22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Ciğerimiz yandı artık terörü bitirin!
Ciğerimiz yandı artık terörü bitirin!

Ciğerimiz yandı artık terörü bitirin!

19.02.2016 18:52 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hatem Tetik, terör illetinin artık son bulunması gerektiğini belirterek, "Sadece Erzurum'dan 512 şehit verdik. Ciğerimiz yanıyor. Artık terörü bitirin" dedi.

SALİH ÇELEBİ / ERZURUM

Erzurum Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hatem Tetik, terör illetinin artık son bulunması gerektiğini belirterek, "Sadece Erzurum'dan 512 şehit verdik. Ciğerimiz yanıyor. Artık terörü bitirin" dedi.

Önceki gün Ankara'da yaşanan patlama sonrası 28 vatandaşımız şehit oldu, 61 kişide yaralandı. Dün de Diyarbakır Lice karayolu üzerinde hain terör örgütü PKK'nın yerleştirdiği bombanın patlatılması ile 6 askerimiz şehit düştü. Kısacası 2 günde 34 şehit verdik. Terörü ve destekçilerine Yenigün Ekibi olarak lanetlerken, konuya istinaden bu haftaki röportaj sayfamızda Erzurum Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hatem Tetik'i konuk ettik. Başkan Tetik ile şehit aileleri, terör, operasyonlar ve gündeme dair konuları konuştuk.

Erzurum Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hatem Tetik, 30 yıldır bitirilemeyen terörün son olaylarla birlikte iyice zıvanadan çıktığını söyledi. Sadece Erzurum'un terör belası nedeniyle 512 askerini şehit verdiğini dile getiren Tetik, nice ana ve babaların ağlatıldığını belirtti. Şühedaya minnettar olduklarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi asla unutmayacaklarına dikkat çeken Tetik, "Erzurum'da 512 şehidimiz var. Bu evlatlarımızın 210'u terör sonucu şehit olmuştur. 2015 yılı içerisinde de 7 şehit verdik toprağa. Bunlar asker, polis ve koruculardan oluşuyor. Bu şehitlerimiz bizim gurur tablomuz. Bizler gerekirse bu topraklar için daha da şehit veririz. Gerekirse kendi canımızı veririz. Ama bu topraklar rahata ersin. Artık terörü bitirin ciğerimiz yanıyor" dedi.

BAŞKAN TETİK EMEKLİ İKRAMİYESİYLE DERNEK BİNASINI ALDI

Oğlu 17 yıl önce şehit olan Hatem Tetik, emekli ikramiyesiyle daire satın aldı. Başkan Tetik, şimdi tüm gelirini kendisiyle aynı kaderi paylaşan şehit ailelerine yardım için harcıyor. Erzurumlu 3 çocuk babası Hatem Tetik'in en küçük oğlu Vedat Tetik, 1995'te vatani görevini yaptığı Bitlis Güroymak'ta teröristlerle girdiği çatışmada şehit düştü. Hatem Tetik, sessizliğe bürünüp karalar bağlamak yerine kendisiyle aynı acıyı yaşayan şehit ailelerine yardım etmek için harekete geçti. 1996'da Erzurum Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni kuran Tetik, dernek faaliyetlerini 4 ay kirasını cebinden ödediği bir binada sürdürdü. Derneğe bina alabilmek için çalıştığı SSK'dan emekli olan Tetik, emekli ikramiyesiyle bir ev satın alıp derneği de bu eve taşıdı. Tüm zamanını derneğe harcamaya başlayan Tetik, birçoğu yardıma muhtaç olan şehit ailelerinin sorunlarını çözmeye çalıştı. Derneğe üye olan şehit ailelerinin birçoğu yardıma muhtaç olduğu için üyelik aidatı da almayan Tetik, valilik, belediyeler ve hayırsever işadamlarıyla temasa geçerek, ailelere kömür, gıda, giyecek ve maddi yardım sağlamaya başladı. Bu şekilde, yardıma muhtaç şehit ailelerinin dertlerine derman oldu. Bin 200 liralık emekli maaşı ve oğlunun şehit olmasından dolayı bağlanan şehit maaşının büyük bir bölümünü de derneğin, yakıt, aidat ve mutfak giderleri için harcadı. İlk zamanlar 15-20 kişi olan dernek üyeleri de şimdi 200'e ulaştı.

Hatem Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Erzurum Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hatem Tetik. 1951 Erzurum Merkez doğumluyum. Şehit babasıyım. Oğlumu 1995 yılında şehit verdim.  O yılda derneğimizi diğer şehit ailesi arkadaşlarımla birlikte kurduk. Amacımız şehit ailelerine gereken destekleri sağlamak ve onları korumaktır.

Ankara'daki patlama sonucu 28 şehit verdik ve 61'de yaralımız var. Bunun dışında dünde 6 askerimiz Lice'de şehit düştü. Ne diyeceksiniz bu konuda?

Evet ne yazık ki. Televizyonu her açtığımızda bir şehit haberiyle karşılaşıyoruz. Bu acı bizleri yakıyor. 19 yıl önce eli kanlı terör örgütü çocuğumu elimden aldı şehit etti. Ciğerimiz parçalanıyor her şehit haberinde. Ankara'da patlama oldu orada 28 şehit ve 61 yaralımız var. Allah şehitlerimize gani gani rahmet eylesin. Diyarbakır'da da 6 askerimiz şehit düştü. Hainler karayoluna bomba koymuşlar. Allah belalarını versin. Bu olayların önüne geçilmesini istiyoruz. Şehit haberleri artık gelmesin.

Terör neden bitirilemiyor sizce?

Terörün bitirilmesi için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bu birlik ve beraberliği hem halkın hemde siyasilerin gerçekleştirmesi lazım. Terör ancak bu şekilde bitirilebilir. Kürt Türk ayrımıyla terör bitmez. Zaten bu terör olaylarını gerçekleştirenlerin Kürt olduğunu sanmıyorum. Çoğu Ermeni ve yabancı. Ülkemizi bölmek, milletimizi parçalamak, topraklarımızı paylaşmak isteyen hainler bunlar.

Operasyonlar yeterli mi?

Operasyonlar bence yeterli değil. Bu terör illetini kökünü kurutmak için topyekün müdahale gerekiyor. Çünkü birini bitirdiği zaman diğer ortaya çıkıyor. Bunların kökü neredeyse oraya operasyonlar yapılmalı. Ayrıca şehit haberleri geldikten sonra operasyonlar başlıyor. Dün mesela OBÜSler ile PKK ve YPG kampları bombalandı. Çok güzel ama bu bombalar şehit haberleri gelmeden önce atılmalı. Şehitlerimiz geliyor ardından operasyonlar başlıyor. Şehit haberleri bizi yakıyor. Artık müdahale edilsin.

Terör olaylarında Kürtlerin etkisi var mı?

Bence bu terör olaylarında Kürtlerin bir etkisi yok. Birçok tanıdığım şehit ailesi var kürt olan. Mesela fotoğraflarını astığım Kürt şehitlerimiz var. Bunların vatan haini olmaları mümkün mü sizce? Evet illa ki vardır bu vatana ihanet eden Kürtler. Ama tüm Kürtleri aynı kefeye koymak ne kadar doğru? Benim düşünceme göre bu terör olaylarını gerçekleştiren kişiler yabancı ve Ermenilerden oluşuyor. Bu hainlere fırsat vermememiz gerek. Allah hepsinin belasını versin.

Siz de bir şehit babasınız. Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize. Bu kan nasıl duracak?

Bu acı düştüğü yeri yakar. Öyle bir acıdır ki tarifi olamaz. Ben de bir şehit babasıyım. 19 yıl önce PKK terör örgütü evladımı bizden kopardı. Her şehit anası ve babası tarifi olmayan acılar yaşar ve amansız hastalıkların pençesine düşer. Artık bu akan kana 'dur' demenin zamanı geldi de geçiyor. TBMM'deki 4 partinin genel başkanı artık seçimi bırakıp biran evvel kanayan bu yarayı durdurmanın yollarını aramalı. Türkiye genelinde son bir ayda 55, Erzurum'da ise son 3 ay içerisinde 2 asker, 1 korucu ve 1 de sivil vatandaş olmak üzerine toplam 4 şehit verdik. 4 yuvanın daha ocağına daha ateş düştü. Artık şehit haberi duymak istemiyoruz.

Nerede türedi bu hainler?

Toplumsal huzur ve eve dönüş projesiyle binlerce terörist serbest bırakıldı. Affedilen teröristler, evlerine değil dağlardaki inlerine döndü. Şehit olan vatan evlatları yine birer birer kara toprağa düşmektedir. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde devriye görevi yapan askeri aracın terör örgütü PKK tarafından yola döşenen mayına çarpması sonucu 6 askerimiz şehit oldu. Ankara'da yine patlama sonucu 28 şehit ve 61 yaralı haberi geldi. İngiltere'de bombalı saldırı sonucu 50 kişi öldü, dünya devletleri ayaklandı. Türkiye'de 35 bin şehit verildi hiç kimseden ses çıkmadı. Ülkemiz dahilinde iktidara sahip olanlar Avrupa Birliği zorbasına karşı çaresiz şekilde teslimiyetçi bir politika izlemektedirler. Türkiye'deki canlı bombalar PKK'lı teröristlerdir.

 "İdam yasası geri gelsin" diye bir çıkışınız olmuştu. Ne söyleyeceksiniz bu konuda?

Evet idam yasasının geri getirilmesini istiyorum. Ankara ve Lice'de şehit düşen vatan evlatlarımızdan sonra OBÜS'ler kamp ve dağları bombaladı. Biz bunu değil buralardan önce TBMM'deki yandaşlarının temizlenmesini istiyoruz. İdam yasası çıkarılıp bunun başını da assınlar. Üç beş çapulcu çıkmış hala Türkiye Cumhuriyetine meydan okuyor. Bu cesareti nereden buluyorlar. Bu devlete, bu millete ve bu vatana hıyanet içerisinde olan kim varsa asılmasını istiyoruz.

Gördüğüm kadarıyla şehitlerimizin fotoğraflarını dernek binasına asıyor ve yad ediyorsunuz. Yer kalmadığına dair haberler duydum. Doğru mudur?

Evet şehit vermeye devam ettiğimiz için fotoğraflar derneğimizin duvarlarına sığmamaya başladı. Çareyi önceden 18x24 olarak bastırdığımız şehit fotoğraflarının ebatlarını 12x20 yaptırmakta bulduk. Konya ve Sivas'tan sonra 450'si asker, 43'ü sivil, 15'i polis ve 4'ü korucu olmak üzere toplam 512 şehit vererek üçüncü sırada yer alıyoruz. Dünyada en büyük acı evlat acısıdır. Allah düşmanıma böyle bir acı yaşatmasın. Bu acı düştüğü yeri yakar. Öyle bir acıdır ki, tarifi olamaz. Ben de şehit babasıyım. 19 yıl önce PKK terör örgütü evladımı bizden kopardı. Her şehit anası ve babası tarifi olmayan acılar yaşar ve amansız hastalıkların pençesine düşer. Parti genel başkanları seçimi bırakıp bir an evvel kanayan bu yarayı durdurmanın yollarını aramalı." İdam yasasının geri getirilmesini istediklerine de vurgu yapan Tetik, "Başta Abdullah Öcalan olmak üzere örgütün üst düzey yöneticilerinin asılmasını ve TBMM'nin de hainlerden temizlenmesini istiyoruz. Böylelikle devletimiz yanan yüreğimize biraz olsun su serpmiş olur.

En çok şehit veren il neresi?

Türkiye genelinde en çok şehit veren şehrimiz Konya'dır. 551 şehidimiz çıktı Konya'dan. İkinci Sivas, sonrada Erzurum, Ankara, İzmir geliyor. Gönül isterdi ki bu şehitlerimizi hiç vermeyelim. Allah hepsine rahmet eylesin. Bende bir şehit babasıyım. Bu illeti sona erdirseler artık. Bizde rahatlasak. Birileri bu ortamda bayram ederken, vatan evlatlarının evlerinden feryatlar yükseliyor. Buna göz yumulamaz, sessiz kalınamaz. Türkiye'yi bölmek ve parçalamak için el ele verenler, içimizdeki terör destekçileri bayram ederken, şehit olan askerlerimizin evlerinde ise feryatlar yükselmektedir. Tüm Türkiye'yi gözyaşlarına boğan hain saldırıda şehit düşen Mehmetçiklerin baba ocaklarına ateş düştü. Anneler ve babalar, güle oynaya vatan borucunu ödemeleri için asker ocağına gönderdikleri ve terhis olmalarını bekledikleri yavrularının acı haberleriyle yıkıldılar. Her karış toprağı aziz şehitlerimizin kanlarıyla yoğrulmuş olan bu güzel vatanımızı bölmeye, parçalamaya, Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan içimizdeki vatan hainlerinin ve onların siyasi uzantılarının güçleri yetmeyecektir.

Erzurum'da kaç şehidimiz var?

Erzurum'da 512 şehidimiz var. Bu evlatlarımızın 210'u terör sonucu şehit olmuştur. 2015 yılı içerisinde de 7 şehit verdik toprağa. Bunlar asker, polis ve koruculardan oluşuyor. Bu şehitlerimiz bizim gurur tablomuz. Bizler gerekirse bu topraklar için daha da şehit veririz. Gerekirse kendi canımızı veririz. Ama bu topraklar rahata ersin. Her yeni günde yeni bir şehit haberi ile yüreklerimiz yanıyor, ciğerlerimiz sızlıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yaptığı operasyonları takdirle karşılıyoruz. Bu operasyonların artarak devam etmesini istiyoruz. Bu hainlerin kökünün kazınmasını şiddetle talep ediyoruz. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin ailelerine Allah Sabır versin diyorum. Bu vatan hainlerini, bu Türk düşmanlarını nefretle kınıyorum. Bizim tek isteğimiz var, o da akan kanın durmasıdır. Ama bu gün siyaset meydanlarında şehitlerin sürekli malzeme olarak kullanılmamalıdır. Biz bundan çok rahatsızız. Şehitlerimizin üzerinden rant peşinde koşanları kınıyoruz.

Biliyorsunuz Erzurum'da bazı kafeler, kahvehaneler ve taksiler şehit ailelerine ücretsiz hizmet veriyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Erzurum öyle bir şehir ki şehidine de, gazisine de, şehit ailesine de sahip çıktılar. Allah hepsinden razı olsun. Biz bu haberleri duyduğumuzda çok duygulandık. Ancak şehit aileleri bu verilmek istenen hizmetlerden yararlanacaklarını sanmıyorum. Çünkü onlarda Erzurumlu sonuçta. Yinede bu kararlarından dolayı biz şehit aileleri olarak halkımıza, esnafımıza teşekkür ediyoruz.

Şehit ailelerine dernek olarak ne gibi destekler veriyorsunuz?

Şehit ailelerine gereken maddi ve manevi destekleri sağlıyoruz. Her kış ayında kömür yardımlarımız oluyor. Bunun dışında Aile ve Sosyal Politikar Erzurum İl Müdürlüğü'nün girişimiyle şehit ailesi ve yakınlarına ücretsiz otobüs kartı veriliyor. Buradaki derneğimizin kapısı tüm şehit ailelerimize açıktır. Size değerli basın mensupları sayesinde de gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin tanıtımını sağlıyoruz. Bunun içinde sizlere teşekkür ediyorum.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Terör karanlık ve kanlı yüzünü bu kez Ankara'da gösterdi. Ankara'da askeri servis konvoyuna yönelik yapılan alçak terör saldırısında çok sayıda şehidimiz var, onlarcası da yaralandı. Türkiye'mizin birliğine, huzuruna ve bütünlüğüne karşı yapılan terör saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Ülkemize, milletimize, güvenlik görevlilerimize ve geleceğimize yönelen bu canice saldırıları lanetliyor, terörü, teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz. Bu alçak terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte mücadele vermeye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Teröristlerin bu insanlık dışı saldırıdaki amacı, Türkiye'de kaos ve huzursuzluk ortamı oluşturmaktır. Ülkemizin ekonomik, toplumsal, sosyal, kültürel ve siyasal yapısını sarsmak için yapılmış olan hain saldırıyı lanetliyor, Türkiye'nin, vatandaşlarını savunma görevini ve insanlık ailesine karşı sorumluluğunu yerine getirerek ortaya koyduğu teröre karşı kararlı mücadeleyi destekliyoruz. Milletimiz, kendi varlığına yönelen her tehdidi, birliği ve beraberliğini kalkan yaparak bertaraf etmeyi bilmiştir, bugün de üzerine düşeni yapacaktır. Hiçbir milliyet ve köken ayırt etmeyen terör eylemlerine verilecek en güzel yanıt, milletimizin tek yürek olmasıdır. Milletimize düşen görev sağduyulu olmak, terör örgütlerinin ve arkasındaki karanlık odakların tuzağına düşmemektir. Terör, kan ve şiddetten beslenen bir insanlık suçudur.

 

 

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.