24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Erzurum’da Ramazan bir başka RAMAZAN DOLUDİZGİN

Erzurum’da Ramazan bir başka RAMAZAN DOLUDİZGİN

13.05.2019 09:19 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Başkadır Erzurum’da Ramazan” temasıyla başlattığı etkinlikler aralıksız devam ediyor.
Erzurum’da Ramazan bir başka RAMAZAN DOLUDİZGİN


Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Başkadır Erzurum’da Ramazan” temasıyla başlattığı etkinlikler aralıksız devam ediyor. Erzurumlu İlahiyatçı Zeki Koçak, Ramazan etkinlikleri kapsamında Yakutiye Medresesi’ndeki sohbete katıldı. Ramazan orucunu, orucun faziletini, teravih namazını ve daha birçok konuyu dair dinleyenleriyle paylaşan Koçak, ayet ve hadislerden örnekler de sıraladı.

Ramazan ayında en sık karşılaştıkları sorulardan birisinin niyetle ilgili olduğunu dile getiren Zeki Koçak, “Şöyle yanlış bir algı var. Ramazan ayında sahura kalkamamış ve dolayısıyla oruca niyetlenememiş olmak, oruç tutmamak için bir gerekçeymiş gibi gösteriliyor. Bu çok yanlış… Bir kere Ebu Hanife Hazretleri diyor ki; Ramazan ayının gelmiş olması bile başlı başına bir niyettir zaten. Yani bizim Ramazan ayında olduğunu bilmemiz, sahura kalkmamız bile bir niyettir. Günün orucuna niyetlenmek başka bir şeydir ve bu bağlamda niyetlenmemiş olmak insanı mes’uliyetten kurtarmaz” diye konuştu.

 

BİR TEK ORUÇ İBADETİ ALLAH İÇİN

İnsanın yaptığı her türlü ibadetin kendisi için olduğunu, ancak bir tek oruç ibadetinin Allah için olduğunu dile getiren Erzurumlu İlahiyatçı Zeki Koçak, “Orucu da, sevabını Allah’tan bekleyerek tutmak gerekiyor. Oruçluyken sabırlı olmak, güzel işler yapmak, Kur’an tilavet etmek, kısacası oruç ibadetini güzelliklerle süslemek ve taçlandırmak gerekir. Bir de şöyle bir ifade var, deniliyor ki, ‘oruç sıktı’… Oruç insanı sıkmaz, insanı şeytan sıkar. Bu yüzden mümkün mertebe bu tabiri kullanmayalım; birbirimize ‘seni oruç mu sıktı?’ falan diye de sormayalım. Oruç şifadır, oruç sıhhattir, insanı sıkmaz, insana rahmettir, mağfirettir, merhamettir” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLAR ETKİNLİKLERDEN ÇOK MEMNUN

İki saat boyunca devam eden sohbette çeşitli ilahiler de seslendirildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan etkinliklerine katılan vatandaşlar, “Ramazan sadeliktir, tasarruftur, paylaşmaktır. Bu etkinlikler çok güzel; hem israf yok, hem gösteriş yok. Bu sohbetlere katılıyor ve ruhumuzu doyuruyoruz. Biz kimseden dev sahneler kurmasını, gösterişe kaçmasını da istemiyoruz. Birbirinden değerli hocalarımız, yazarlarımız, şairlerimiz ve düşünürlerimiz bize yeter. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri