12 Aralık 2019 Perşembe
Anasayfa > Sağlık > Dişlerde oluşan çürüklere dikkat
Dişlerde oluşan çürüklere dikkat

Dişlerde oluşan çürüklere dikkat

02.08.2019 09:35 12 14 16 18 yazdır
Diş Hekimi Zuhal Oygur dişlerde oluşan çürüklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.Güneydent Diş Kliniğinden Diş Hekimi Zuhal Oygur dişin ağızda görünen kısmına kuron, ağızda görünmeyen, kemik içinde kalan kısmına da kök adı verildiğini ifade eder
Diş Hekimi Zuhal Oygur dişlerde oluşan çürüklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Güneydent Diş Kliniğinden Diş Hekimi Zuhal Oygur dişin ağızda görünen kısmına kuron, ağızda görünmeyen, kemik içinde kalan kısmına da kök adı verildiğini ifade ederek, "Dişimiz birkaç tabakadan oluşur. Kuron kısmının en dışında yani ağzımızda görülen kısım mine adını alır. Dişimizin diş eti altında kalan ve kemik ile çevrelenen kök kısmının üzerini sement tabakası örter. Diş mine ve sement tabakalarının altında da dentin tabakası vardır" dedi.
Oygur, Dentinin dişin en büyük tabakası olduğunu ve mine tabakasının aksine sinir uçlarını barındırdığını belirterek, "Bu özelliği ile ağrı mekanizmasında rol oynamaktadır. Dentin tabakasının altında diş pulpası vardır. Bu kısımda dişin damar ve sinirleri bulunur. Pulpa dişin sürmesi ve gelişmesi sırasında önemli bir rol oynar. Ayrıca diş sürdükten sonra da ağrı mekanizması ile dişimizin karşılaştığı sorunları bize iletir. Eğer çürük dişin pulpasına ulaşmadıysa çürük temizlenir. Ve yerine bir kaide üzerine direk olarak kompozit dolgu yapılabilir ya da direk olarak ölçü alınarak porselen dolgu(porselen inley)ya da kompozit inley dolgularla restore edilir. Ancak çürük pulpaya ulaştıysa endodontik (kanal tedavisi) yapılır" ifadelerini kullandı.
Kategorinin Diğer Haberleri