AK
19 Haziran 2018 Salı
Anasayfa > Yerel > Erzurum Kalesi'nde "arkeolojik kazı" mesaisi

Erzurum Kalesi'nde "arkeolojik kazı" mesaisi

12.09.2017 11:42 12 14 16 18 yazdır
Doğu Anadolu Bölgesi (DAP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın finans desteğiyle start alan çalışmalar kapsamında sadece kalenin restorasyonu değil, aynı zamanda arkeolojik kazısı da yapılıyor.
Erzurum Kalesi'nde

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi, bölgede sadece yatırımlara değil, kültür ve sanat için de olağanüstü destekler veriyor. Erzurum Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarının yanı sıra, yıllar önce yarım kalan arkeolojik kazı da, yine DAP Kalkınma İdaresi desteğiyle yapılıyor.

Erzurum Kalesi'ndeki arkeolojik kazı çalışmalaları son sürat devam ediyor. Doğu Anadolu Bölgesi (DAP) Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın finans desteğiyle start alan çalışmalar kapsamında sadece kalenin restorasyonu değil, aynı zamanda arkeolojik kazısı da yapılıyor. Uzman arkeologlar eşliğinde sürdürülen kazı çalışmalarında, kale kazıları karelaj sistemiyle yapılıyor ve arkeolojik kalıntılar gün yüzüne çıkarılıyor. Yaklaşık 30 kişilik bir ekip tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde Erzurum Kalesi'nin geçmişine ait izler gün yüzüne çıkartılacak. Çalışmanın ne zaman sona ereceği bilinmezken, DAP Kalkınma İdaresi'nin söz konusu çalışmalar için ilk etapta 2 milyon 500 bin liralık kaynak aktardığı öğrenildi. Kale kazıları, bundan yaklaşık 10 yıl önce de yapılmış, ancak belirli bir süre sonra ödenek yetersizliği yüzünden yarım bırakılmıştı.

 

YARIM KALAN KAZILARA DEVAM

Yeterli ödenek temin edilemediği için geçmiş yıllarda yarım bırakılan Kale kazıları, DAP Kalkınma İdaresi'nin desteği sayesinde yeniden başlatıldı. Geçtiğimiz aylarda imzalanan protokolün ardından arkeolojik kazıların başladığı Erzurum Kalesi'nde hem restorasyon yapılıyor, hem de kalenin tarihi geçmişine ait şifreler çözülüyor. Birbirinden uzman araştırmacıların gerçekleştirdiği arkeolojik kazıda kale zemini karelaj yöntemiyle kazılıyor. Arkeolojik kalıntıların durumunun ne olduğu bilinmediği için kazıların tamamlanma süresinin de belli olmadığı Erzurum Kalesi'nde, çalışmanın en son aşaması olarak elde edilen arkeolojik kalıntılar için koruma projeleri gerçekleştirilecek.

DAP Kalkınma İdaresi'nin ilk etapta 2 milyon 500 bin lira kaynak sağladığı Erzurum Kalesi'nde, aynı anda restorasyon çalışmaları da yürütülüyor. Arkeolojik kazıların denetimini Müze Müdürlüğü yaparken, kalede yürütülen çalışmaların idari olarak sorumluluğunu ise, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü üstleniyor. Restorasyon çalışmaları ve arkeolojik kazı sebebiyle Kale'nin ziyarete kapatılması gibi bir durumun olmadığı belirtilirken, yerli ve yabancı turistlerin günün her saatinde tarihi kaleyi ziyaret edebilecekleri ifade edildi.

 

DAP KALKINMA İDARESİ CAN SİMİDİ OLDU

Öte yandan Doğu Anadolu Projesi (DAP) Kalkınma İdaresi'nin destekleriyle Erzurum Kalesi'nde yeniden arkeolojik kazılara başlanmış olması, Erzurum'da da menmuniyet uyandırdı. DAP Kalkınma İdaresi, Erzurum başta olmak üzere bölgede birçok projenin hayata geçirilmesinde lokomotif rolü üstlenirken, bu desteklerin kültür ve sanat projeleri için de kanalize edilmesi, DAP'ın bölgede ortaya koyduğu üstün performansın bir göstergesi olarak değerlendirildi.

DAP sayesinde başta belediyeler olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından hazırlanan projelere finans desteği sağlanırken, tarımdan hayvancılığa, kültürden sanata ve sağlıktan eğitime varıncaya kadar birçok alanda atılan adımlar da, yine DAP'ın imzasını taşıyor. DAP Kalkınma İdaresi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne ait çeşitli projelere verdiği desteklerle de ön plana çıkıyor. Büyükşehir'in özellikle kırsal kesimlere yönelik olarak yürütülen neredeyse bütün projeleri, DAP'ın imzasını taşıyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri