21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Döviz kömürü de vurdu!

Döviz kömürü de vurdu!

17.10.2020 14:41 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da ithal kömürün tonu bin 250 ile bin 500 lira arasında değişirken, odunun tonu ise geçen yılın fiyatlarıyla aynı kaldı.
Döviz kömürü de vurdu!

 

 

Döviz kurundaki yükseliş ve akaryakıt fiyatlarındaki artış, kömür fiyatlarını da vurdu. Erzurum’da ithal kömürün tonu bin 250 ile bin 500 lira arasında değişirken, odunun tonu ise geçen yılın fiyatlarıyla aynı kaldı. Erzurum’daki mahrukatçı esnaf, en çok tüketilen ve linyit olarak adlandırılan ithal kömürün tonunun geçtiğimiz kış başında bin liradan satıldığını hatırlatarak, şu anda en ucuz kömürün bin 250 lirayı bulduğunu belirterek, “Tabi kömürdeki kalite arttıkça fiyatlar da artıyor. Şu anda en ucuz kömür bin 250 liradan başlıyor ve markasına göre de artıyor. Öyle görünüyor ki, bu kış sezonu sonuna kadar en ucuz kömürün tonu bin 500 lirayı bulur” dediler.  Kömür satışlarının her geçen yıl düşüş kaydettiğini ve tüketimin azalmaya başladığını anlatan esnaf, bunun sebebinin hem doğalgazın ve hem de yardım kömürü dağıtımının yaygınlaşması olduğunu kaydettiler.

 

ERZURUM’DA KÖMÜR TÜKETİMİ AZALDI

Erzurum’da kömür tüketiminin sadece merkezi ısıtma sistemine sahip binalar ve iş merkezlerinde gerçekleştiğini anlatan mahrukatçı esnaf, şehrin varoş semtlerinde ise genellikle yardım kömürlerinin tüketildiğini dile getirdi. Şehir merkezindeki kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle kamulaştırılan meskenlerin aslında kömür tüketen kesim olduğuna dikkati çeken mahrukatçılar, “Şu anda merkezde kömür tüketilen yerleşim birimi sayısı çok az. Dağ Mahallesi, Sanayi ve Yunus Emre’nin bir kısmını sayarsak, merkezde kömürle ısınılan mesken sayısı çok azaldı. İnsanlar artık kaloriferli evlere yerleşiyor ve çoğunluğu da bireysel ısınma sistemlerini kullanıyor. Hal böyle olunca kömür kullanmak sadece eski apartman ve binalarla iş merkezlerine kalıyor” şeklinde konuştular.

 

TALEP OLSAYDI FİYATLAR DA ARTACAKTI

Öte yandan Erzurum’da kömür fiyatlarının ilk kez böyle hızlı bir artış yaşadığını vurgulayan mahrukatçı esnaf, “Neyse ki, Erzurum’da kömür tüketimi eskisi kadar fazla değil. Aksi halde bugün en ucuz kömürün tonu bin 750 liradan aşağı olmazdı. Talep olmadığı için de, ister istemez fiyatlar da fazla tırmanmıyor. Ama günün şartlarında bir ton linyitin bin 250 liradan satışa sunuluyor olması bile çok üzücü. Çünkü döviz kuru yerinde durmadığı için kömür fiyatları da yerinde durmuyor. Muhtemelen kış başı ve kış ortasında yeni bir zam dalgası daha yaşanır” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri