20 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Erzurum'da iklimler birbirine karıştı!

Erzurum'da iklimler birbirine karıştı!

13.02.2020 10:01 12 14 16 18 yazdır
Bu yıl senelik yağış ortalamasının altında kar gören Erzurum’da, rüzgar yavaş yavaş terine dönmeye başladı.
Erzurum'da iklimler birbirine karıştı!

 

 

Bu yıl senelik yağış ortalamasının altında kar gören Erzurum’da, rüzgar yavaş yavaş terine dönmeye başladı. Son bir hafta içerisinde etkili olmaya başlayan yağışlar, çiftçilerin yüzünü güldürürken, bu yıl kar yağışının Karadeniz bölgesinde etkili olması ise düşündürmeye başladı. Uzmanlara göre, bölgede yaşanan iklim değişikliklerinin başlıca sebebini barajlar ve göletler oluşturuyor. Nem oranındaki yükseliş sebebiyle karasal iklimin hakim olduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde de iklim sapmaları yaşanmaya başlandığını dile getiren uzmanlar, bu yıl yaşanan yağış eksikliğinin doğrudan buna bağlanamayacak olsa da, sonuçta etki eden bir faktör olduğunu ifade ettiler.

 

YAĞIŞLAR DOĞU’DAN KARADENİZ’E KAYDI!

Son bir hafta içerisinde sadece Artvin ve çevresine yağan karın, bir kış boyunca Erzurum’a yağmadığının altını çizen uzmanlar, “Artvin’de bazı ilçe merkezlerinde kar kalınlığının 60-70 santimetreyi bulduğu günler oldu, yüksek kesinlerde bu rakam bir metreyi bile aştı. Erzurum’da sezon başından bu yana bile bu kadar kar yağmadı” diye konuştular.

Bu yıl yağışların sadece Karadeniz değil, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege’de etkili olduğunu anlatan uzmanlar, “Erzurum ve bölge özelinde ele almak çok yanlış olur ama şu bir hakikat ki; kuraklık geçiriyoruz. Buna mukabil Türkiye’nin bugüne kadar hiç kar görmemiş kentlerine bile kar yağdı. Bu da küresel ısınmanın etkileri olsa gerek; üstüne bir de doğadaki doğal dengenin bozulmasını eklersek, iklimsel sapmaları tarif etmek çok daha kolay bir hale gelebilir” şeklinde konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri