22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Çiçekçiler baharı bekliyor

Çiçekçiler baharı bekliyor

13.01.2018 18:28 12 14 16 18 yazdır
Bir çok esnafın işlerinin düşmesine neden olan kış aylarından çiçekçi esnafı da nasibini aldı. Çiçekçi esnafı dört gözle baharı bekliyor.
Çiçekçiler baharı bekliyor
Ömer UTRİ
Yenigün Gazetesi
Kışla birlikte birçok esnaf gibi Erzurum’da ki çiçekçi esnafı da çok durgun günler geçiriyor. Bahar ve yaz aylarında işlerinin iyi olduğunu fakat kış aylarında sıkıntı çektiklerini dile getiren çiçekçiler dört gözle baharı beklediklerini dile getirdi.
Kış aylarının gelmesiyle iş sektöründeki düşüşten, en çok etkilenen çiçekçi esnafı oldu. Çiçekçi esnafı “Bölgemizin soğuk ve karlı geçen havasından dolayı durgunlaşan düğün sezonu,  açılışların az olması ve özel günlerin fazla olmaması dolayısıyla işlerin fazlasıyla durgunlaştığını” kaydettiler.
Soğuk havaların bastırmasıyla müşteri yoğunluğunun azaldığını ve genel olarak satılan çiçeklerin aynı olduğunu dile getiren çiçekçi esnafı “ Yazları bütün çiçeklerimizde satışımız oluyor ama yoğun olarak gül satıyoruz. Kış sezonunda ise çoğunlukla orkide tercih ediyor müşterilerimiz. Nedeni ise kışı temsil ettiği için olduğunu” söylediler.
YAZ SEZONU KAPANINCA İŞLER DÜŞÜYOR
Erzurum da sert geçen kış aylarına rağmen iş yapmaya çalışan çiçekçi esnafı,  aynı zamanda Çiçekçiler Dernek Başkanı Açelya Çiçekçilik sahibi Abdurrahman Durmuş, yaz aylarında düğün sezonu, açılışlar ve özel günlerden dolayı işlerimiz iyi gidiyor. Durmuş, “Kış ayının gelmesi , Erzurum’da da uzun ve sert geçmesinden dolayı  düğünler, açılışlar, özel günler olmuyor. Malum düğün mevsiminde hem arabaların süslenmesinden,  düğünlere gönderilen çiçeklere kadar farklı yerlerden kazanma imkanımız oluyor.  Ama maalesef kışın bu imkanlarımız ortadan kalkıyor. Durum böyle olunca da ister istemez işlerimiz düşüyor. Bazen hiç iş yapamadan iş yerimizi kapatabiliyoruz. Önümüzde sevgililer günü var şuan ona hazırlık yapıyoruz. Sevgililer gününden sonra yaz sezonu gelene kadar işlerimiz yine düşüşte olacak” diye konuştu.
YAZ SEZONUNU 
BEKLİYORUZ 
Yaz sezonunda işlerin çok iyi olduğunu vurgulayan Durmuş sözlerine şöyle devam etti: “ Bütün çiçekçi esnafı gibi bizlerde dört gözle bahar ayını bekliyoruz. Birçok alanda çiçekçilikle ilgili hizmet veriyoruz. Ama kış mevsimi bu iş yaptığımız alanların hepsini öldürüyor. Hal böyle olunca da kışın dükkanlarımızı açıp müşteri yerine yaz sezonunu bekliyoruz” dedi.
KIŞ AYLARINDA YAPAY ÇİÇEKLER AĞIRLIKTA
Kış aylarında bütün çiçekçilerde canlı çiçek yerine yapay çiçekler ağırlıkta satıldığını belirten Hararlı Çiçekçiliğin sahibi Muzaffer Hararlı , kış aylarında canlı çiçek bulmak zorlaşıyor ve fiyatları da azda olsa artıyor. Bu yüzden kış aylarında müşteriler çoğunlukla yapay çiçek alıyorlar. Sonuçta yapay çiçekler hava şartlarına karşı yanma, solma gibi durumlar göstermiyor. Tabi yine de canlı çiçekte satıyoruz ve hava şartlarında bir şey olmasın diye depomuzda barındırıyoruz.
YOĞUNLUK ÖĞRENCİLERDE
Öte yandan hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde genel müşteri potansiyelini öğrencile rin oluşturduğunu belirten Hararlı, yerel halkımızda çiçek alıyor ama genel yoğunluk öğren cilerde. Öğrenciler şehrimizi terk ettiğinde işlerin azda olsa düştüğünü anlıyoruz.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri