24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Erzurumlu beyaz eti sevmiyor!

Erzurumlu beyaz eti sevmiyor!

11.02.2019 09:26 12 14 16 18 yazdır
Kırmızı et tüketiminin adeta tavan yaptığı Erzurum’da, en az tüketilen beyaz et türünü ise, balık ürünleri oluşturuyor.
Erzurumlu beyaz eti sevmiyor!

 

 

Erzurum’da yapılan gıda tüketim araştırmasına göre; Dadaşlar beyaz eti yeterince tüketmiyor. Kırmızı et tüketiminin adeta tavan yaptığı Erzurum’da, en az tüketilen beyaz et türünü ise, balık ürünleri oluşturuyor.

Türkiye çapında tanınmış bir gıda şirketinin Erzurum’da yaptığı bir araştırmaya göre; Erzurum’da yaşayanların büyük bir bölümü, beyaz et tüketiminden uzak duruyor. Tercihlere göre tüketim alışkanlıkları başlığı altında toplanan verilere göre; Erzurum’da yaşayan her 10 tüketiciden 7’si, yıl boyunca neredeyse hiç balıketi tüketmiyor. Tavuk eti tüketiminin kırmızı etten sonra hatırı sayılır bir düzeyde olduğu Erzurum’da, bu yükselişin başlıca sebebi ise, kırmızı et fiyatlarındaki artış oluşturuyor.

 

DAHA ÇOK İKLİMLE İLGİSİ VAR…

Araştırmanın sonuç bölümünde; kırmızı et tüketiminin, Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi, Erzurum’da da çok yüksek olduğuna vurgu yapılıyor. Beyaz et ürünlerinin başında gelen kümes hayvanları, Erzurum’da önemli ölçüde tüketilen beyaz etin yüzdesel büyüklüğünü oluştururken, deniz ürünlerine gösterilen ilgi ise, “yok denecek kadar az” şeklinde ifade ediliyor.

Erzurum’daki beyaz et tüketim alışkanlıklarının iklimle de yakından ilgili olduğuna dikkat çekilen araştırmada, bölge illeri içerisinde balık etinin en fazla tüketildiği şehir ise, Malatya olarak açıklanıyor. Erzurum’da balık tüketme alışkanlığının olmamasının, hem denize uzak ve hem de iklim şartlarından kaynaklandığı kaydedilirken, her 10 kişiden 7’sinin yıl boyunca bir kez dahi olsa balık eti tüketmediği ortaya koyuluyor.

 

ARAŞTIRMA SONUÇLARI ÇOK YERİNDE…

Öte yandan Erzurum’daki balıkçılarla yapılan görüşmeler, söz konusu araştırma sonuçlarını da doğruluyor. Balıkçılar, “Erzurum’da balık tüketenler, genellikle Erzurum dışından bu şehre gelmiş olan kesimlerden oluşuyor. Erzurum’un yerlisinin pek balık tükettiği söylenemez. Tüketenler de, genellikle tercihlerini hamsi ve istavritten yana yapıyorlar. Diğer balık türlerine gösterilen ilgi de, yok denecek kadar az” diye konuştular.

Kasaplar ise, kırmızı et tüketiminin Erzurum’da öteden beri var olduğunu dile getirerek, “Bir zamanlar tavuk eti vazgeçilmez değildi. Kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş, tavuk etini artık evlerdeki zorunlu ihtiyaç haline getirdi” dediler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri