AK
25 Haziran 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Zinnur TİRYAKİ > Derdim ERZURUM
Zinnur TİRYAKİ

Derdim ERZURUM

19.07.2013 18:04 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Zinnur TİRYAKİ

 Hani yıllar önce Erzurum'la ilgili, eskisini özlemle ilgili şiir yazmıştım. Gerçekten yıllar öncesi Erzurum'u arıyoruz, hemde çok özlüyoruz.
Şehirde ne tertip, ne düzen ne de asayiş kaldı. Sokaklar girilmez oldu. Yollar paramparça, düzen bozulmuş, denetim kalmamış vatandaşın canına yettiği gibi ilgilenen de yok.
Dar sokaklı mahallelerdeki inşaatlar vurdumduymaz tavırda, malzemeyle yolu kessin,izinsiz kalaslarla yol kesen mi desem ? Ne desem bilemiyorum. Hatta insanlar uykudayken , sessiz şehri ayağa kaldıran keser çakma sesleri. Daha neler neler. Bunlar hiç mi 
denetlenmez bilemiyoruz.
Trafik keşmekeşi insanları canından bezdirirken bir düzenleme niye yapılmıyor anlayamıyoruz. Çeşitli kavşaklarda vatandaşın keyfi parklarından doğan tıkanmış yol problemine kim bakacak. Polis mi yoksa Zabıta mı görevli artık bilinsin. Ve görevini yapsın. Bu trafik keşmekeşine engel olunup şehir rahat bir nefes alsın.
Kaldırımları işgal eden esnafın düzene uymasının sağlanması. Ta caddelere kadar işgalin engellenmesi. Gerek Erzincan kapı, gerek Tekay market civarı, gerek Gürcü kapı, Tahtacılar, Kongre caddesi ve benzeri işlek caddelerdeki bu izdihamın önlenmesi medeni bir şehir görünümü sağlayacaktır.
Pazar yerleri kurulmasına rağmen cadde ve sokak başlarını işgal ederek trafiğe engel teşkil eden tablacılarla kimler ilgileniyorsa artık ilgilenilsin.
Köylerden dahi kalkan atlı arabaların ana caddelerde ve sokaklarda görülmesi görüntü kirliliğinin tam örneği değil mi. Görevlilerini göreve çağırmak herkes gibi benim de hakkım.
Ramazan geceleri sahör davulcusu diye piyasada pikap ve araç sırtlarında gezerek ses gürültüsüne sahip kişilerin Allah rızasına engellenip, yerlerine gerek davul ve zurnacıların göreve çağrılmasını candan istiyoruz.
Ramazan ruhuna ve şehir kültürüne aykırı gösterilere son verilmesi. Erzurum kültürünün korunması için seferber olunması; Kültürel programlar içinde yer alan kütüphane sohbetlerine de ehli kişlerin, duyan değil yaşayan kişilerin çağrılması, bu yönde sohbetler yapılması beklentisindeyiz. Erzurum ve Erzurum kültürünü duyup anlatanlara yer vermeyelim. Yaşayan bilen kişilerin söz sahibi olmasını sağlayalım.
Çevrenin çöp ve pislikle dolu olması vatandaşın dikkatsizliği ile ilgiliyse vatandaşın da uyarılarak temiz bir Erzurum için seferber edilmesi gerekmektedir.
Hele uzay çağında sokaklarında köpeklerin havladığı bir şehir, ne denli bakımsız isbatıdır. Hele iki ayaklıların şamata gürültü ve sesli sohbetle sokakları istilası başka bir ayıp.Gecenin bir yarısı herkes tatlı uykudayken, aracının camlarını ağzına kadar açıp; son ses müzik dinleyen cahil magandalara kim dur diyecek.
Şehir yönetiminde rol alan Büyük küçük herkesin daha duyarlı olması gerekmez mi? Eskiler biraz çalışmaktan yoruldu sanırım, yeni gelen yöneticiler inşallah daha da duyarlı olurlar.Şu Şehr-i Kutsalı kurtarırlar sa Erzurumlunun "ALLAH RAZI OLSUN" duasını işitir oluyorum.

 

Derdim Erzurum

Yıllarca kalemle, kağıda daldım,
Kendimi kaybedip; nereye saldım?
Erzurum sevdamla, öylece kaldım,
İnanın canımdan bir yarı verdim.

Konuştum. Savundum. Hedef Erzurum,
Hatalı işlere yaptımmı yorum.
Kimi hep siyasi dedi. Zor durum.
Böyle olunca da birkeç kez yerdim.

Bir ben varım. Bir Erzurum, bir sizler,
Sahip çıkmalıyız. Gülmeli yüzler,
Seven insan ancak,derinden özler,
Gelin de yaşayın vuslatı derdim.

İyi düşünelim, memleket bizim,
Mücadele için tutuyor dizim,
Sahip çıkmayana ağırdır sözüm,
Erzurum adına ne canlar serdim.

Birtek Erzurum var. Başkası yoktur.
Son yıllarda aldın, yaran da çoktur.
Geçmişi özlemek yürekte oktur,
Niçin geri kaldık ? Budur tek derdim.

Uzaktan sevmesi, özlemek kolay,
Senede birkaç gün, demedim biray,
Gelin, kalın, görün, burası olay,
Sevdayı uzaktan inleme gördüm.

Erzurum'a sevda eğer gerçekse,
Gelipte yaşamak düşer herkese,
O zaman bu şehir coşa da ese,
İçindeyken bile hasreti ördüm.

Yazın, kışın, turist yöresi oldu,
Hemşerim bilmiyor, yabancı bıldu.
Gayrılar geldi de mekanlar doldu,
Düşünceye dalıp sizlere sordum.

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.