünlere yöneliyor ya da hiç almayıp elindeki kötü soba veya fırınla idare etmeye çalışıyor. Ekonomik olarak Erzurum insanında para yok diyebiliriz. Artık Erzurumlular ya 2. El ürünlere, ya da kendi aralarında eski püskü sobalarını birbirine verip idare etmeye çalışıyorlar. Öte yandan birde doğalgaz faktörü bulunuyor, biz doğalgaza karşı değiliz fakat doğalgazla birlikte vatandaşlar rahat olan ısıtma yöntemine yönelmeye başlayınca bizimde işlerimizi ister istemez büyük bir etkende azalttı. Bu yıl Erzurum halkında resmen para bitmiş durumda. Bu yıl ki işlerimizin bu denli düşmesini bunlardan başka bir şeye bağlayamıyoruz” dedi.

Kavaflar çarşısı istenilen noktada değil

Eski zamanlarda Kavaflar Çarşısında yürümekte zorlanıldığını ve Ustaların işlerini yaparken çıkarttığı çekiç seslerinden dolayı duymakta zorluk çekecek kadar işlek bir yer olduğunu vurgulayan Semaverci İmdat Usta’nın sahibi Güngör Akkaya, “fakat şimdiki zamana dönünce Esnaftan başka kimse Kavaflar Çarşısında durmuyor, gelen bakıp gidiyor. Baya bir eskidi Kavaflar Çarşısı, eski önemini epey bir yitirmiş durumda. Bundan epey bir öncesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrardı Kavaflar çarşısı, fakat zamanla artık her ne olduysa ne yabancı ne de yerli turist gelmeye başladı. Kavaflar Çarşısını eskisi gibi yine ön plana çıkartmak için yapılması gereken ilk iş, metruk dükkânların yenilenmesi, Çarşıya bir Kültür rengi katılması gerekiyor. Çünkü baya bir eski bir Çarşı ve baya da eskidi diyebiliriz. Bunun içinde hem yetkililer el atmalı hem de bizim gibi bu el sanatıyla uğraşan Esnaf el atmalı. Çünkü bizim Esnafımızın arasında bir kere birlik beraberlik bulunmuyor. Eğer bu birlik ve beraberlik sağlanırsa eğer belki daha iyi bir yere dönüşecek Kavaflar çarşısı” diye konuştu.

Biz son kuşak gibiyiz

Bakır, soba, semaver, fırın, gibi el emeği ile yapılan ürünlerin geleceğe aktarılmayacağını söyleyen Akkaya sözlerinde şunlara dikkat çekti, “El sanatımız eski zamanlarda herkes tarafından rağbet gördüğü yıllarda, babalarımız bizi zorla çırak olarak ustalarımızın yanına verirdi, bir sanatı, bir mesleği olsun diye biz yanında bulunduğumuz ustalarımıza karşı el pençe olurduk. Şimdiye dönüp baktığımızda ne çırak olarak gelen var nede aileler çocuklarını bir meslek öğrenmesi için zorluyor. Bazen çırak olarak bize çocuklarını getiren aileler oluyor, onlarda meslek yerine direk parasıyla ilgileniyor. Oğlumun bir sanatı olsun diye değil fazla para alsın diye işe sokuyorlar. Hal böyle olunca da ne gelen duruyor, nede gelen oluyor. İleriki nesil belki bu sanatı hiç bilmeyecek, çünkü Kavaflar çarşısında şuan bulunan ustalar bu el sanatının son ustaları ve biz gittikten sonra bu sanatta bizimle birlikte gidecek. Bizim bu mesleğimizde en çok üzüldüğümüz konuda bu zaten.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri