22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Erzurum 'korumayı' çok seviyor
Erzurum 'korumayı' çok seviyor

Erzurum 'korumayı' çok seviyor

20.08.2014 15:53 12 14 16 18 yazdır
Erzurum'da koruyucu aile olmak isteyen aile sayısı her geçen yıl artıyor. 2004 yılında koruyucu aile olmak için başvuruda bulunan aile sayısı 1 iken, 2014 yılının ilk 8 ayında bu sayı 23'e çıkmış durumda.

Orkun CİZMALİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Erzurum İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları, Erzurum'da koruyucu aile olmak isteyen ailelerin sayısında artış olduğunu söyledi. Abdulhakimoğulları, 2014 yılının henüz 8'inci ayında olunmasına rağmen koruyucu aile olmak için başvuruda bulunan aile sayısının 23'ü bulduğunu belirterek, geçmiş yıllara ait verileri de açıkladı.

Erzurum'da koruyucu aile yanında bakılan çocuk sayısının 20 olduğunu belirten Abdulhakimoğulları koruyucu aileyi şöyle açıkladı, "Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir."

Sedat Abdülhakimoğulları, Erzurum İl Müdürlüğü olarak çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde sıcak bir aile ortamı oluşturmak amaçladıklarını ifade etti.

ÇOCUKLARA YARDIM EDEBİLMENİN EN İYİ YOLU

Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanın altını çizen Abdülhakimoğulları, "Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır" açıklamalarında bulundu.

Abdülhakimoğulları, Erzurum'da 10 yıl içinde gerçekleşen başvuruları şöyle sıraladı: 2004'te 1 aile, 2005'te 1 aile, 2006'da başvuran aile yok, 2007'de 1 aile, 2008'de başvuran aile yok, 2009'da 2 aile, 2010'da 1 aile, 2011'de 2 aile, 2012'de 3 aile, 2013'te 27 aile, 2014'ün ilk 8 ayında 23 aile.


Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.