21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Emlakçılar yetki muamması

Emlakçılar yetki muamması

16.10.2020 12:11 12 14 16 18 yazdır
Emlakçılık sektörüne yönelik olarak geçtiğimiz ay itibariyle başlayan yeni dönem, Erzurum’daki emlakçıları hiç etkilememişe benziyor.
Emlakçılar yetki muamması

 

 

Emlakçılık sektörüne yönelik olarak geçtiğimiz ay itibariyle başlayan yeni dönem, Erzurum’daki emlakçıları hiç etkilememişe benziyor. Yetki belgesi bulunmayan işletmelerin gayrimenkul alım satımı yapmalarına engel getiren düzenleme kapsamında emlakçıların Taşıtmaz Ticaret Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden öncelikle yetki belgesi alması gerekirken, Erzurum’daki emlakçıların yüzde kaçının bu belgeye sahip olup olmadıkları ise henüz bilinmiyor. Söz konusu düzenlemenin ardından sosyal medyada dolaşıma giren gayrimenkul satış ilanlarına yönelik olarak da bir düzenleme yapılmasını isteyen alıcılar, “Her önüne gelen gayrimenkul satışı yapamamalı!” diyerek, bahse konu düzenlemenin sıkı bir takip altında tutulmasının, emlakçılık sektörüne çekidüzen vereceğini dile getirdiler.

 

HER ÖNÜNE GELEN ALIM-SATIM YAPAMIYOR

Yeni sistemde emlakçıların gayrimenkul alıp satabilmeleri için TTBS üzerinden yetkilendirilmiş ve kendilerine yetki belgesi verilmiş olması gerekiyor. Aynı düzenleme sayesinde emlakçıların, artık gayrimenkul satış sitelerine ilan verirken, söz konusu yetki belgesini de ibraz etmeleri gerekirken, yetki belgesi ve dolayısıyla yetki numarası olmayan emlakçılar ilana çıkamıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle emlakçıların satış işlemlerinde aldıkları yüzde 4’lük komisyon en üst sınır olarak sabitleniyor ve emlakçılar bu bedelin dışında herhangi bir hizmet bedeli talep edemiyor. Kiralık gayrimenkul işlemlerinde ise, emlakçılara komisyon olarak sadece bir aylık kira ödenmesi şartı getiriliyor.

 

SATIŞ İLANLARI SOSYAL MEDYADA KAYDIRILDI 

Öte yandan Ticaret Bakanlığı’nın bu düzenlemesinin ardından sosyal medya mecralarında dolaşıma giren gayrimenkul satış ilanlarındaki artış ise, dikkat çekiyor. Yetki belgeleri olmadığı için gayrimenkul satış sitelerine ilan giremeyen kimi emlakçıların, gayrimenkul satış ve kiralama ilanları için sosyal medyayı tercih ettikleri anlaşılırken, bakanlığın bu konuda da bir düzenleme yapması ya da bir takip sistemi geliştirmesi isteniliyor. Sosyal medyadaki gayrimenkul satış ilanlarının çoğu kez yanıltıcı ve aldatıcı bilgilerle dolu olduğunu dile getiren alıcı/tüketici konumundaki vatandaşlar, bu ve benzeri durumların önüne geçilmesinde büyük faydalar olacağını ifade ettiler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri