3333
15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Dolmuşçular çok dertli

Dolmuşçular çok dertli

12.01.2018 10:31 12 14 16 18 yazdır
Ayakta yolcu taşımacılığının yasak olması ve Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Erzurum dolmuşçularında işlerin azalmasına yol açtı.
Dolmuşçular çok dertli
Ömer UTRİ
Yenigün Gazetesi
Şehir içinde toplu ulaşım araçlarından en çok kullanılan dolmuşlarda da işler durgun. Dolmuşçu esnafı “Kış aylarının gelmesi, öğrencilerin şehirden ayrılması ve ayakta yolcu taşıma yasağından kaynaklı az kişiyi taşımalarından dolayı işlerin durgunlaştığını ve kazançlarının az olduğunu dile getirdi.
Mevsim değişmesi ve okulların ara tatile girmesi öğrencilerin Erzurum’dan çıkmasıyla beraber bütün esnafta oluşan iş düşüklüğünden dolmuşçular da nasibini aldı. Dolmuşçular, bu aylarda zaten genel durgunluğun olduğunu, durgun zamanlarda yerel halka nazaran çoğunlukla öğrencilerin bindiğini ama ara tatilin gelmesiyle beraber şehirde çok az öğrencinin kaldığını söylediler.Dolmuş esnafı öğrencilerin gitmesi kalanların da yerel halk gibi evlerinden işleri olmadığı sürece çıkmamasından dolayı işlerinin çok düştüğünü kaydettiler.
ULAŞIMDA ÇOĞUNLUK DOLMUŞLARI TERCİH EDİYOR
Dolmuşlar, şehir içinde halka ulaşımı kolaylaştıran toplu taşıt araçları arasında yer alan ve diğer ulaşım araçlarına nazaran halkın genel tercihi olmayı başarmıştır. Halkın çoğunlukta dolmuşları seçmesiyle ilgili konuşan dolmuş şoförü Ömer Sermet: “Dolmuş şoförlüğünde 23 yılını geride bıraktım ve bu geçen yıllar arasında halk çoğunluk dolmuşları tercih ediyor. Bunun nedeni olarak müşterilerimize karşı sergilediğimiz tutumdan kaynaklandığını söyleyebilirim. Diğer ulaşım araçlarında ulaşım ücreti sabittir ama bizde normal gereken ücretin altında ücret verseler de kabul ediyoruz. Bazen yeri geliyor müşterinin parası olamayabiliyor bizde ücretsiz istediği yere götürüyoruz. Durum böyle olunca da müşterilerle samimi bir durumuz oluşuyor ve ulaşım aracını kullanacaklarsa bizi tercih etmeye başlıyorlar” diye konuştu.
AYAKTA MÜŞTERİ TAŞIMA YASAĞI İŞLERİMİZİ ÇOK 
ETKİLİYOR
Tolu ulaşım araçlarına yönelik çıkartılmış olan ayakta yolcu taşımacılığının yasak olması ve cezai işlem uygulanmasından dolayı sıkıntı çektiklerini dile getiren dolmuş şoförü Hanifi Saklı: “ Kışın gelmesi elbetteki işlerimizi durgunlaştırdı ama bizi en çok etkileyen ayakta yolcu taşıma yasağı. İşlerimizin yoğunlaştığı dönemlerde ya da halkın işlerine gidiş geliş saatlerindeki yoğunluklarda sadece aracımızın kapasite sayısı kadar yolcu alabiliyoruz. Durum böyle olunca da hem duraklar da yolcu bırakıyoruz hem de fazla kazanç elde edemiyoruz. Genelde ayakta yolcu almaya çalışıyoruz. Bundan dolayı yol güzergahlarımızda zabıtalar falan denetimde oluyor. Bu kezde para kazanalım derken ceza yiyerek cebimizdeki paradan da oluyoruz. Bu yasak sadece bizlere uygulanıyor. Belediye araçlarında istedikleri kadar ayakta yolcu alınabiliyor. Bize yasak çıkartıldı tamam ama diğer ulaşım araçlarına da çıkartmaları gerekir eğer eşitlikten yanayız diyorlarsa” diye sözlerini bitirdi.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri