27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Erzincan bereket saçıyor

Erzincan bereket saçıyor

15.09.2020 10:39 12 14 16 18 yazdır
Erzincan’dan dünyanın dört bir yanına ihraç edilen eşsiz lezzet Erzurum sokaklarında da bolca görünmeye başladı. Cimin Üzümü olarak da adlandırılan Erzincan üzümü bu yıl veriminin zirvesini yaşıyor.
Erzincan bereket saçıyor

Erzincan’dan dünyanın dört bir yanına ihraç edilen eşsiz lezzet Erzurum sokaklarında da bolca görünmeye başladı. Cimin Üzümü olarak da adlandırılan Erzincan üzümü bu yıl veriminin zirvesini yaşıyor.

Erzincan'ın önde gelen tarımsal ürünlerinden birisi olan cimin üzümünde hasat başladı. Üzümlü ilçesi bölgesinde yetiştirilen Cimin üzümü, kendine has eşsiz tadıyla sofralık olarak talep görüyor.

Türkiye'de sayılı patentli üzümler arasında olan Cimin üzümünün hasat dönemi başladı. Erzincan'ın Üzümlü bölgesinde yetişen cimin üzümü Türkiye'nin birçok iline ulaştırılıyor. Erzurum’da da bolca görünen Erzincan Üzümü fiyat aralığıyla da rahatlık sağlıyor.

Erzincan'ın önde gelen tarımsal ürünlerinden birisi olan Cimin üzümünün kilosu 10 12 TL arasında değişen fiyatlardan tezgâhlardaki yerini aldı. Siyah rengi ve puslu yapısıyla tanınan Eski adı 'Cimin' olan Üzümlü ilçesinin güney kısımlarındaki bağlarda olgunlaşan siyah üzümün tadı kendine has özellikler taşıyor. Tarım ürünleri bakımından endemik özellikler taşıyan ve bu özellikleri geliştirilerek ilerletilen Erzincan bölgesini de doyurucu noktaya geldi.

Alınan bilgilere göre Erzincan'ın tescilli ürünlerinden olan Cimin üzümünde yılda yaklaşık 6 bin tonun üzerinde üretim gerçekleşiyor. Türkiye'nin kendine özgü tat ve aromasıyla en iyi sofralık üzüm çeşitlerinden birisi olan Cimin üzümünde dekara yaklaşık 660 kilogram verim alınıyor.

“Erzurumlular çok seviyor”

Meyve bakımından yokluk çeken Erzurum birçok ürününü dışa bağımlı şekilde temin ediyor. Erzincan üzümünün Erzurumlularca çok sevildiğini ve meyvelerin kralı olarak adlandırıldığını ifade eden satıcılar “Erzincan üzümü tezgâhlara geldiği anda yoğun talep oluşuyor. Ürünün pahalı olması bu talebi azaltmıyor ve herkes bütçesine göre alım yapıyor. Erzincan’ın yakın il olması nedeniyle ulaşım ucuzluğu yaşıyoruz ve bu nedenle diğer illere oranla fiyatlarımız daha uygun oluyor. Erzincan’ın meyve üretiminde gün geçtikçe zenginleştiğini ve bölgesine ışık saçtığını görebiliyoruz. Keşke bizim ilimiz de tarım da bu denli gelişmiş olsa diyoruz ama hava şartları o ile avantajlar sağlıyor. Bizler de yakın il olduğu için daha ucuza ulaşma imkânı buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Faydalı mı faydalı

Kendine Has Eşsiz Tadıyla Şifa Kaynağı olan Erzincan’ın Üzümlü İlçesi ve civarında yetişen Erzincan Cimin Üzümü, 2001 yılında Üzümlü Belediyesi’nin Türk Patent Enstitüsü’ne müracaatı ile dünyanın ilk ve tek patentli üzümü olmuştur. Kendine has eşsiz tadı ve sıfıra yakın şeker oranıyla sofralık olarak talep görmekte olan Cimin Üzümü’nün mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan Cimin Üzümü, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kansızlık ve karaciğer hastalıkları için derde derman niteliğindedir, böbreğin fonksiyonel özelliklerini arttırır. Vücuttaki yağların erimesinde çok etkilidir, kanın temizlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kalp ve damar sisteminin daha düzenli şekilde çalışmasını sağlar, mikrop ve virüslere karşı daha dirençli bir vücut olmasına yardımcı olur, bağırsak iltihaplanmasına deva gibidir çalışmasına yardımcı olur. Cildin daha pürüzsüz bir görünümde olmasını sağlar. Kireçlenme ve alerji için kalkan vazifesi görür. Aynı zamanda damar sertliği için de tavsiye edebileceğimiz bir besindir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri