23 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > ERZURUM'DA ÇARESİSLİK!

ERZURUM'DA ÇARESİSLİK!

14.02.2018 13:09 12 14 16 18 yazdır
Özellikle kış aylarında havalimanının çevresinde sıklıkla ortaya çıkan sis hava ulaşımını ciddi anlamda sekteye uğratıyor.
ERZURUM'DA ÇARESİSLİK!
KIŞIN çoğu gününde havalimanı ve çevreyolunun bulunduğu bölgeye “kâbus” gibi çöken sis yüzünden aksayan havayolu ulaşımı, hem yaşamı olumsuz yönde etkiliyor, hem de ekonomiyi fazlasıyla sarsıyor. Hem wen her yıl sıklıkla yaşanan bu soru na ivedilikle çözüm bulunmasını iste yen vatandaşlar “gerekirse havalima nı, sisten etkilenmeyecek bir bölge de yeni den yapılsın” diyorlar.
VATANDAŞ ÇARESİZLERİ 
OYNUYOR
Son zamanlarda sisin yaşattığı ula şım sıkıntısı nedeniyle “çaresizler”i oynayan vatandaşlar, sorunun Ankara’da çözüle ceğini bildiklerinden, siyasilere seslen di ve “Bu sorunun yaşattığı sıkıntıyı çoğu zaman sizler de bire bir yaşıyorsu nuz. Dolayısıyla size bir şey anlatmaya gerek yok. Ak lımıza, havalimanının yerinin değişt irilmesinden başka bir yol gelmiyor. Bunun için kafa yorulmalı ve soruna ivedilikle çare bulunmalı. Artık sis gına getirdi” dediler.
Sis nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri ve saatler süren rötarların insanın sinir sistemini altüst ettiğini de belirten vatandaşlar, bölgenin biri Başbakan, biri Başbakan Yardımcısı, biri de Ulaştırma Bakanı olmak üzere üç kudretli siyasetçisine sahip oldu ğunu hatırlattı, “Şayet bu insanlar, ülke meseleleri içinde çok da önemli bir yer tutmayacak, ama bi zim açımızdan çok büyük sorun teşkil eden böylesi bir sorunu ortadan kaldırmayacak, kaldıramaya caksa kim kaldırır, merak ediyoruz” diye konuştular.Sisin engellediği uçuşla rın Palandöken’deki otelerde rezervasyon iptalleri yaşanmasına da ne den olduğunu belirten vatan daşllar, şunları söyle diler:
YER SEÇİMİ YANLIŞ
“- Yer seçimi konusunda zamanında yanlış yapılmış ve geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş. Eğer iyi bir zemin etüdü yapılsa, meteorolojik veriler büyüteç altına alınsaymış, bu ovada böyle bir tesisin yapılmasına kimse onay vermezmiş. İhtimalen ki, dönemin yöneticileri, işi çok da ciddiye almamış, teknik verilere baka caklarına, el yordamı ile yer belirle mişler.Havalimanının bulunduğu böl ge sulak alan ve kuş cenneti. Sisin yaşan masının en önemli nedeni, yeraltı sularının giderek yükseliyor oluşu. Kimileari drenaj kanalları ile suyun boşaltılmasını öneriyor. Kanal yapmak sorunu çözmez. Sis yine yaşanır. En güzeli havalimanını baş ka bir yere kaydırmak. Su kanalı için harcanacak para ile belki yeni bir havalimanı yapılır.”
EKONOMİK KAYIP DA 
ÇOK BÜYÜK
Havalimanı temeli 2000’li yılların başında atıldı ve 2005 yılının Aralık ayında hizmete girdi. Havali manın hizmet vermeye başladığı yıldan, bugüne kadar geçen sürede aynı sorun hep yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor. Yaşanan sorunun ortaya çıkardığı ekonomik kaybın, böyle bir havali manı gibi birkaç tane yapabilecek büyüklükte olduğu da iddia edildi.  ”YENİGÜN
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri