09 Nisan 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Dürümler banklarda tüketiliyor

Dürümler banklarda tüketiliyor

25.03.2020 10:43 12 14 16 18 yazdır
İçişleri Bakanlığı tarafından restoran, lokanta ve pastaneler gibi tüm işletmelerde oturup yemek yemenin yasaklandığına dair ek genelgenin yayınlanmasının ardından vatandaşlar banklarda dürüm yemeye başladı.
Dürümler banklarda tüketiliyor

Kasım AKAN-Erzurum Yenigün Gazetesi

Lokanta, restoranlar, pastahane ve benzeri iş yerleri sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, hizmet vermesiyle birlikte vatandaşlar dürümlerini alarak banklara koştular. Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Lokantalarla İlgili Ek Genelgenin getirdiği mecburiyetten dolayı lokantalarda dürüm yiyemeyen vatandaşlar ekmeklerini alarak banklarda oturdular.  

Restoran ve lokanta gibi işletmelerde oturarak yemek yenilmesinin yasak olması nedeniyle vatandaşlar çareyi banklarda oturarak buldular. Lokantalardan dürüm aldıklarını ve içeride tüketmenin yasak olması nedeniyle banklarda tükettiklerini dile getiren vatandaşlar “yemeklerimizi dışarlarda yemek zorunda kaldık. Alınan tedbirler nedeniyle lokantalarda tüketilmesi yasak olduğu için bunu yapmak zorunda kaldık. Umarız bu olumsuz durum biran önce biter ve normal hayatımıza devam ederiz. Yetkililerin aldığı kurallara harfiyen uymak zorunda olduğumuz için lokantalardan dürümlerimizi alıp çıkıyoruz” şeklinde konuştular.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine korona virüs (Kovid- 19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge gönderdi. Genelgede şöyleydi “içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerleri, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

Bu nedenle lokanta/restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak” denildi.

Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek lokanta, restoran, pastane ve benzeri iş yerleri için ilave tedbirlerin alınması gerekli görüldüğü belirtildi. Söz konusu tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde başta Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanmasını/uygulanmasını ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri