09 Nisan 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > El yıkama alışkanlığınızı geliştirin

El yıkama alışkanlığınızı geliştirin

25.03.2020 10:41 12 14 16 18 yazdır
Temizliğin her geçen gün daha da önemli olmaya başladığı çağımızda kimi virüslerden korunmanın da ilk adımı olarak belirtiliyor. Özellikle ara ara dünyamızı saran ölümcül virüslerden etkilenmemek için de öncelikli olarak el temizliği büyük önem taşıyor.
El yıkama alışkanlığınızı geliştirin

Kasım AKAN-Erzurum Yenigün Gazetesi

Kötü bakterilerden ve özellikle ölümcül olan virüslerden korunmak için sık sık el yıkamanın önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar uyarılarına devam ediyor. El temizliğinin öneminden bahseden Uzman Doktor Çetinkaya, ellerin gün içinde doğru bir şekilde sürekli yıkanması gerektiğini belirtti. Çocuklardaki vücut direncinin yetişkinlere oranla daha zayıf olduğunu belirten Erzurum Filiz Dolunay Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Öznur Çetinkaya, ellerin mikropların vücuda girmesinde önemli rol oynadığını ve bunun için el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Çetinkaya, sağlıklı bir yaşamın hijyenik ellerde başladığını ifade etti.

El temizliğine her yaşta bireyin dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Çetinkaya, “Yapılan çalışmalar, iyi yıkanmamış ellerden uzaklaştırılamayan mikro organizmaların kişiden kişiye taşınabildiğini ortaya koymaktadır.” dedi. Su ve sabun ikilisinin hastalıklardan en iyi korunma yöntemi olduğunu vurgulayan Çetinkaya, bir hastanın ilaçlarını ne kadar düzenli kullanırsa kullansın temizliğe gereken özeni göstermemesi halinde iyileşmesinin çok güç olacağını hatırlattı.

Havaların soğuduğu ve hastalıkların arttığı bu dönemde el yıkamanın daha da fazla önem kazandığını belirten Çetinkaya, “Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan, bu nedenle de en fazla bakteri barındıran organımızdır. El yıkama, çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle, genellikle ihmal edilen bir konudur. Oysaki hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak ellerimizdedir. Çevre ile sürekli temas halinde olan ellerimiz yoluyla taşınan bakteriler basit bir soğuk algınlığından, SARS, hepatit A, Avian Influenza gibi öldürücü birçok hastalığın gelişimine neden olabilmektedir.

Ellerimiz gün boyunca kirlenir. Bu nedenle, gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkamalıyız. Ellerimizi; yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra, hastaya temas etmeden önce ve hastaya temas ettikten sonra, tuvaleti kullandıktan sonra, çocukların altını değiştirdikten sonra, sigara içtikten sonra, steril eldiven kullanmadan önce ve eldiven kullandıktan sonra, pişmemiş kırımız et, tavuk, balık ve yumurta gibi gıdalara temas ettikten sonra, üst solunum yolu sekresyonları olan hapşırma ve öksürme ile temas ettikten sonra.

Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra, saçlar tarandıktan veya ellendikten sonra, toplumda ortak kullanılan toplu ulaşım araçları, para alışverişi, telefon gibi araçların kullanımından sonra, kedi, köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra mutlaka doğru yöntemle yıkanmalıdır.” diye konuştu.

Ellerin nasıl yıkanacağı hakkında da bilgiler veren Uzman Doktor Çetinkaya, ellerin ılık veya dayanabileceği kadar sıcak su ile ıslatılıp ve sabunu ellerin bütün yüzeylerine dağıtarak iyice köpürtülmesi gerektiğini belirterek, “Ellerinizin her yerini, yani bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri gibi her yerini az 30 saniye kuvvetlice ovalayın. Ellerinizi sabun ile ovaladıktan sonra iyice durulayın. Özellikle halka açık yerlerde tek kullanımlık havlu kâğıt ile ellerinizi kurulayın. Ellerinizi kurutmak için kullandığınız kağıt havluyu musluğu kapatmak için kullanın ve çöp kutusuna atın” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri