11 Aralık 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Cephe sağlıklaştırma çalışmaları Erzurum’a modern görüntü sağladı

Cephe sağlıklaştırma çalışmaları Erzurum’a modern görüntü sağladı

09.08.2019 09:42 12 14 16 18 yazdır
Geçtiğimiz yıl Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve il-ilçe sınırları içindeki dükkânları kapsayan cephe sağlıklaştırma çalışmaları kente gelecekte de yaşatılabilecek oranda motifler kazandırdı.
Cephe sağlıklaştırma çalışmaları Erzurum’a modern görüntü sağladı

Kasım Akan-Erzurum Yenigün Gazetesi


Kentsel dönüşümün ve yerinden kaldırmanın alternatifi şeklinde geliştirilen ve birçok ile örnek olabilecek olan Cephe Sağlıklaştırma çalışmaları iş yerlerini ve sokakları daha yaşanılır kıldı. Özellikle kentin görüntü ve motif zenginliği açısından önemli bir adım attığını ve çağımıza uygun proje şeklinde geliştirildiğini dile getiren Erzurumlular “Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in hayata geçirdiği Cephe Sağlıklaştırma çalışmasını zaman geçtikçe daha iyi anlayacağız. Çünkü bu proje iş yerlerimize, evlerimize ve en önemlisi sağlıklı cadde ve sokaklarımıza farklı bir hava kattı. Kötü görüntüler ortadan kaldırıldı, coğrafik şartlara uygun malzemeler kullanıldı ve Erzurum’a geçmişine-geleceğine uygun motiflerle süslendi. Zamanla bu projenin ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayacağız çünkü projeyle yenilenen dış cepheler diğer yapılmayan cephelerin de yenilenmesi gerektiğini daha net şekilde ortaya çıkarıyor”.

Farkı daha iyi ortaya çıkıyor

Şehrin tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan cephe sağlıklaştırma çalışmaları Erzurum’un en eski çarşılarına geleceğe sağlıklı adım atabilme olanağı oluşturdu. Tarihi doku görüntüsü oluşturan dış cephe yenilemeleri bütün kentte uygulanmalıdır diyen kimi vatandaşlar “bu güzel projenin daha geniş noktalara ulaşabilmesi gerekiyor. Eğer kentimizin görüntüsünü bu güzel projeye benzer bir projeyle ele alabilirsek kesinlikle geleceğe özel motifler taşımış oluruz. Görüntünün bu denli önemli olduğu bir dönemde şehirlerin de elden geçirilmesi gerekir. Mehmet Sekmen attığı bu adımla geleceğe ışık tutmuş oldu. Artık kentsel dönüşüm furyası bu yolla daha az maliyetle ele alınabilir. Her noktanın yıkılmasına gerek yok durumu daha sağlam şekilde ele alınabilir” diye konuştular.

Mimari yapı oluşturuldu

Geleneksel mimarinin ön plana çıkarılması suretiyle yürütülen Cephe Sağlıklaştırma çalışmaları ile yapılar hem estetik bir görünüm kazandı ve hem de tarihi doku yeniden canlandırdı. Kış şartlarına uygun en yüksek kalitedeki, yapı malzemelerinin kullanıldığı cephe sağlıklaştırma çalışmaları ile cadde ve binalar 3 boyutlu lazer tarayıcı ile sayısallaştırılıp, modern tasarımla şekillendirildi. Tarihi dokuya uygun ve geleneksel mimari özellikleri baz alınarak yapılan kentsel tasarım Erzurum’u motif zenginliği bakımında da önemli bir noktaya getirdi.

Esnaf rahatladı

Ağır kış şartlarına göre projelendirilen ve dış giydirme şekilde geliştirilen Cephe sağlıklaştırma çalışmaları Erzurumlu esnafları rahatlattı. Belli noktalarda proje dahilinde yenilendiği cepheler görüntü ve kış şartlarından daha az etkilenme hususunda esnafı rahatlattı.

Düne kadar işyerlerinin bulunduğu kimi sokakların içler acısı halde olduğunu ve şimdilerde en popüler görüntüye kavuşturulduğunu dile getiren vatandaşlar “kimi işyeri ve dükkânların cepheleri daha düne kadar içler acısı bir durumdaydı. Esnafın da bu yöndeki talep ve beklentilerini dikkate alınarak projelendirilen Cephe Sağlıklaştırma çalışması bugün daha iyi şekilde anlaşılabiliyor. Şehrimizin ve yaşadığımız mekânların güzelliği göz kamaştırır şekilde. Umuyoruz ki şehrimizin daha birçok noktası bu şekilde ele alınarak düzenlenir ve kaba beton görüntüsü, yıkıntı, çürümüşlük yok edilir” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri