24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Çocukların zekâları yarıştı

Çocukların zekâları yarıştı

13.05.2019 09:18 12 14 16 18 yazdır
“2019 İlkokullar arası Erzurum 1. Zekâ ve Akıl Oyunları Turnuvası”, Şehit Murat Ellik İlkokulunda yapıldı.
Çocukların zekâları yarıştı


“2019 İlkokullar arası Erzurum 1. Zekâ ve Akıl Oyunları Turnuvası”, Şehit Murat Ellik İlkokulunda yapıldı. Okul öğrencilerinin her gün bir gösterisi ile başlayan ve coşkulu bir şekilde devam eden turnuvalara 1’inci sınıflarda Square Up, 2’nci sınıflarda Abalone, 3’üncü sınıflarda Q Bitz ve 4’üncü sınıflarda da Mangala oyunu ile öğrenciler kıyasıya yarıştı. 202 öğrencinin katıldığı turnuvaların açılış konuşmasını yapan Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu, herkesin çocukluğunda oynadığı oyunlar, akıl ve zeka oyunlarının önemine değinerek karşılaştırmalar yaptı.

Gazioğlu, “Oyun oynamak çoğu zaman sadece eğlence olarak algılansa da, çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Oyun oynayan çocuklar problem çözme becerilerini geliştirerek kendi yeteneklerini keşfederler. Oyun, çocuğun zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişimine büyük etkileri olan faktörlerdendir. Çocuğun hayatında çoğu zaman yemekten de önce gelir. Çocuklar, günün belirli saatlerini oyun oynayarak geçirirler. Bu sebeple çocuklarımızın bu ihtiyaçlarını güvenli ortamlarda, güvenli oyunlar oynayarak geçirmelerini sağlamalıyız. Zira akıllı taşınabilir ortamlarda oyun oynayan çocuklar içe kapanık, A sosyal olmakta, sağlıksız beslenmelere maruz kalmakta, argo kelimeler öğrenmekte, çevresine ve kendisine zararlı davranışlar sergilemekte, çevresine duyarsız bir gençliğin yetişmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple çocuğun oyun oynama sürecini anne ve babalar kendi kontrolleri altın almalıdırlar” diye konuştu.

 

OYUNLAR SEÇMELİ DERS KAPSAMINDA

Abdurrahman Gazioğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu 2023 Vizyonunda da yerini bulan ve ortaokullarda artık seçmeli ders kapsamına alınan zekâ ve akıl oyunlarının çocuklar üzerinde mantıklı düşünme, etkili iletişim, ayırt etme, düşünme becerileri geliştirme, görsel algı,  grup bilinci oluşturma, farkındalık kazandırma, üretkenlik, sosyalleşme, kendini ifade edebilme, var olan zekasını kullanma gibi birçok kazanım sağladıklarını kaydetti. 

Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Gazioğlu, “Anne, baba, abi, kardeş ve akranlarla rahatlıkla oynanabilecek bu oyunları geleceğimizin teminatı çocuklarımıza öğretmeli ve oynamalıyız” dedi.

 

TURNUVADA ÖDÜLLER DE DAĞITILDI

Öte yandan birincilere akıllı kol saati, ikincilere çeyrek altın ve üçüncülere ise paten takımı verildiği turnuva sonunda ayrıca dereceye giren her öğrenciye Şehit Murat Ellik İlkokulu Logolu 1. Erzurum Zeka ve Akıl Oyunları Madalyaları verildi.

Turnuvanın Ödül törenine İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu, Şube Müdürleri, Eğitim Bir-Sen Erzurum İl Başkanı Mustafa Karataş, okul müdürleri, öğretmenler veliler ve öğrenciler katıldı.

Kapanış konuşmasında İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu Şehit Murat Ellik İlkokulu yöneticilerine, okul öğretmenlerine ve emeği olan herkese teşekkürlerini iletti. Program sorumlusu Ercan Fil de katılımcılara, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti, öğrencilere başarı dileklerinde bulundu ve maddi olarak destek olan tüm sponsorlara bir kez daha teşekkür etti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri