AK
19 Haziran 2018 Salı
Anasayfa > Yerel > Erzurum'un Kültür Yolu sonunda açılıyor

Erzurum'un Kültür Yolu sonunda açılıyor

13.09.2017 11:01 12 14 16 18 yazdır
Erzurum'da devasa büyüklükte bir bütçeye sahip olan Kültür Yolu Projesi'nde ilk etap tamamlanıyor. Kale'nin hemen yapılan ve son derece şık bir tasarıma sahip tarihi meydan çok yakında hizmete giriyor.
Erzurum'un Kültür Yolu sonunda açılıyor

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı'nın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) çerçevesinde finansal destek sağladığı Kültür Yolu Projesi'nin ilk etabı tamamlanmaya başladı. Erzurum Kalesi'nin bulunduğu bölgenin harabe ve eski yapılardan tamamen temizlenmesini öngören ve üç etaptan oluşan Kültür Yolu Projesi, Cumhuriyet Caddesi'ne bakan bölümüyle büyük ölçüde tamamlandı. Kale'nin hemen önünde gösterişli bir kent meydanının oluşturulduğu projenin ilk etap çalışmalarının sona ermek üzere olduğu bildirilirken, ikinci etap çalışmalara ise, önümüzdeki yıl başlanacağı öğrenildi. Projeyle Erzurum'un zengin tarihi geçmişine ait yapı ve eserler, çarpık yapılaşma kurbanı olmaktan kurtarılırken, Yakutiye Medresesi'nden Narmanlı Camii'ne kadar olan alanda devasa büyüklükte bir tarih kampüsü oluşturulması planlanıyor. 

 

MİLYONLARCA LİRA KAYNAK KULLANILDI

Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kültür Yolu Projesi, Erzurum için 5 yıl önce hazırlandı. Erzurum şehir merkezindeki tarihi eserlerin etrafının açılması ve şehrin tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılmasını amaçlayan proje kapsamında bugüne kadar milyonlarca liralık kamulaştırma çalışması yapıldı. Etaplar halinde gerçekleştirilecek olan projeyle, Erzurum Kalesi'nin etrafında bulunan yapılar teker teker kamulaştırıldı. Tarihi ve tescilli yapıların restorasyondan geçirilerek turizme yeniden kazandırılmasını sağlayacak Kültür Yolu Projesi ile şehirdeki belli başlı tarihi eserler birer yıldız gibi parlamaya başlayacak.

Erzurum Kalesi, Caferiye Camii, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Camii, Ulu Camii, Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetlerin etrafının açılmasıyla birlikte Narmanlı Camii'nden başlanarak şehir merkezindeki tüm tarihi yapılar göz önüne çıkarılarak tarih ve inanç turizmine katkı sağlayacak.

 

KÜLTÜR YOLU PROJESİ'NDE İLK ETAP

Kültür Yolu Projesi birinci etap kamulaştırmaları toplamda 314 parseli kapsadı. Bu parsellerden yaklaşık 25 bin metrekareye denk gelen 138'inde enkaz ve yapılar mevcutken, 34 bin 500 metrekare büyüklüğündeki 176 parsel ise, arsa niteliği taşıyordu. Ayrıca bölgede 9 bin 500 metrekareye tekabül eden tam 22 adet tescilli kültür varlığı bulunuyor. Proje kapsamında enkaz, yapı ve arsalara yönelik devasa bütçeli kamulaştırma çalışmaları yapılırken, tescilli kültür varlıkları ise restore ediliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Bu projeyi çok önemsiyoruz. Tarihi geçmişinde birçok medeniyete beşiklik etmiş olan bu mübarek şehrin her yerinden tarih fışkırıyor. Geçmişte yapılan imar hataları yüzünden tarihi doku maalesef yeterince teşhir edilemez bir duruma gelmiş. İşte bu projeyle tarihi gün yüzüne çıkaracak, şehrin kimliğini ve kültürünü ön planda tutmak kaydıyla yepyeni kent meydanları oluşturacağız. Çünkü Erzurum, zengin tarihi geçmişi ve kültürel yapısıyla böyle bir projeyi hak ediyor." dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri