11 Aralık 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Erzurum minderleri sipariş yoğunluğu yaşıyor

Erzurum minderleri sipariş yoğunluğu yaşıyor

10.08.2019 09:14 12 14 16 18 yazdır
Yer minderi ismiyle anılan ve Erzurum’un kültürel zenginliğini taşıyan minderler son teknolojilerle üretilmeye devam ediliyor. Son dönemlerde siparişlerin yoğunluk kazandığını belirten üreticiler durumdan memnun.
Erzurum minderleri sipariş yoğunluğu yaşıyor

Erzurum’da büyük bir zahmetle üretilen yer minderleri şehir içine ve dışına yoğun şekilde satılıyor. Kültürümüzün büyük bir kaynağı olan yer minderleri ve döşekleri meraklılarına ve ihtiyacı olanlara üretilmeye devam ediyor. Şimdiki ev modellerinde kullanılması zor olan ve yeni neslin bu konuda keyifsiz olduğunu aktaran minder üreticisi Hakan Ölçü “ galiba bu kültürümüz sonsuza kadar sürecektir. Bir şekilde ekonomik sektörün farklı alanlarına kaymış bulunuyor. Tabi şimdiki evlerde böyle bir kültürü sürdürmek zor olur. Yeni nesil bu konuda biraz zevkine hitap etmiyor.

Şark köşesi minderleri, daha çok bordo, mavi, lacivert, yeşil, turuncu renklerini barındıran kilim desenli, lale desenli ve Osmanlı motiflerini barındıran ürünler yapıyoruz. Büyük bir keyifle desenleri özenle seçiyoruz. Daha çok sedir üzerinde kullanılan ve yer minderi dediğimiz şekilde, direk yerde kullanılan iki türlü minder çeşidi bulunuyor. Tabii bu minderler kalınlıkları, iç dolgu malzemeleri, kumaş tarzları, minder dikim tarzları olarak çeşitli kısımlara ayrılıyor. Modern minderler, spor minderler, klasik minderler ve şark köşesi minderleri gibi sıralayabiliriz” diye konuştu.

Genel olarak Erzurumlu vatandaşların şehir dışında olanları tarafından büyük bir özlemle sipariş edilen minder çeşitlerinin model olarak belli ölçü de olduğunu dile getiren minder üreticisi Ölçü “standart olarak şark köşesi minder ölçüleri 10 cm kalınlığında olup 90x60cm şeklindedir. Uzun minderler ise 60×180’dir. Halep serisi modellerimizin ölçüleri ise 70cm x190 cm’dir. Minder siparişi vermeden önce insanlar ne alacaklarını neye özlem duyduklarını bilmeliler. Bazı modellerin kumaşları üretimden kalkmış olabilir. Ya da bazı minder modellerinin firma olarak satışını sonlandırmış olabiliriz. Minderlerin geneli 10 cm kalınlığındadır. Fakat 20 ve 40 cm kalınlığına kadar çıkabiliyoruz. Bu sırt yastıklarının üst kısımları 10 cm ve alt kısımları ise 15 cm’dir. Böylece hem yastıklar daha dik duruyor ve devrilmiyor hem de oturum açısından daha rahat bir yapı oluşturuyor” şeklinde belirtti.

Malzeme çeşitliliği var

Hızla gelişen teknoloji, unutulmaya yüz tutmuş birçok meslekle birlikte yorgancılık mesleğini de etkilediğini belirten Ölçü “Yün yerine elyaf gibi temizliği çok daha kolay olan ürünlerin geliştirilmesi ve sektörde kullanılmaya başlamasıyla, yorgancılar geçmişte yaşadığı yoğun iş temposunu arar hale geldi. Gelişen teknolojiyle yarışmakta büyük zorluklar çekiyoruz tabiki. Evlenme çağına gelen genç kızların çeyiz sandıklarını süsleyen el yapımı yorgan ve yastıkların yerini artık sentetik malzemelerden, makineler tarafından üretilen ürünlerin aldığını söylemek de gerekiyor. Bu mesleğin ayakta durması için aileler çocuklarına suni yatak yorgan yerine, doğal pamuktan üretilen yorgan ve yastık almaları yönünde öncülük etmeli. Halkımız doğal ürüne dönmeye çalışıyor. Yorgancılık apayrı bir sanattır. Yorganlara motifi bir tablo gibi işliyoruz, adeta iğne ile kuyu kazıyoruz. Motifleri müşteri katalogdan beğeniyor biz yorgana işliyoruz. Yorganın yanı sıra koltuk kılıfı, pike nevresim dikimi işi de yapıyoruz" dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri