19 Şubat 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Erzurum’da kış hazırlıkları başladı

Erzurum’da kış hazırlıkları başladı

17.09.2019 10:41 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da havaların soğumaya başlamasıyla birlikte özellikle kuzey ilçelerde kışlık konserve ve gıda hazırlıkları da start aldı.
Erzurum’da kış hazırlıkları başladı

 

 

Erzurum’da havaların soğumaya başlamasıyla birlikte özellikle kuzey ilçelerde kışlık konserve ve gıda hazırlıkları da start aldı. Kışlık salça yapımında Erzurum’un en yoğun günlerinin geçirildiği Tortum, Uzundere, Oltu, Olur ve Şenkaya ilçelerinde diğer yazlık sebzeler de ya salamura haline getiriliyor ya da kurutularak saklanıyor. Uzun geçen kış mevsimi boyunca kullanılan salamura ve kurutulmuş sebzelerin yanı sıra domates ve biber salçası da, yine vatandaşların kışlık olarak hazırlayıp sakladıkları gıda ürünlerinin başında geliyor. Köylü vatandaşlar, Erzurum’da kış mevsiminin 6 aydan fazla sürdüğünü belirterek, “Türkiye’nin batısında Mart ve Nisan aylarından itibaren sebze tüketimi başlarken, Erzurum’da sebze ve meyve tüketimi Mayıs ile Haziran ayında başlıyor. Üstelik mevsiminde yetişen sebze ve meyveler de değil bunlar” dediler.

 

SAKLAMA YÖNTEMİ SALAMURA VE KURUTMA

Erzurum’da yapılabilecek en güzel gıda saklama yönteminin salamura ve kurutma olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Mevsiminde yetişen sebzeleri salamura haline getirerek ya da kurutmak suretiyle muhafaza etmek hem sağlıklı, hem de besin değeri yüksek oluyor. Bu yüzden bu aylarda tam da salamura yapma zamanıdır. Sebzeleri iri iri doğrayarak salamura yapar, saklarız. Bazı sebzeler ise, salamuraya dayanmayacağı için kurutarak saklarız” diye konuştular.

Hemen herkesin kendi kışlık ihtiyacını gidermek amacıyla yaptığı bu işlemden para kazanan ailelerin de olduğu belirtilirken, özellikle domates ve biber salçasının en çok satılan salamura ürünler olduğunu ifade ettiler.

 

ERZURUM’DA BİBER VE DOMATES SALÇASI

Eylül ayında yaptıkları kışlık domates ve biber salçalarının Erzurum’da büyük ilgi gördüğünü dile getiren vatandaşlar, “Salamura ürünlerimizi gerek ilçe pazarlarında ve gerekse Erzurum şehir merkezindeki satış noktalarında halkımızın beğenisine sunuyoruz. Ürünlerimiz havada kapışılıyor, ilaveten sipariş usulü salamura bile yapıyoruz. Vatandaş bizden miktarınca istiyor, biz de vatandaşa özel salamura yapıp teslim ediyoruz. İnsanlar kış boyunca evinde mevsiminde yetişmiş sebzeler kullanılarak yapılan salamura ürünler tüketiyor. Hem sağlıklı besleniyor, hem de kazanç elde ediyor” diye konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri