23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Erzurum’un akciğerleri tıkalı!

Erzurum’un akciğerleri tıkalı!

06.12.2018 11:32 12 14 16 18 yazdır
Hava kirliliğinin oluşmasında başlıca faktör olarak kalitesiz katı yakıt kullanımı gösterilirken, şehrin hava koridorlarının etkisini ise, çarpık yapılaşma ortadan kaldırdı.
Erzurum’un akciğerleri tıkalı!

 

 

Erzurum’da kar yağışının gecikmesi ve beraberindeki ısı yoğunlaşması yüzünden meydana gelen sis, görüş mesafesini büyük ölçüde azaltmaya başladı. Yoğun sise bir de hava kirliliğinin eklendiği Erzurum’un özelikle şehir merkezinde nefes almak bile neredeyse imkânsız hale geldi. Hava kirliliğinin oluşmasında başlıca faktör olarak kalitesiz katı yakıt kullanımı gösterilirken, şehrin hava koridorlarının etkisini ise, çarpık yapılaşma ortadan kaldırdı. Uzmanlar, Erzurum’daki hava kirliliğinin oluşmasında şehrin topografik yapının da etkili olduğunu belirterek, “Şehirde hava sirkülasyonu sorunu var. Şehrin nefes alıp vermesini sağlayan hava koridorları tıkalı vaziyette ve bunun için acilen bir çalışma yapılması gerekiyor” dediler.

 

HAKİM RÜZGARLAR TESPİT EDİLMELİ

Uzmanlar, Palandöken dağı eteklerinden başlayarak şehrin havasını temizlemeye yarayan hava koridorlarının, Kayakyolu ve Yenişehir’den başlayarak tıkanmaya başladığını ve bu yüzden hava sirkülasyonunun yarı yarıya azaldığını dile getirdiler. Hava kirliliğinin daha çok şehrin merkezinde yoğunlaştığını, bunun da gecekondulaşmanın yoğun olmasından kaynaklandığını anlatan konu ile ilgililer, “Şehir merkezinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları, hava koridorlarının yeniden etkin hale gelmesi noktasında çok büyük bir fırsat olarak görülmelidir. Çünkü Erzurum’da hakim rüzgarların nereden ve hangi yönlerden estiği tespit edilirse, yeni yapılaşma modelinde bu koridorların kapatılmaması sağlanabilir. Böyle bir çalışma yapılmadan gerçekleştirilecek olan bir kentsel dönüşüm modeli, şehrin daha uzun yıllar nefes alamamasına sebep olabilir” diye konuştular.

 

BU BÜYÜK BİR ÇEVRE SORUNU

Konu ile ilgililer, bu konunun komplike bir çevre ve şehircilik sorunu olduğunu belirterek, “Ortak bir girişim başlatılmalı ve bu işin içerisine belediyelerle ilgili kurum ve kuruluşların tamamı dahil edilmelidir. Atatürk Üniversitesi’nden de konunun uzmanları olan bilim insanları ile birlikte Erzurum’un nefes almasını sağlayacak hava koridorları belirlenmeli, bu koridorlardaki tıkanıklığın nasıl giderileceğine dair yol haritası ortaya çıkarılmalıdır. Çıkarılacak bu yol haritasına göre de, kentsel dönüşüm ve yeni yapılaşma projeleri yürütülmelidir. Aksi halde şehrin üzerine çöken kara bulutu tamamen ortadan kaldırmak imkansız olacaktır. Çünkü şehirde aynı zamanda yoğun bir trafik var ve hava kirliliğine sadece kalitesiz yakıt tüketiminin sebep olduğu düşünülmemelidir” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri