21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Erzurum’da borçlanan borçlanana!

Erzurum’da borçlanan borçlanana!

16.10.2020 12:12 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da Ağustos döneminde hem kamu ve hem de özel bankalardan kullanılan kredilerin toplam tutarı 16,7 milyar lira oldu.
Erzurum’da borçlanan borçlanana!

 

 

Erzurum, nakdi kredi kullanımında Doğu Anadolu Bölgesi’nin lideri oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre; Erzurum’da Ağustos döneminde hem kamu ve hem de özel bankalardan kullanılan kredilerin toplam tutarı 16,7 milyar lira oldu. Söz konusu kredilerin 13,2 milyar lirasını kamu bankaları verirken, 3,4 milyar lira ise özel bankaların kasasından çıktı. Kamu ve özel bankaların kullandırdığı kredilerin toplamı üzerinden Erzurum’da kişi başına düşen kredi miktarı ise, yükseliş göstermiş oldu. 2019 yılı başlarında Erzurum’da kişi başına düşen kredi borcu miktarı 14 bin lira civarındayken, bu yılın sonuna doğru rakam 22 bin liraya ulaştı. Bu da, Erzurum’daki hızlı borçlanmayı gözler önüne serdi. Bankalara borçlanma hızı son 1,5 yıl içerisinde yüzde 50 oranında artan Erzurum, bu performansıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nde bankalara en çok borçlanan ili oldu. Sıralama, illerdeki kullanılan nakdi kredi tutarları üzerinden yapıldı.

 

KREDİLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÖNEMLİ

Ekonomistler, kredi kullanım oranlarındaki artışın ekonomik açıdan istikrarı değil de, tam tersine borçlanmayı ifade ettiğini belirterek, “Birincisi, bu tablo Erzurum piyasalarındaki nakit ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor. İkinci husus ise, kullanılan kredilerin her ay artış gösteriyor oluşudur. Dolayısıyla bu iki parametre üzerinden şehrin ekonomisine dair bir tespitte bulunmak yanlış olur. Asıl önemli olan kullanılan bu kredilerin geri dönüşümüdür. Erzurum’da şu anda binlerce taşıt ve gayrimenkulün ipotekli ve bir o kadarının da idari ya da yasal takip altında bulunduğunu göz önünde bulunduracak olursak; ortaya pek de umut verici bir durum çıkmamış oluyor” dediler.

 

VATANDAŞ BORÇLANARAK BORÇ KAPATIYOR

Borçlanmanın iktisadi ve bir ihtiyaç olduğunun altını çizen ekonomistler, borçla borç ödemenin ise farklı bir refleks olduğuna dikkati çekerek, “İnsanımız şu anda borçla borç ödeme sürecinden geçiyor. Bankalardan kullanılan krediler maalesef iş büyütmek, geliştirmek ya da yeni yatırımlar yapmak için değerlendirilmiyor. Bu kredilerin büyük bir bölümü başka borçların kapatılması için kullanılıyor. Yani Erzurum’da kredi kullanan çok geniş bir kesim, borçla borç kapatmış oluyor, o kadar!” diye konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri