AK
19 Haziran 2018 Salı
Anasayfa > Yerel > Erzurum'un okulları da sanat eseri

Erzurum'un okulları da sanat eseri

12.09.2017 11:46 12 14 16 18 yazdır
Atatürk Üniversitesi'ne mensup akademisyenler tarafından yapılan çeşitli araştırmalar, Erzurum'un sanat tarihi geçmişine yönelik olarak önemli ipuçları da veriyor.
Erzurum'un okulları da sanat eseri
Erzurum'da tarihi niteliğe sahip birçok okulun, yapıldığı dönemin mimari üslübünü ortaya koyduğu bildirilirken, bu okulların özellikle de ısıtma sistemleriyle tam bir deha tasarımı olduğu öğrenildi.  
Atatürk Üniversitesi'ne mensup akademisyenler tarafından yapılan çeşitli araştırmalar, Erzurum'un sanat tarihi geçmişine yönelik olarak önemli ipuçları da veriyor. Bu araştırmalardan en ilginç olanını ise, Erzurum'daki tarihi nitelik taşıyan okul binalarıyla ilgili olarak olarak yapılanlar oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre; Erzurum Lisesi başta olmak üzere, şehir merkezinde halen eğitim öğretim hizmeti verilen birçok okulda, 1877 yılından sonra değişmeye başlayan klasik mimari anlayışın izleri yer alıyor. Söz konusu araştırmalar, aynı zamanda bu okulların ısıtma sistemleriyle de günümüze kadar ulaşmış en güzel örnekleri içerisinde barındırdığını ortaya koyuyor. 

BU OKULLARIN HER BİRİ DAHİYANE BİRER ESES 
Erzurum Lisesi, Nenehatun Kız Lisesi, Yavuz Selim Anadolu Öğretmen Lisesi, Şair Nef'i Okulu, Kültür Kurumu Okulu, Tatbikat Okulu, Gazi Ahmet Muhtar Paşa (GAMP) Okulu, Sanat Okulu ve Merkez İlkokulu'nun Rus Harbi olarak bilinen 93 Harbi'nin ardından Erzurum'da değişim göstermeye başlayan mimari üsluba verilebilecek en güzel örnekler olduğu belirtilirken, söz konusu araştırmalarda bu okulların taş yoğunluklu mimari yapılı karakteristiğe sahip yapılar olduğu bilgisine yer veriliyor. Bu okulların sadece yapısal özellikleri değil, ısıtma sistemleriyle de dikkate değer bir mimariye sahip oldukları vurgusu yapılan sanat tarihi araştırmalarında, tarihi nitelik taşıyan söz konusu eğitim yuvalarına dair teknik bilgilere de yer veriliyor. 
Araştırmalarda, bu okulların dikdörtgen formlu dar kapılardan oluştuğu belirtilirken, yüksek tutulan kapı ve pencerelerinde, üslup açısından ilginç olduğunun altı çiziliyor. Kesmetaşların pencere sövelerinden içten dışa ve dıştan içe şeklinde yerleştirildiği anlatılan araştırmalarda, yapıların karakteristik özellikleri de bir bir sıralanıyor. 

ISITMA SİSTEMLERİ DE DİKKAT ÇEKİCİ 
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nce yapılan araştırmalarda, bahsi geçen okulların mimari üslup farkının, ısıtma sistemlerinde de dikkat çekici olduğu aktarılıyor. Araştırmalara göre; bu yapılarda baca sistemi duvar aralarından geçiriliyor. Böylece ısının hem mekana, hem de duvarlara dağıtılması amaçlanıyor. Günümüzde şömineyle aynı mantığa sahip olan ısıtma sisteminde prensip, iki duvar arasını esas alıyor. İlaveten bu okullarda ocakların yerleştirildiği kesimler ise, oldukça dekoratif bir biçimde tanzim ediliyor.   
Erzurum'da halen daha dimdik ayakta duran bu yapıların dikkatli incelenmesi halinde geçmişten günümüze verilen şifrelerin açıkça görülebileceğini ifade eden sanat tarihçileri, o dönemin mimari üslübuna bakınca, yapıların dahiyane birer eser olduklarının ortaya çıktığını ifade ettiler.  
Öte yandan sanat tarihçileri, Erzurum'da bu tarz tarihi yapıların çoğunlukta olduğuna vurgu yaparak, şehirdeki betonlaşma çılgınlığının bu zenginlikleri de yok olma tehlikesiyle karşıya bıraktığının altını çizdiler. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri