27 Şubat 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Çifte Minareli Medrese nefes almaya başladı

Çifte Minareli Medrese nefes almaya başladı

08.10.2019 09:44 12 14 16 18 yazdır
Geçmişte defalarca restorasyona tabi tutulan ve Erzurum’un simgelerinden olan Cifte Minareli Medrese son çalışmalarla birlikte nefes almaya başladı. Şantiye görünümü sonlanan tarihi mekân ziyaretçi akınına uğramaya başladı.
Çifte Minareli Medrese nefes almaya başladı


Yerli ve yabancı ziyaretçisi hız kesmeden devam eden Erzurum, tarihi değerlerini bir bir yeniledi. Yenileme çalışmalarının ziyaretçi dönemine denk geldiği Cifte Minareli Medrese ’de ön bahçe yenileme çalışmalarının ardından son hale gelindi.

Çalışmalar döneminde çevresi demir saçlarla örülü olan medrese nefes alacağı günleri bekliyordu. Çalışmalar olmasına rağmen ziyaretlere açık olan Cifte Minareli Medrese yılın her günün de bütün şartlara rağmen ziyaretçi kabul etmeye devam ediyordu.

Son dokunuşların ardından tarihi kimliğini daha açık şekilde sergileyen Çifte Minareli Medrese’nin tarih severler açısından heyecan uyandırdığını belirten ziyaretçiler “Çifte minareli medreseyi görmek tarih severler açısından ayrı bir havadır. Daha iyi olacağından şüphe etmediğimiz bu bölge binlerce yıllık tarihi izlememize vesile olacaktır. Tarihi duruşuyla bütün herkesi büyüleyen bu yapı aslına uygun şekilde restore edildikçe daha da sevilip saygı gösteriliyor. Ve görebildiğimiz kadarıyla Erzurum’daki tarihi yapılar çok ince elenip sık dokunuyor. Gün geçtikçe yapılar restore edilip geleceğe hazırlanıyor ve bu durum ziyaretçilerin gelmesine vesile oluyor. Çünkü o zamana kadar bütün tarihi yapılar net olarak gün yüzüne çıkacaktır ve Erzurum’a katacakları havayla eşsiz bir değeri bütün vatandaşlara hissettireceklerdir.

Tarihi yapıların özel bir şekil de elden geçirilmesini yerinde gördüklerini fakat bu işlerin daha seri bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini belirten ziyaretçiler “ belki de geç kalınmış bir çalışma olarak da görülebilmeli. Özellikle böyle yapılar öylesine güzel korunmalıdır ki restorasyon çalışmalarına bile çok az gerek olmalı. Hatta olabildiğince güzel korunup parça parça çalışmalarla on yılda yirmi yılda bir el değmelidir. Basite alınıp kolaya kaçıldığında bütün yapılar ne olduğu belli olmayan şekle düşüp bir anda tarih sahnesinden ayrılıp giderler.

Her şehir böyle zenginlikler taşıyamaz. Hatta dünya da örneklerine az rastlanır tarihi kalıntılarla bir arada yaşıyoruz. Sadece Erzurum değil bütün Anadolu bu anlamda zengindir. Bizlere kalan onları korumak ve ileriye, bize bırakıldığından daha güzel bir şekilde götürmektir. Bunu yapabilirsek hem çıkar sağlamış oluruz, hem de büyük bir vefa borcunu yerine getirmiş oluruz. Çünkü Erzurum tarihi güzellikleri içinde gelişimini sürdürünce bir anda çevresinde bulunan diğer illere büyük bir fark attı. Büyük eksikliklere rağmen bu şehir tarihi dokusuyla birlikte yürümeyi sürdürdü” dediler.

Erzurum açık hava müzesi oldu

Tarihi Erzurum Kalesi’nin ve Çifte Minareli Medrese’nin restorasyona tabi tutulmasının ardından zenginlikleri ortaya çıkan onlarca yapı kenti açık hava müzesine büründürmüş durumda. Erzurum’a turist kazandıracak olan yapılar aynı zamanda tarihi yürüyüş içinde güç kazanmış oldular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri