23 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > Söyleşi > En Verimli Yatırım " İnsana ve Eğitime" olan yatırımdır

En Verimli Yatırım " İnsana ve Eğitime" olan yatırımdır

13.06.2015 17:16 12 14 16 18 yazdır
Erzurum'da dershanecilik denince ilk akla gelen isimlerden bir tanesi İsmail Hakkı Bozkurt, 30 yıllık dershanecilik hayatında sayısız öğrencinin meslek sahibi olmasına vesile oldu.
En Verimli Yatırım

Erzurum'da dershanecilik denince ilk akla gelen isimlerden bir tanesi İsmail Hakkı Bozkurt, 30 yıllık dershanecilik hayatında sayısız öğrencinin meslek sahibi olmasına vesile oldu. En iyi ve en verimli yatırım insana ve eğitime yapılır diyerek, sayısız öğrencinin kaderinin şekillenmesinde rehber olan ,Erzurum'da dershanecilikte marka isim İsmail Hakkı Bozkurt?keyifli okumalar.. 

Fatma Feyzioğlu ; İsmail Hakkı Bozkurt Kimdir?

İsmail Hakkı Bozkurt; Erzurum'da doğdu, Erzurum'da büyüdü, Erzurum'da eğitim aldı ve Erzurum'da eğitime yatırım yaparak, aşığı olduğu şehri hiçbir koşulda terketmedi. Hâlâ Erzurum'da yaşıyor ve yaşamaya devam edecek. 

Fatma Feyzioğlu; Dershaneciliğe Nasıl Başladınız?

İsmail Hakkı Bozkurt; İlk mezun olduğumda başta babam olmak üzere yakın çevrem benim öğretmen olarak atanmamı bekledi. Matematik bölümü mezunu olduğum için atamama kesin gözüyle bakıyorlardı. Tabi benim atanmak veya devlet memuru olmak gibi bir gayem olmadı. Amacım bireysel olarak bir şeyler üretmek ve topluma faydalı olmaktı. Babam ve abim memurdu, zaman zaman hayata onlarla aynı pencereden bakmadığım için tartışırdık. Memur çocuğu olduğum için kabuğumu kırmak daha farklı şeyler yapmak istiyordum. Çünkü yerinde saymak yerine özgür ve üretken olmayı seviyordum. Özgürlükçü yanımdan dolayı bazı sivil toplum örgütlerinde görev aldım. Hâlâda Sivil toplum örgütlerinde görev alıyorum. Memurluk benim için kısıtlayıcıydı.

Fatma Feyzioğlu; Peki babanızı nasıl ikna ettiniz?

İsmail Hakkı Bozkurt; Babamı ikna edemedim. 3 yıla kadar benimle konuşmadı. Çünkü dershaneciliği tam olarak bilmiyordu. Ben ilk başta dershane açıyoruz dediğim zaman babam dershaneciliği tam olarak bilmediği için toptancılık falan zannetti. Bana eee oğlum şimdi ne satacaksınız diye sorduğunda, nasıl cevap vereceğimi şaşırmıştım. Sonra durumu anlatınca, destek olmadı ama engelde olmadı.

Fatma Feyzioğlu; ilk dershaneniniz hangisiydi?

İsmail Hakkı Bozkurt; İlk dershane söz fen dershanesiydi. 3 arkadaş toplanmış 1994 yılında açmıştık. Pelit meydanında hizmet vermeye başladık. Kısa bir süre orada devam ettikten sonra ssk ran tesislerine taşındık. Söz fen dershanesinde ömürlük anılar biriktirdik. Orası bizim ilk göz ağrımız ilk aşkımız, aşka ilk yürüyüşümüzdür. Söz fen'den ayrılınca sınav dershanesini kurduk, bir süre orada devam ettikten sonra, Elit Dershanesine kurdum. Elit yerel bir dershaneydi, fakat başarı grafiği yüksekti. Elit ortanca çocuğumdu, ağır başlı mağrur. Uzun yıllar "Elit" ile devam ettikten sonra Uğur Dershanesi ve Bahçeşehir Kolejininin yayınları eğitim politikası ve eğitimdeki çok çeşitlilik dikkatimi çekti.  Teknoloji eğitimle birleşince başarı kaçılmaz olurdu. Yayın olarak zengin metot olarak çok gelişmişti. Ve uğurla yolumuza devam ettik. Ve nihayetinde Erzurum'un uğuru olarak yolumuza devam ediyoruz.

Fatma Feyzioğlu; Sözfende ömürlük anılar biriktirdim dediniz, unutamadığınız anılarınız var mı? 

İsmail Hakkı Bozkurt; Olmaz mı ? Hem de sayısız anılarımız oldu. ilk kayıt ilk ders, ilk öğrenciler? Hepsi bambaşka anlamlar taşır. Her öğrenci her dönem bizim için hazine niteliği taşır. Mesela en çok duygulandığım ve unutamadığım anıların başında taşındığımız gün geliyor. Söz fen dershanesini çaykara iş merkezine taşıyoruz. Kışın ortası ve akıllara durgunluk veren bir soğuk var. Biran önce derse başlamak için taşınmamız ve yerleşmemiz lazım. Nasıl yapalım diye düşünürken bir baktık ki, tüm öğrenciler dershanenin tatil olmasına rağmen hepsi geliyor. Kendi aralarında anlaşmış dershanenin taşınmasına yardım ediyor. Onlarında yardımıyla bir gün içinde taşındık ve yerleştik. Öğrencilerimizin her birlikte kenetlenerek bizlere yardımcı olması bambaşka mutluluktu. O mutluluk bana ne kadar doğru bir yolda olduğumu gösterdi. Eğitimcilik hayatıma bir kat değil, bin kat daha fazla sarıldım. Çünkü en iyi yatırım insana olan yatırımdır, en güzel en verimli yatırım eğitime yapılan yatırımdır.  Unutamadığım anılar arasında ilk bilgisayarı almamız ve ilk yayını dağıtmamız var. İlk bilgisayarı almaya karar verdiğimizde çok araştırmış muallâkta kalmıştık. Sonunda araştırdık ve Kayseri'den sipariş verdik. 3 ay sonra bilgisayar geldi. Bağlandı bir merakla hepimiz başındayız. Bilgisayar sayesinde deneme sınavlarımız artmıştı. Çünkü denemeleri elimizde veya daktilo ile yazıyorduk. Sözel sorularda sıkıntı yoktu, fakat sayısalda özellikle matematik sorularını hazırlamak zulüm gibiydi. Bilgisayar yardımı ile deneme sorununu çözmüştük. Ve ilk yayın? Erzurum'da bizim dershaneciliğe başladığımız dönemde  2 dershane daha vardı. Fakat bizde onlar gibi bir müddet deneme sınavlarını elimizde yazardık. Sonunda matematik Türkçe dalında ilk yayınımız elimize ulaştı. Öğrencilerimize dağıttık. O çok farklı bir mutluluktu. Hâlâ ilk yayını saklarım.

Fatma Feyzioğlu; 30 yıllık dershanecilik hayatınızda kaç öğrenci yetiştirdiniz?

İsmail Hakkı Bozkurt; Yaklaşık 25 bin civarında öğrencim oldu. Hepside çok güzel yerlere gelerek, milletine ve devletine hayırlı bireyler olarak vatana hizmet ediyorlar. Erzurum'da yaşayanlarla karşılaşıyorum. Erzurum dışında olanlar ise, sosyal medya ve telefonla iletişim kuruyoruz. Karşılaşınca hocam şu kurumda idari personelim, doktorum, mühendisim, öğretmenim diyerek elimi öpmeye çalışması, "üzerimde emeğiniz var, şimdi sayenizde buradayım" gibi cümleler kurması bir öğretmen için en büyük gurur. Ve bu gururun asla maddi karşılığı yok. Ben ve benim gibi hayatını eğitime adamış öğretmenler, yüreklerinde bol miktarda insan biriktirir. Bende öyle yaptım, insan biriktirdim. En büyük mirasım öğrencilerim. Ve bu mirasın maddi karlığı asla olmaz olamaz.

Fatma Feyzioğlu; 30 yıllık eğitim hayatınızda yetiştirdiğiniz öğrenciler arasında hiç birlikte çalıştığınız oldu mu?

İsmail Hakkı Bozkurt;  Olmaz mı? Tabiî ki oldu, çalışma arkadaşımda oldu, iş ortağımda oldu. Mezun olduktan hocam beni işe alırmısınız diyen de oldu, ortak olanda. Hâlâ öğrencilerimden çalışma arkadaşlarım mevcut. Buda beni mutlu eden diğer tarafı.

Fatma Feyzioğlu; 1 Eylül 1 2015 itibariyle Türkiye'de dershane devri kapanıyor. Bu konu hakkında ki görüşleriniz nelerdir.?

İsmail Hakkı Bozkurt ; 1 Eylülde bizim için evet bir devir kapanıyor. Fakat bir eğitimci için eğitim devri asla kapanmaz. Çünkü eğitim hayatın her alanına var olan bir olgu eğitim hiçbir zaman bitmez. Dershanelerin kapanması eğitimi belirli ölçüde sekteye uğratabiliyor. Fakat eğitim engellemez. Şuan ki mevcut sistem dershane ücretine özel okul imkanı sunuyor. Buda eğitimde kalitenin artacağı yönünde ivme kazandıracaktır. Fakat bizim tedirgin olduğumuz nokta, merdiven altı dediğimiz illegal yollarla dershaneciliğin farklı isimle faklı çatılar altında yapılmaya devam etmesi. Çünkü illegal yolla yapılan hiçbir şeyden verim alamazsınız, hele bu eğitimse, eğitimde katliam olur.

Fatma Feyzioğlu; Peki 1 Eylül itibariyle nasıl bir yol izleyeceksiniz?

İsmail Hakkı Bozkurt; Bizim için yeni bir sayfa açılıyor. Artık yolumuza Uğur Hazırlık Lisesi olarak devam edeceğiz. Zaten Erzurum'da hazırlık lisesi ruhsatı alan ilk ve tek dershaneyiz. Gönül isterdi ki, birkaç dershanemiz daha alsın. Rekabetlerin en güzeli devam etsin. Fakat olmadı, Erzurum'da dönüşüm programına dahil olan ilk ve tek hazırlık lisesi olarak yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Çünkü Erzurum'da ve Doğu Anadolu Bölgesinde ilk biz başvuru yaptık ve Doğu'da en büyük kontenjanı bizler aldık.

Fatma Feyzioğlu; Son olarak öğrencilere ve öğrenci velilerine iletmek istediğiniz bir mesajınız va rmı? 

İsmail Hakkı Bozkurt ;Bizlere eğitimde yen bir dönem bekliyor. Bu yeni dönemin olumlu olacağı kanaatini taşıyorum. Bu dönem son değil yeni ve uzun soluklu bir başlangıçtır. Bu başlangıç ki, geleceğin güzel ülke Türkiye'sinin mimarlarını yetiştirecek. Bu yeni dönemin tüm eğitim camiasına hayırlara vesile olmasını dilerim. Size ve gazetenize teşekkür ederim

 Fatma Feyzioğlu ;Bu keyifli sohbet için İsmail Hakkı Bozkurt'a teşekkür ediyor, başarılarının devamı dileri.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri