27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Ekonomide borçlanma süreci

Ekonomide borçlanma süreci

14.09.2020 11:07 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’un bankalara olan kredi borcu yükselerek artmaya devam ediyor.
Ekonomide borçlanma süreci

 

 

Erzurum’un bankalara olan kredi borcu yükselerek artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıla kadar kişi başına düşen kredi borcu 14-16 bin lira arasında değişen Erzurum’da, bu yılın Temmuz ayı itibariyle kişi başına düşen banka kredisi borcu 21 bin liraya yükseldi. Kredilerin 12,8 milyar liralık kısmı kamu bankalarından kullanılırken, 3,3 milyar liralık kısmı da, özel bankalardan kullanıldı. Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı verilere göre; Erzurum’un bankalara olan kredi borcu 16,2 milyar liraya ulaştı. Kredilerin sürekli artıyor oluşu, Erzurum’da nakit paraya duyulan ihtiyacı gözler önüne sererken, sürekli borçlanmanın ise, şehir ekonomisinin büyük bir çıkmaz içerisinde olduğunu gösteriyor. Ekonomistler, söz konusu kredilerin büyük bir bölümünün konut, araç ve ihtiyaç kredisi olduğunu belirterek, “Bu da şu anlama geliyor; Erzurum’da insanlar konutları için de borçlu, araçları için de borçlu, ihtiyaçları için de borçlu” dediler.

 

KİŞİ BAŞINA KREDİ BORCU YÜZDE 50 ARTTI

Erzurum’da kişi başına düşen banka kredisi borcu miktarının 21 bin liraya ulaşmış olmasının ekonomik açıdan sıkıntılı bir süreci işaret ettiğini anlatan uzmanlar, “Geçtiğimiz yılın başına kadar Erzurum’da bankalara olan kredi borcu kişi başına 14-16 bin lira arasındaydı. Fakat son bir yıl içerisinde bu borç neredeyse yüzde 50 oranında artış gösterdi ve 21 bin liraya kadar çıktı. Bu da son bir yıl içerisinde Erzurum insanının yüzde 50 daha fakirleştiğini ve borçlandığını ortaya koyuyor” diye konuştuler.

 

KREDİLERİN GERİ ÖDEME SÜRECİ

Kullanlan krediler kadar bu kredilerin geri ödeme sürecinin de önemli olduğunu dile getiren ekonomistler, “Kuşkusuz bu kredilerin geri ödenmesi sürecinde aksaklıklar da olacak. Şu anda 2 milyon liraya kadar kredi borcu takipte; krediyle satın alınan yüzlerce araç icrada, hacizde. Süreç gösteriyor ki, bu takiplere ve haczedilen araçlara yenileri eklenecek. Vatandaş kredi alarak borç ödüyor, borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Bu ekonomik açıdan hiç de umut verici bir durum değil” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri