25 Ekim 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Dargelirlinin favorisi parça kereste

Dargelirlinin favorisi parça kereste

26.09.2020 10:38 12 14 16 18 yazdır
Hava sıcaklıklarının düşmeye başlamasıyla birlikte ayak sesleri işitilmeye başlayan kış mevsimi, dargelirli ailelere sanayi sitelerinin yolunu tutturdu.
Dargelirlinin favorisi parça kereste

 

 

Hava sıcaklıklarının düşmeye başlamasıyla birlikte ayak sesleri işitilmeye başlayan kış mevsimi, dargelirli ailelere sanayi sitelerinin yolunu tutturdu. Yakacak odun almaya gücü yetmeyen dargelirli aileler, sanayi keresteciler sitesinde kereste parçası kuyruğuna girdi. İşlenen kerestelerden arta kalan parçalar, sitelerde kışlık yakacak olarak satılırken, bu odun parçalarına en büyük ilgiyi dargelirli vatandaşlar gösteriyor. Tonu 500 lira olan parça kerestelerden satın alabilmek için birbirleriyle adeta yarış veren yoksul aileler, kışlık odun almanın çok zor olduğunu belirterek, “Çam odun alacak olsak, tonu bin 500 lira. Buna bizim gücümüz yetmiyor. Ama parça kereste almak hem hesaplı, hem de işimizi fazlasıyla görmüş oluyor” dediler. Parça kerestenin hem çabuk tutuştuğunu ve hem de çok daha kullanışlı olduğunu dile getiren dargelirli vatandaşlar, “Biz de kesilmiş çam odunu almak ve kışın yakmak isteriz de, buna gücümüz yetmiyor. Biz de Ağustos ayından itibaren satılmaya başlanan parça kerestelerle ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz” diye konuştular.

 

KERESTE PARÇALARI KAPIŞ KAPIŞ EDİLİYOR

Sanayi keresteciler sitesindeki site sahipleri ise, işlenen kerestelerden çıkan çırpı denilen parçaları biriktirdiklerini ve kış öncesinde yakacak olarak sattıklarını belirterek, “Yaz boyunca işlediğimiz kerestelerden tonlarca çırpı malzeme çıkıyor. Bu malzemeyi kışın hem kendimiz kullanıyor, hem de satışını yapıyoruz. Biriktirdiğimiz parça kerestelerden kendi ihtiyacımız kadarını ayırırıyor, gerisini vatandaşlara satıyoruz. Şu anda bir ton odun bin 500 lira, vatandaşın buna alım gücü yetmeyince ister istemez sitelere geliyorlar. Burada her kereste atölyesinin satışı oluyor, çünkü herkes öyle ya da böyle kereste işliyor. Böylece hem bu parçalar bizim işimize yarıyor, hem de dargelirli ailelerin işine yarıyor” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri