22 Ağustos 2019 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Kadir SABUNCUOĞLU > ERKON ADINI DUYDUNUZ MU?
Kadir SABUNCUOĞLU

ERKON ADINI DUYDUNUZ MU?

02.11.2018 09:14 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kadir SABUNCUOĞLU

ERKON ne anlama geliyor? Ya da ERKON‘un adını hiç duydunuz mu? Duymadınızsa sizlere, bu kuruluşu tanıtmak istiyorum:

         İstanbul’da bulunan Esenyurt Erzurum Dernekler Federasyonu, Avrupa Yakası Erzurum Dernekler Federasyonu ve Aşkale Dernekler Federasyonu bir araya gelerek kısa adı ERKON olan Erzurum Konfederasyonunu kuruyor. Yakında Erzurum Dernekler Federasyonu ile Şenkaya ve Köy Dernekleri Federasyonu da ERKON’a katılacak. Böylece ERKON’un bünyesinde beş federasyon olacak.
        Erzurum adına kurulan bu ilk federasyonun kurucular kurulu üyeleriyle geçen hafta bir araya geldik. Daha doğrusu sanatçı Murat Balkuş’un daveti üzerine gittiğimiz Müceldili Konağında yöneticilerle tanıştık. Başkan Vekili Mustafa Macit, konfederasyonun kurulmasının ardından Erzurum’a geldiklerini il yöneticileri, STK temsilcileri ile buluştuklarını, hedeflerini anlattıklarını söyledi.
        ERKON Kurucular Kurulu Başkanı Ali Murat Alatepe ile 2017 yılının Temmuz ayında düzenlenen 'Bu sene tatile Erzurum'a gel'kampanyası sırasında tanışmıştık. O kampanyayı sanatçı Murat Balkuş düzenlemiş, rahmetli İbrahim Erkal da desteklemişti. Geçen yıl Esenyurt Erzurumlular Dernek Başkanı ve Esenyurt Belediye Meclis üyesi olan Alatepe, Esenyurt Belediyesinden Erzurum’a tatil için 30 otobüs dolusu gurbetçi getirmişti.

        2017 yılının Aralık ayından itibaren Esenyurt Belediye Başkanı olan Ali Murat Alatepe, işlerinin yoğunluğu nedeniyle Erzurum’a gelememiş. Cep telefondan görüntülü olarak arayan duygu ve düşüncelerini anlatan Alitepe,“Ben değil biz olmak, tüm Erzurumluları kuşatmak ve kucaklamak temel felsefesiyle kuruduğumuz, Konfederasyonumuzun Erzurum’a Erzurumlulara ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
        Erzurum Konfedederasyonu yönetiminde görev alan hemşehrilerimiz şunlar:
        Ali Murat Alatepe (Esenyurt Belediye Başkanı- Kurucu Başkan), Mustafa Macit (İşadamı), Lokman Arıcıoğlu (Balıkesir İl Spor Müdürü), Halil İbrahim Karapınar (İşadamı- Esenyurt Erzurum  Dernekleri  Federasyon Başkanı), Güngör Orbak (İşadamı- Erzurum  Aşkale  Dernekler Federasyon Başkanı),  Osman Nuri                                                                                                                  Toraman (Mali Müşavir- Avrupa Yakası  Dernekler  Federasyon Başkanı), Dursun İzci (Avukat), Serap Öztürk (Beyoğlu ilçe Tarım ve Orman Müdürü), Hamit Aldır (İşadamı), Ali Alkar (İşadamı).

BİLGE İNSAN NURULLAH AYDIN’I KAYBETTİK

Sonbahar yağmurları ile birlikte Palandöken’e kar yağdı, hava sıcaklıkları önemli ölçüde azalma oldu. Sararan ve savrulan yapraklar gibi önemli değerlerimizi de kaybetmeye başladık. Önce Avukat Tuncer Aktaş’ı, ardından da bilge insan Nurullah Aydın’ı sonsuzluğa uğurladık.
        Erzurum Lisesi mezunu olan Nurullah Aydın,1982’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1983- 1990 yılları arasında Erzurum, Tokat, Artova, Zile, Demirözü, Digor ve Tuzluca'da hakimlik, Boyabat ve Sivas'ta savcılık yaptı. Daha çok ‘Jet hakim’ olarak ünlenen Aydın, ‘Yılın hukukçusu’, ‘Yılın en başarılı yazar’ ödüllerini kazanmıştı.
        Hakim Nurullah Aydın, 1989 yılında görev yaptığı Bayburt'un Demirözü ilçesinde, ev bulamadığı için çadır kurmak zorunda kalmıştı. O yıllarda Günaydın Gazetesi Erzurum Temsilcisi olan Süreyya Çarbaş, çadırda yaşamak zorunda olan yargı mensubu Aydın’ın haberini yapmıştı. Bu haber Çarbaş’a, merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden ödül kazandırmıştı. Nurullah Aydın ise aynı haber yüzünden soruşturma geçirmiş ve daha sonra istifa yolunu seçmişti.
         Aydın 1990’da bir süre DYP’de siyaset yaptı. Sonrasında ise Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde İletişim Hukuku öğretim görevlisi olarak çalıştı.
        Akademik kariyerini tamamlayan Prof. Dr. Nurullah Aydın’ın sosyal medya ile arası çok iyiydi. “Farkı farket, Düşün, Sorgula, Tanı, Anla, Güven”  özdeyişini ilke edinen Nurullah Aydın, bir süreden beri kalp rahatsızlığı çekiyordu. Ama bir şehit haberi duydu mu hemen “Yüce Türk Milletine Başsağlığı” diye başlayan mesaj yayınlardı.
        Geçen 21 Ekim günü, Ankara Barosunun  65. Genel kuruluna katılmıştı. Nurullah Aydın, bu günle ilgili şu paylaşımı yapmıştı:

        “Çok ağır hasta olmama rağmen sabah gidip oyumu kullandım. Bu benim ilk oy kullanmamdı. Anlamlıydı. Yargı'nın savunma ayağı olan avukatlıkta meslektaşlardaki dinamizmi gördüm. Saygılı, gülen yüzler. Toplumun çağdaş değerlerle, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkelerine dayalı devlet yapılanmasına yeniden dönüşte, avukatlara ve örgütlü yapıları Barolara büyük görevler düşmektedir.”

        Hastanede tedavi gördüğü süreçte Aydın “Güneş kadar sıcak, kar tanesi kadar berrak, yağmur kadar saf ve temiz, aklı, bilim ve sanatı esas alan, aydınlanmış, aydınlatan, duyarlı, yiğit vatan evlatlarına; sağlıklı, enerjik, mutlu bir gün dileğiyle” diye mesaj atmıştı.
        64 yıllık yaşamına 26 kitap, yüzlerce makale, köşe yazısı sığdıran, ülkesini seven, aydın ve saygın bir insan olan Nurullah Aydın ile ilgili acı haber şöyleydi:
        “Eski Hakim, Cumhuriyet Savcısı, Akademisyen, Avukat Nurullah Aydın vefat etmiştir. 
        Cenazesi 25 Ekim 2018 günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı Camisinde kılınacak ikindi namazını müteakiben Karşıyaka Mezarlığına defnedilecektir. Nurlar içinde yatsın.”
        Eserleri ile yaşayacak olan Aydın’a Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyorum. 

Tuncer Aktaş’a vefasızlık…

 

Sağ partilerin kalesi olarak ünlenen Erzurum’da, gönül verdiği CHP’nin peşinden yarım asır giden Avukat Tuncer Aktaş, yaşama veda etti.

Tuncer Aktaş ile Gümüşhane Öğretmen Okulunda yatılı olarak okurken tanışmıştım. Arkadaşlığımız neredeyse yarım yüzyılı buluyor. O da benim gibi öğretmenlikle hayata atılmış, sonradan meslek değiştirmişti. İlkelerinden ve çizgisinden ödün vermeyen Aydın’ın her kesimle iletişimi vardı. Erzurum’da CHP’li olmanın getirdiği dezavantaja rağmen, herkesin güvenini kazanmıştı. Siyasette hedeflerine bir türlü ulaşamadı ama itibarlı yaşadı ve itibarlı olarak bu dünyadan göç etti.
        Aktaş ile en son olarak Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası CHP’li Muharrem İnce’nin düzenlediği ‘Teşekkür’ toplantısında karşılaşmış ve sohbet etmiştik.
        Sonbahar yağmurları altında Tuncer Aktaş’ı ebedi yolculuğuna uğurladıktan sonra Oğlu Anıl Kemal Aktaş’ın sosyal medyadaki paylaşımı oldukça etkiliydi:
        “Babam CHP'nin kapısından içeri 14 yaşında girmişti. Hayatını idealleri uğruna vakfetti partiye. Bu mücadele sırasında bürosu kundaklandı yine pes etmedi. Son rahatsızlığı parti görevi ile aday olduğu seçimlerde ortaya çıkmıştı. Parti yönetiminden bir kişi bile cenazesine gelmedi.”

        Bu üzücü paylaşım, CHP’den Erzurum Milletvekili adayı olan Avukat Gonca Aytaş’ı çok etkiledi. Vefasızlığı sosyal medyada paylaşan Gonca Aytaş, duygularını şöyle yansıttı:
        “Avukat Tuncer Aktaş; Erzurum gibi bir yerde tam 50 yılını verdi bu partiye! Sağlığını kaybetti bu uğurda. CHP, Erzurum’da babasını kaybetti. Acımız çok büyük. Bugün cenazesinde bir vekil, bir parti meclis üyesi bile yoktu! Çok kızgınım ve çok kırgınım.”
        İşte uğruna çok yakınlarımızı bile kırdığımız siyasette durum böyle. Bu örneğe bakıp ‘Şu parti vefasız, bu parti vefalı’ demek mümkün mü? Neyse konunun dışına çıkmayalım.
        Erzurum’da hoş bir seda bırakan Tuncer Aktaş’a Allah’tan rahmet diliyor, Aktaş ailesinin acısını paylaşıyorum.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.