23 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Erzurum 2026’ya aday olacak mı?

Erzurum 2026’ya aday olacak mı?

14.02.2018 13:03 12 14 16 18 yazdır
Türkiye Buz Federasyonu eski Başkanı Dilek Okuyucu Erzurum’ un 2026 Kış Olimpiyat Oyunları ev sahipliği için geç kalınmaması gerektiğini söyledi.
Erzurum 2026’ya aday olacak mı?

Eski Başkan Okuyucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Nisan 2017 tarihli Erzurum ziyaretinde yapmış olduğu konuşmada Erzurum’ un 2026 Kış Olimpiyat Oyunları ev sahipliği için aday gösterileceğini ilan ettiğini ve bu bilgilerin aynı gün ve sonrasında dünya basınında geniş yer aldığını hatırlattı. Erzurum’ un 2011 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’ ne ve 2017 yılında Avrupa Olimpik Gençlik Festivali’ ne (EYOF) ve bu süreçte çok sayıda önemli kış spor organizasyonuna ev sahipliği yapmış olmasının güçlü referansları arasında gösterildiğini ve bu durumun fırsata çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

Okuyucu Erzurum’ un 2026 Kış Olimpiyat Oyunları ev sahipliği için bir takım çalışmaların bir an önce başlatılması gerektiğini dile getirerek daha önce bazı ülke ve şehirlerin bu tür organizasyonlara nasıl ve ne şekilde hazırlandıkları süreçleri şöyle dile getirdi.

 

ZAMAN KAYBI OLMAMALI

 

“İlki 1924 yılında Fransa’nın Chamonix kentinde 16 ülkeden 258 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen kış olimpiyat oyunlarının 23. sü 9 Şubat 2018’ de Güney Kore’nin PyeongChang kentinde 92 ülkeden 2544 sporcunun katılımıyla başladı ve 25 Şubat 2018’ e kadar devam edecek. 2022 yılında 24. Kış Olimpiyat Oyunları Çin’ in Pekin şehrinde gerçekleştirilecek ve bu şekilde Pekin hem yaz (2008 Yaz Olimpiyat Oyunları) hem de kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmış ilk şehir olma ünvanını kazanacak.

 

2026 yılında kış olimpiyat oyunlarının 25. si gerçekleştirilecek. Ev sahipliği adaylığının Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ ne bildirilmesi için son tarih 31 Mart 2018. Adaylık başvuru dosyasının sunumu en son 19 Ocak 2019 tarihinde yapılabilecek ve Eylül 2019’ da İtalya’nın Torino şehrinde gerçekleşecek oylama ile 2026 – 25. Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak ülke belirlenmiş olacak”

 

TEK YETKİLİ BAŞKAN MEHMET SEKMEN’DİR

 

Olimpiyat oyunlarına ülke değil, şehir aday olduğunu hatırlatan Okuyucu Erzurum’ un 2026 Kış Olimpiyat Oyunları ev sahipliği için başlatılması gereken çalışmaları şöyle sıraladı.

“Doğal olarak şehrin seçilmiş yöneticisi olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen bu adaylık sürecinin şehir adına yetkili kişisidir. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi adaylık başvurusunu Erzurum adına Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ ne iletecek yetkili kuruluştur. Elbette, organizasyonun en üst düzeyde yetkilisi ve garantörü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir”

 

ADAY ŞEHİRLER FIRSAT DEĞERLENDİRDİ

 

An itibariyle Sion (İsviçre), Stockholm (İsveç), Sapporo (Japonya) ve Calgary (Kanada) 2026 kış olimpiyat oyunları ev sahipliği için adaylıklarını açıklayan şehirler olduğunu hatırlatan Dilek Okuyucu “Aday şehirlerin tamamı PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları kapsamında organize edilen gözlemci programına katılmış durumdalar ve organizasyonun tüm detaylarını yerinde izleyip bilgi alma fırsatını değerlendirmekteler. Erzurum adaylık sürecine dahil olmadığı için bu programa katılabilmiş değil.

 

Aday şehirler incelendiğinde Sapporo ve Calgary’nin daha önce kış olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yaptıkları ve 2. kez bu büyük organizasyona aday oldukları görülüyor. Her iki şehirde de oyunlara halk desteği yüksek oranlarda. Stockholm’ ün daha önce yaz olimpiyat oyunları düzenlemiş olması önemli bir detay. Ancak, İsviçre’nin Sion kenti bu organizasyona 3. kez aday oluyor ve oldukça yoğun bir çalışma yürüttükleri biliniyor. Genel olarak aday şehirlerin adaylık sürecinde 4-10 milyon dolar arası bir bütçe ile kampanya yürüteceklerini açıkladıkları görülüyor. Olimpiyatların alınması durumunda 4-6 Milyar dolarlık organizasyon bütçelerini detaylandırdıkları biliniyor. Bu noktada Sochi2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın 55 milyar dolarlık organizasyon bütçesinin ayrı tutulması ve değerlendirilmesi gerekiyor. Bu organizasyonun finansal değerlendirmesinin yapıldığı, özellikle İsviçre çıkışlı pek çok rapor bulunuyor. Dikkatle incelendiğinde 55 milyar dolarlık harcamanın detayları görülebiliyor” diye konuştu.

 

MEVCUT TESİSLERE YENİLERİ EKLENMELİ

 

Erzurum’ un aday olması durumunda şehre pek çok yatırımın oldukça kısa denebilecek sürelerde yapılması gerekeceğinin altını çizen Okuyucu, söz konusu tesislerin en önemlilerinin ise  olimpik kızak pisti ve sürat pateni tesisleri ile yıldızlı otel olacağını söyledi. Okuyucu tesisler hakkındaki bilgileri ise şöyle aktardı.

“ Kızak pistinde 3 olimpik disiplinin (bobseligh, luge, skeleton) yarışmaları yapılmaktadır ve dünyada aktif olarak kullanılan pist sayısı 15 civarındadır. Benzer bir durum sürat pateni tesisi için de geçerlidir. Genel olarak Hollanda’nın domine ettiği bu dalın kısa kulvar (shorttrack) sürat pateni ile karıştırılmaması gerekir. Sürat pateni, 400 m uzunluğunda buzdan bir kulvar etrafında sporcuların yarıştığı çok özel bir spor dalıdır. Bu spor dalına ait tesis ülkemizde bulunmuyor. Halihazırda PyeongChang2018’ de de madalyalara ambargo koymaya devam eden ve kadrosunda Sven KRAMER gibi olimpiyat starı sporcuları bulunduran Hollanda sürat pateni milli takımının, Sochi2014 Kış Olimpiyat Oyunları öncesi irtifa kampı için Erzurum’ u tercih ettikleri de biliniyor”

 

 

ERZURUM BİR KEZ DAHA BAŞARABİLİR

 

Erzurum’ un 25. Kış Olimpiyat Oyunları’na aday olması durumunda şehrin bir dönüşüm geçireceği ve tüm dünyada tanınırlığının artacağını belirten Dilek Okuyucu, önemli olan sadece organizasyonun yapılması değil aynı zamanda sportif başarının elde edilmesi ve spor kültürünün yayılmasının olacağına vurgu yaptı.

Okuyucu şöyle devam etti. “ Bu bağlamda Kanada’nın Vancouver2010 Kış Olimpiyat Oyunları öncesi 2004 yılında başlattığı OwnthePodium (Kürsüyü Sahiplen) projesi önemli bir örnektir. 6 yıllık çalışma neticesinde Kanada’nın kendi evinde düzenlediği olimpiyatları 1. sırada bitirdiği ve toplam altın madalya sayısında rekora ulaştığı görülüyor. Kış sporlarına bu özel proje dahilinde yılda ortalama 21 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış olduğu biliniyor ve Kanada bu projenin ürünü olan sporcularıyla PyeongChang2018’ de madalyalar almaya devam ediyor. Erzurum için de benzer projelerle çalışılması durumunda başarıya ulaşılması gayet mümkündür”

 

KENT KONSEYİ DEKLERE ETTİ

 

Erzurum2026 Kış Olimpiyat Oyunları adaylık sürecini kapsamlı bir şekilde değerlendiren Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nin oy birliği ile şehrin adaylığını desteklediğini deklere ettiğini hatırlatan Okuyucu,  bu tür desteklerin artması gerektiğini kaydetti. Kent konseyi ve halk desteği alamadığı için Avusturya’nın Insbruck şehrinin 2026 kış olimpiyat oyunları adaylığını geri çektiğini de hatırlatan Okuyucu, “Erzurum Kent Konseyi desteğinin sürece önemli bir katkı olduğu görülüyor.

Son başvurunun yapılacağı 31 Mart 2018 tarihine sayılı günler kala Erzurum’ da 2026 Kış Olimpiyat Oyunları için adaylık heyecanı artıyor. 12 Nisan 2017’ de Erzurum’ un 25. Kış Olimpiyat Oyunları’na aday olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayı içerisinde yapması beklenen Erzurum ziyaretinde de adaylık başvurusunun yapıldığı müjdesini vermesi bekleniyor” diyerek görüşlerini aktardı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri